Kod nas na Balkanu se u većini domova i dalje priprema domaća hrana iako je trend poruučivanja došao i na naše prostore. Domaćice imaju svoje omiljene šerpe i tave koje se tokom vremena mogu oštetiti.

Većina nas posjeduje barem jednu izgrebanu tavu u svom kuhinjskom setu koju bismo se nerado bacili. Naposljetku, čini se da je jeftina stvar, koju mnogi pojedinci već posjeduju kod kuće, sve što je potrebno. Uz pomoć portala przyslijprzepis pokazat ćemo vam koliko je jednostavno staroj tavi vratiti nekadašnji sjaj i, što je još važnije, ponovno je učiniti korisnom. Primjećujete li da se vaše stare tave sve više lijepe za hranu svaki put kada kuhate s njima?

Možda se pitate može li se slomljena tava još popraviti i je li sigurno nastaviti je koristiti. Potreban vam je samo jeftin i lako dostupan predmet uz samo dvije minute truda. Koja je metoda da se to postigne? Nastavite čitati i svakako isprobajte našu testiranu tehniku. Oštećena tava – koji su načini za popravak? Teška prljavština i mrlje obično se mogu ukloniti grubom spužvom ili žičanom četkom; međutim, ova tehnika može oštetiti stanje površine posude. Obična kuhinjska sol dovoljna je za brzo i jeftino pomlađivanje tave od lijevanog željeza. Posudu prije upotrebe trebamo temeljito očistiti nježnom, mekom spužvom, a zatim je osušiti.

Zatim dodajte lagani sloj soli u suhu tavu i kuhajte na laganoj vatri. Nakon što sol počne smeđiti i podsjeća na šećer od trske, možete je izvaditi iz tave i očistiti dno papirnatim ručnikom. Ovaj postupak ne zahtijeva gotovo nimalo vremena i daje trenutne rezultate. Korištenje soli za pečenje izvrsna je, prirodna tehnika za produljenje vijeka trajanja vašeg posuđa. Ova tehnika je učinkovita i za lonce. Kako biste ubuduće izbjegli stvaranje novih ogrebotina na zdjeli, ne zaboravite za miješanje koristiti drvene ili silikonske lopatice umjesto metalnog pribora za jelo.

Kada je pravo vrijeme za odlaganje stare posude? Zanima vas kada se riješiti te tave? Kada se premaz počne zgušnjavati i ljuštiti, to jasno pokazuje da je vrijeme za zamjenu posuđa. Ako se na dnu pojave tamne mrlje i postanu izraženije, preporučljivo je prestati koristiti tu posudu. Ugroženi teflonski premaz predstavlja rizik za zdravlje. Jednostavna metoda kojom se osigurava da se hrana neće trajno zalijepiti za površinu tave je ključna, a većina nas vjerojatno posjeduje barem jednu neprianjajuću tavu.

  • Ove tave su izuzetno korisne za kuhanje naših omiljenih jela, a njihova glavna prednost leži u mogućnosti korištenja znatno manje masnoće zbog neprianjajućeg sloja. Kako vrijeme prolazi, neprijanjajući premaz na tavi može se istrošiti, uzrokujući lijepljenje hrane na određenim područjima. Niti jedna površina nije otporna na habanje, što dovodi do postupnog gubitka izvornih karakteristika, što primjećujemo u smanjenoj kvaliteti našeg kuhanja. Osim toga, zagorene ostatke može biti prilično teško očistiti, što nas dodatno odvraća od upotrebe ovog oštećenog posuđa.

Koja je metoda za stvaranje neprianjajućeg sloja na tavi? Jedna jednostavna radnja osigurat će da površina zdjele izgleda kao nova. Hrana vam se više neće lijepiti, što vam omogućuje da koristite manje masnoće prilikom kuhanja. Ova metoda je korisna za određene krvne žile; brzo je i jednostavno. Iako mnogi možda nisu upoznati s ovim boosterom, on doista služi kao izvrsna tehnika za kućnu upotrebu. Ovo će biti idealno za nove, cjenovno pristupačnije tave koje nemaju premaz protiv prianjanja, kao i za starije tave kojima je premaz istrošen ili je u potpunosti uklonjen tijekom redovne uporabe. Koje korake treba poduzeti sljedeće?

Za početak temeljito očistite spremnik kako na površini ne bi ostali ostaci hrane ili prljavština. Iako smijete koristiti deterdžent, ključno je izbjegavati ga nakon postupka! Posudu koju ste oprali potrebno je temeljito osušiti. Zatim papirnatim ručnikom namočenim uljem obrišite unutrašnjost i stranice tave. Koristite ulje koje nema mirisa. Posudu stavite na vatru i ostavite da se grije 3 do 5 minuta. Možete nastaviti tako da u tavu ulijete ulje i zagrijete ga, ali to dovodi do prekomjerne potrošnje ulja.

Umjesto toga, možete jednostavno upotrijebiti ručnik kako biste ravnomjerno premazali površinu, jer će biti dovoljan samo tanak sloj ulja. Posuđe prikladno za pećnicu, opremljeno čeličnom ili plastičnom ručkom koja se može skinuti, možete peći u pećnici prethodno zagrijanoj na 150 °C otprilike 35 do 40 minuta. Nakon što se posude ohlade od pečenja, osušite ih papirnatim ručnikom. 

Ponovno nanesite ulje za kuhanje kad god se čini da tava gubi svojstvo neprianjanja ili ako se hrana nejednako kuha. Izbjegavajte koristiti sapun za čišćenje posude nakon pečenja jer će on ukloniti masni sloj s površine. Kad sljedeći put stavite tavu na vatru, moglo bi se malo dimiti; pričekajte neko vrijeme prije nego što ga koristite na uobičajeni način. Dodatni savjeti za održavanje neprianjajućeg posuđa. Odlučite se za ulja i masti koji ostaju stabilni na povišenim temperaturama.

Mrlje od zagorjelog ulja mogu se pojaviti čak i na tavama s neprijanjajućim premazom, pa jenajbolje ih se kloniti. Ako trebate nešto brzo pržiti, nakratko zagrijte posudu na jakoj vatri. U suprotnom, odlučite se za kuhanje na srednjoj vatri jer ćete tako produžiti vijek trajanja posude. Koristite lopatice od plastike, silikona ili drveta, zajedno s drvenim žlicama, kutlačama ili hvataljkama. Klonite se oštrih predmeta koji bi mogli oštetiti površinu. Čak i ako ogrebotine nisu odmah vidljive na tavi, one će postupno početi utjecati na njezinu izvedbu tijekom vremena.

Prethodno smo razgovarali o pravilnoj metodi čišćenja zagorene tave, koja uključuje korištenje samo vode i meke strane spužve. Ključno je pustiti posudu da se potpuno ohladi prije pranja. Osim toga, kad odlažete tavu, treba je postaviti uspravno ili objesiti samostalno, a treba paziti da se na nju ne naslaže drugo posuđe koje bi moglo narušiti njezinu neprianjajuću površinu.

Preporučujemo