Strah od pasa je jedan od najčešćih jer ipak postoje i agresivni i bijesni koji napadaju ljude. Možda niste znali, ali postoji jedan pravi način kako možete da se odbranite u situaciji ako Vas napadne pas.
Slijede ideje stručnjaka i stručnjaka za pse o koracima za zaštitu i smanjenje opasnosti od ugriza. Psi, kao i većina drugih životinja, mogu osjetiti ljudski strah. Naravno, kada se sretnete sa zlobnim psom, vrlo je teško ostati miran. Prvo, nemojte vikati, mahati rukama ili trčati. Ovo će pokazati vaš strah i reći psu da napadne. Molim te uspori. Ako vidite psa dok trči, samo usporite. Počnite se polako kretati u suprotnom smjeru od psa, držeći ga u svom perifernom vidu.
Ili možete jednostavno stati, ostati mirni i pustiti ruke pored sebe kako ne biste privlačili pažnju životinja. Nemojte ih gledati izravno u oči; to bi moglo značiti da će početi biti agresivni prema vama. Životinja doživljava susret kao oblik prijetnje i stoga napada. Držite ga u svom perifernom vidu, što znači sa strane; po tome pas vidi da mu niste prijetnja i najvjerojatnije će proći a da se ništa ne dogodi. Preusmjerite pažnju psa. U takvim okolnostima svaki raspoloživi objekt može biti koristan. Dajte mu svoju cipelu, bocu ili ruksak – sve što može žvakati.
Dok je uključen, možete se polako odmaknuti i spriječiti moguće ishode. Izdajte naredbu. Ako nakon toga pas nastavi pokazivati agresiju, tada zauzmite sučeljavajući položaj i nježnim pogledom sa strane zamolite ga da ode. Trenutačno bi vaš glas trebao biti taj koji daje samopouzdanje i zapovijedanje, iako ga ne doživljavate kao prijetnju ili viku. Učinkovite naredbe su “Ne!” i “Natrag!”— izrečeno s dojmom povjerenja. Čuvši ove riječi, pas će osjetiti vašu komandu nad njim, osjetiti strah i udaljiti se.
Bonus tekst
Kroz stoljeća i u različitim regijama, mačke su imale snažnu simboličku težinu i obično su predstavljale amblematsku snagu. Stoga se oko ovih mačjih životinja pojavilo mnogo praznovjerja. Ali oni sretnici koji imaju mačku kao domaću životinju, upoznaju nelogičan aspekt ovih vjerovanja; iako ni ovo stajalište nije univerzalno. Njuska.com nudi zbirku netradicionalnih vjerovanja koja prkose standardnim pogledima. U Nozzemsiji je uobičajeno stajalište da rješavanje velikih problema u društvu mačke nije dobro. Radi zaštite privatnosti, savjetuje se da se važni planovi i odluke donose bez mačaka jer se vjeruje da imaju sklonost ogovaranju i otkrivanju privatnih detalja susjedima. Što se tiče mačje čistoće, postoji opće mišljenje da se mačke same mogu očistiti.
Naprotiv, japanska percepcija kupanje smatra znakom dolaska posjetitelja. To se temelji na vjerovanju da mačke svojim dražesnim lizanjem šapa i trljanjem očiju signaliziraju dolazak gostiju. Doista, slično praznovjerje prisutno je u američkoj kulturi. U talijanskoj tradiciji, ako svjedočite kihanju mačke, to se smatra povoljnim znakom, osobito kao vjesnik skorog bogatstva i financijskog uspjeha u kućanstvu. Stoga je preporučljivo iskoristiti ovaj povoljan događaj i sudjelovati u nekoj od raznih igara na sreću.
Osim toga, ako buduća mladenka čuje mačku kako kihne na dan svog vjenčanja, vjeruje se da to nagovještava sretan i trajan brak. Iako Talijani mogu čekati svoj naizgled slučajni signal, ipak je dobra ideja svaku mačku koja kihne više od tri puta zaredom odvesti veterinaru kao mjeru opreza. Od svih vrsta mačaka, crne mačke su one koje se najčešće povezuju s praznovjerjem o lošoj sreći. Dok su starim Egipćanima ova stvorenja bila simbol sreće, srednjovjekovnim Europljanima su ih smatrali mačkama koje nose nešto zlokobno prerušeno, često ih povezujući s djelima čarobnjaštva.
Susret s crnom mačkom smatra se sigurnim znakom vražjeg oka na nekome. U kršćanskoj predaji, vidjeti crnu mačku je predosjećaj koji nas udaljuje od Boga. Čak i u skladu s današnjim društvenim normama, mnogi ljudi vjeruju da će crna mačka, ako im pređe put na cesti, donijeti nesreću, pa se u znak opreza vraćaju sedam koraka unazad.