Da bismo bili zdravii da bi naš organizam pravilno funkcionisao potrebno je da unosimo vitamine i minerale koji jačaju naš imunitet i spriječavaju bolesti. Većinu ih možemo unijeti putem hrane ali neke i ne.

Ljudsko tijelo zahtijeva 13 različitih vitamina za normalno funkcioniranje, a svaki vitamin značajno doprinosi jačanju našeg imunološkog sustava. Često se pojavljuju upiti o utvrđivanju nedostatka vitamina i metodama nadoknade nedostajućih vitamina. Vitamini su kategorizirani u dvije skupine: topljivi u vodi i topljivi u mastima. Vitamini B skupine, zajedno s vitaminom C, lako se otapaju u vodi i eliminiraju iz tijela urinom.

  • Redoviti unos ovih vitamina je ključan, jer tijelo nema kapacitet za njihovo skladištenje. Nasuprot tome, vitamini topivi u mastima – naime A, D, E i K – mogu se akumulirati u tijelu i mogu se skladištiti u trajanju od nekoliko dana do nekoliko mjeseci. Nekoliko čimbenika doprinosi nedostatku esencijalnih vitamina potrebnih za učinkovito funkcioniranje tijela.

To su neadekvatna prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje, konzumacija alkohola, određeni lijekovi, kao i uvjeti trudnoće i dojenja, a sve to utječe na nedostatak vitamina. Odgovarajućom prehranom i dodacima prehrani moguće je povećati unos određenih vitamina u organizam. Vitamin A je esencijalni nutrijent.

Nedostatak vitamina A može se očitovati kroz razne degenerativne promjene u području oka, kao i stanja poput psorijaze, akni, reproduktivnih problema, ulceroznog kolitisa, ciroze jetre, smanjenog apetita, oslabljene imunološke funkcije i osjetljivosti na vaginalne i respiratorne infekcije, zajedno s gastrointestinalnim poremećajima. Kompleks vitamina B Pokazatelji nedostatka kompleksa vitamina B su umor, smanjena koncentracija, anemija i poremećaji imunološkog sustava.

Zamršeniji znakovi mogu se očitovati kao demencija, paranoja, depresija, promjene u ponašanju, kao i osipi i pukotine na koži oko usana, uz povećanu osjetljivost na infekcije. Askorbinska kiselina Manjak vitamina C u tijelu može se manifestirati različitim simptomima, uključujući umor, promjene u stanju kože, krvarenje desni, anemiju, oslabljen imunološki odgovor, produljeno zacjeljivanje rana i prijeloma, alergije, arteriosklerozu, artritis, gubitak kose, povišenu razinu kolesterola , nelagoda u kostima, hipoglikemija i povećani stres.

Vitamin D je ključni nutrijent. Često se naziva vitaminom sunca, a tijelo ga je gotovo nemoguće sintetizirati tijekom zimskih mjeseci. Nedostatak ovog vitamina karakteriziraju simptomi poput bolova u kostima, slabosti, bolova i grčeva u mišićima, prekomjernog znojenja, povišenog krvnog tlaka, slabe koncentracije i glavobolje. tokoferol Manjak vitamina E obilježen je nizom simptoma, uključujući kronična oboljenja jetre, poremećenu koordinaciju, paralizu očnih mišića, poremećaje motoričkog govora, blagu anemiju, kataraktu, hiperpigmentaciju i smanjenu stopu rasta kod djece.

Vitamin K Uobičajeni pokazatelji nedostatka vitamina K uključuju smanjenu gustoću kostiju, pretjerano menstrualno krvarenje, krvarenje iz nosa i desni, potkožno krvarenje, prisutnost krvi u probavnom traktu i mokraći, kao i sklonost stvaranju modrica. Vitamini su organski spojevi neophodni za pravilno funkcioniranje organizma, posebice u regulaciji metaboličkih procesa, kao i za potporu rasta, reprodukcije i rada raznih organa.

Postoji trinaest poznatih vitamina, od kojih svaki ima svoju funkciju u tijelu. Ljudski organizam ili nije u stanju sintetizirati te vitamine ili ih proizvodi u nedovoljnim količinama. Zbog toga se prehrambenim proizvodima dodaju vitamini kako bi se olakšao njihov unos u organizam. Vitamini, koji obično čine najmanje 15% preporučenog dnevnog unosa, igraju ključnu ulogu u funkcioniranju organizma.

Preporučujemo