Bijeli luk odnosno češnjak je jako zdrava namirnica koja ima mnoga zdravstvena i kulinarska svojstva. Međutim, postoje ljudi koji bi trebali dobro razmisliti prije nego je unesu u prehranu. Danas otkrivamo koji su to pojedinci.
Češnjak je klasificiran kao superhrana, poznat po svojim nevjerojatnim ljekovitim svojstvima koja doprinose njegovoj izvanrednoj zdravlju. Od davnina se koristio za rješavanje raznih zdravstvenih problema. Stari Egipćani su poznati po tome što su opskrbljivali češnjak svojim robovima dok su se gradile piramide, osiguravajući njihovu dobrobit.
S približno 400 aktivnih spojeva, češnjak obiluje vitaminima i mineralima, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamine B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor. Međutim, unatoč brojnim ljekovitim prednostima koje ova skupina predstavlja za pojedince.
Osobe kojima je planirana operacija u nadolazećim tjednima trebale bi se suzdržati od konzumiranja češnjaka jer može dovesti do produljenog krvarenja. Pojedinci koji imaju nizak krvni tlak Ova superhrana pomaže u snižavanju krvnog tlaka, pa ako je vaš unos češnjaka minimalan, možda nećete imati onoliko koristi koliko biste mogli.
Dok češnjak posjeduje antibakterijska i antivirusna svojstva koja mogu eliminirati bakterije i viruse, nije preporučljivo koristiti ga kao preventivnu mjeru protiv virusa hepatitisa. Naime, određeni spojevi koji se nalaze u češnjaku mogu stimulirati rad želuca i crijeva, što dovodi do smanjenja lučenja probavnih sokova u probavnom sustavu.
Posljedično, to može otežati probavu hrane i pogoršati razne simptome hepatitisa, uključujući mučninu. Bolesnici s očnim bolestima, osobito oni lošeg općeg zdravlja, trebali bi izbjegavati češnjak. Prema tradicionalnoj kineskoj medicini, prekomjerno i dugotrajno uzimanje češnjaka može oštetiti jetru i oči, potencijalno rezultirajući problemima kao što su gubitak pamćenja, tinitus i razne druge zdravstvene komplikacije.
DODATNI TEKST
Kroz povijest, češnjak je bio poznat po svojim ljekovitim svojstvima kao snažan prirodni lijek protiv prehlada i virusa. Njegovo uključivanje u vaš dnevni režim postaje osobito ključno tijekom zime kada prevladavaju virusne infekcije. Opće je poznato da imunološki sustav ovisi o sposobnosti tijela da se zaštiti od vanjskih čimbenika kako bi odbranio bolest. U tom kontekstu češnjak (Allium sativum) služi kao moćan saveznik.
- Ova zeljasta biljka koju karakterizira podzemna lukovica i stabljika koja može doseći i do jednog metra visine, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je lako dostupan za konzumaciju na našim prostorima tijekom cijele godine.
Temeljita znanstvena istraživanja potvrdila su da se češnjak sastoji od oko 200 moćnih spojeva, koji se prvenstveno nalaze u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu.
Bogat esencijalnim nutrijentima, češnjak sadrži adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamine B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor . Ovaj prilagodljivi sastojak može se jesti i sirov i kuhan, obogaćujući različita jela, a istovremeno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.
- Povijesno gledano, češnjak je stoljećima služio kao temeljni sastojak raznih ljekovitih pripravaka u Kini. U našim tradicionalnim metodama liječenja ima cijenjeno mjesto kao holistički lijek za širok raspon zdravstvenih problema.
Češnjak, poznat po svojoj svestranosti, postao je popularna namirnica u tradicionalnom kuhanju, cijenjen kao ekonomičan izbor i kao sredstvo preventivne zdravstvene zaštite. Mnogi ga smatraju univerzalnim lijekom koji ulijeva snažan osjećaj sigurnosti među stanovništvom.
Povijesno gledano, tijekom epidemija bolesti kao što su kolera, tifus, kuga, dizenterija i gripa, češnjak je redovito predlagan i korišten kao preventivni i ljekoviti lijek. Nedavno je stvoren češnjak u obliku tableta i kapsula za one koji možda ne uživaju u okusu i mirisu svježeg češnjaka.