Visok nivo šećera u krvi može biti jako opasan jer ako pređe u hroničnu bolest odnosno dijabetes do kraja života oboljeli mora primati injekcije inzulina i jak voditi računa o svemu.

Pojedinci koji žive s dijabetesom vjerojatno su u nekom trenutku imali povišenu razinu šećera u krvi. Ovo stanje, poznato kao hiperglikemija, povezano je sa specifičnim simptomima koje treba prepoznati, osobito ako osoba ima poteškoća s mokrenjem. NHS naglašava nužnost razlikovanja hiperglikemije i hipoglikemije. Dok hipoglikemija može utjecati na trudnice s dijagnosticiranim dijabetesom tipa 1 ili tipa 2, može se pojaviti i kod osoba bez dijabetesa, osobito nakon nedavnog srčanog ili moždanog udara. Istaknuti simptom hiperglikemije je jak osjećaj žeđi, često praćen kserostomijom.

  • Dodatni potencijalni pokazatelji uključuju poremećaje vida, letargiju, nagli gubitak težine i gastrointestinalnu nelagodu ili mučninu. Kao što je primijetio NHS, dva primarna simptoma zahtijevaju pozornost tijekom mokrenja. Povišene razine šećera u krvi potiču oslobađanje tekućine iz stanica, što posljedično povećava volumen tekućine koju bubrezi moraju preraditi, što rezultira pojačanim nagonom za mokrenjem. Ako se tijekom noći probudite radi mokrenja, to može značiti da se vaši bubrezi bore da u potpunosti izbace urin, što također može poslužiti kao potencijalni pokazatelj dijabetesa.

Osobe s povišenom razinom šećera u krvi često imaju infekcije, osobito infekcije mokraćnog sustava, uključujući soor i infekcije mokraćnog mjehura. Iako prepoznavanje infekcije ne mora uvijek biti jednostavno, određeni ključni simptomi zahtijevaju pozornost. Naime, osjećaj peckanja tijekom mokrenja i prisutnost zamućenog urina mogu značiti infekciju. Nadalje, prisutnost krvi u urinu služi kao značajan pokazatelj ovog problema, zbog čega je neophodno potražiti liječničku konzultaciju nakon promatranja ovog simptoma. Što predstavlja optimalnu razinu šećera u krvi?

Osobama s dijagnosticiranim dijabetesom savjetuje se da prate razinu šećera u krvi, a za osobe s dijabetesom kupnja kućnog uređaja za praćenje mogla bi biti koristan izbor. Ovaj uređaj će vam dati prosječnu razinu šećera u krvi, poznatu kao razina HbA1c. Iako se osobne razine mogu razlikovati, NHS savjetuje osobama koje prate svoje razine kod kuće da teže standardnom rasponu od 4 do 7 mmol/l prije obroka i ispod 8,5 do 9 mmol/l dva sata nakon obroka.

Kada se procjenjuje periodično svakih nekoliko mjeseci, sveobuhvatni cilj za HbA1c je ostati ispod 48 mmol/mol (ili 6,5% kada se koristi stariji sustav mjerenja).Ako ste zabrinuti u vezi sa svojim simptomima, savjetuje se da se obratite svom liječniku opće prakse. U hitnim slučajevima uvijek kontaktirajte hitnu pomoć ili idite do najbliže medicinske ustanove.

 Bonus tekst:

Središnje afričke tropske šume nude obilje izvora hrane koji su ključni za regionalnu kuhinju. Ova raznolikost obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, kao i lišće koje se često koristi u juhama i varivima.

Dobro poznato jelo koje se naziva “gulaš” uključuje izbor povrća i mesa, obično pojačan autohtonim biljem i začinima, što rezultira snažnim okusima i značajnim nutritivnim prednostima. Štoviše, naglasak na prehrani diljem Afrike naglašava važnost očuvanja prirodnih resursa i korištenja lokalnih sastojaka. Brojne zajednice diljem kontinenta aktivno sudjeluju u praksama povezanim s održivom proizvodnjom i pripremom hrane koje minimaliziraju otpad dok povećavaju prehrambene prednosti. Često korištene tradicionalne tehnike, uključujući fermentaciju, sušenje i dimljenje, služe za očuvanje hrane i produljenje njezina roka trajanja.

Konvencionalna afrička prehrana pruža značajne zdravstvene prednosti, budući da unos raznolikog asortimana cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Ovaj pristup prehrani daje prioritet unosu cjelovite, nerafinirane hrane, što može pomoći u prevenciji kroničnih bolesti poput dijabetesa i bolesti srca. Osim toga, afrička kuhinja potiče duboku vezu s kulturnom baštinom i tradicijom stanovnika kontinenta. Svaki obrok pripovijeda priču o povijesnom značaju, vjerovanjima i društvenim vrijednostima, čineći vrijeme obroka bitnim aspektom kulturnog identiteta i društvene interakcije.

Preporučujemo