Vezivanje crvenog konca oko ruke je običaj u mnogim dijelovima svijeta i kod nas se smatra da taj konac štiti od uroka i nesreće osobu koja ga nosi. Danas otkrivamo kako je došlo do ovog običaja.
Brojne kulture diljem svijeta vjeruju da pojedinac može nanijeti štetu drugome – bilo zlonamjernim mislima ili pohlepnim pogledom – što može rezultirati bolešću, ozljedom ili čak smrću. Posljedično, pojedinci koji se žele zaštititi od zlonamjernih uroka i negativnih energija često koriste razne mjere zaštite, a jedna od najčešće korištenih metoda je vezivanje crvenog konca oko zapešća.
- Crveni konac čest je element koji se promatra iu židovskoj i u hinduističkoj tradiciji. Ovi drevni običaji i fenomeni nadišli su njihove izvorne kulture i utjecali na druge narode. Praksa oblačenja tanke crvene niti, koja služi kao oblik amuleta, povezana je s ezoteričnim i mističnim tumačenjem Tore, široko priznatom kao Kabala. Kabala se može promatrati kao oblik magije koji potječe iz jednog od svetih tekstova, što ukazuje na zlouporabu te svete knjige. Praktikanti ezoteričnih tradicija tvrde da crveni konac služi za “otjeranje” nesreća povezanih s zlonamjernim utjecajem urokljivog oka na pojedince.
Na hebrejskom se naziva “royte bindele”, obično izrađen od fine vune. Ovaj predmet se nosi kao narukvica na lijevom zapešću. Određene crvene niti korištene u njegovoj izradi potječu iz Izraela. Osim toga, velike količine crvenog konca povremeno se omotaju oko grobnice židovske biblijske mučenice Rahele, koja se nalazi u blizini Betlehema. Smatra se da crveni konac ima značajnu moć, donosi sreću i osigurava božansku zaštitu onome tko ga nosi. Unatoč tome, većina rabina ne podržava ovu praksu, budući da je ne zagovara ni jedan od svetih tekstova.
Tosefta, rani tekst Talmuda (Šabat, poglavlja 7-8), spominje vezanje crvenog konca kao sredstvo zaštite od uroka. Međutim, važno je napomenuti da je ova praksa izričito zabranjena. To se naziva “darchei emori”, čin koji se smatra bezvrijednim, ukorijenjen u praznovjerju i povezan sa obožavanjem idola. Određeni ortodoksni Židovi, zabrinuti zbog štetnih učinaka uroka, održavaju drevni običaj pričvršćivanja crvenog konca na krevetić novorođenčeta. Ova praksa je namijenjena odbijanju uroka i prizivanju božanske milosti, osiguravajući da je dijete zaštićeno od svake zlonamjernosti.
Pojava crvenog konca može se pratiti unazad do 1980-ih, nakon razdoblja intifade u Izraelu, i vjerojatno je ukorijenjena u narodnoj tradiciji ili folkloru. Ovaj trend nastao je kao odgovor na povećanu razinu osobne i nacionalne tjeskobe i napetosti proizašle iz političke klime u zemlji, navodi Novi.ba. Krajem 1990-ih, crvena nit je stekla popularnost među holivudskim ikonama, uključujući Madonnu, Michaela Jacksona, Rosie O’Donnell i Demi Moore, a potom je utjecala na mlađe generacije unutar industrije.
U ovu skupinu spadaju i brojni pojedinci koji trenutno oko zapešća krase crveni konac. Značajne ličnosti kao što su Ashton Kutcher, Britney Spears, David Beckham, Avril Lavigne, Zac Efron i Vanessa Hudgens primjer su ovog trenda. Ovaj fenomen je povezan sa spornim kabalističkim centrom koji je utemeljio Philip Berg. Drugi dokumentirani primjerak crvenog konca pronađen je u Indiji, a naziva se “kalava”. Poznata kao “mauli” na hindskom, kalava je cijenjena nit u hinduizmu, koja se tradicionalno nosi tijekom izvođenja rituala kao što su Yajna ili Puja.
Svećenik pričvrsti konac za ruke hodočasnika prisutnih na molitvenom obredu. Kalava se stavlja na desnu ruku muškaraca i neudanih žena, dok je udate žene primaju na lijevu ruku. Povremeno, nakon recitiranja mantri koje pozivaju božanstvo Brahmana da rastjera čarolije i zlonamjerne sile s nositelja, crveni se konac veže u čvorove. Ovo služi kao dokaz pojedincima koji koriste crveni konac, posebno u pokušajima da “zaštite” dojenčad i malu djecu od kletvi. Crveni konac nije povezan s čistom vjerom u Boga.