Soda bikarbona je jeftina namirnica koja se nalazi u skoro svako domu i koja ima bezbroj namjena. Ljudi koji imaju problema sa varenjem često je uzimaju kao lijek a doktor Perišić tvrdi da postoji mnogo bolje riješenje.

 

Dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, upozorio je osobe da ne uzimaju sami sodu bikarbonu ako sumnjaju da imaju problema s kiselošću. Ovo načelo ne rješava probleme na trajan način; nudi samo kratkoročno olakšanje dok se problem ne povuče. On predlaže alternativnu metodu za rješavanje problema. “To je klasična metoda: konzumirate nešto što vam ne leži, a zatim uzmete tabletu antacida.

Ako primijetite poboljšanje nakon 45 minuta, to je vjerojatno zbog kiseline. Koja vrsta sode bikarbone, čovječe?! Neutralizira kiselinu za otprilike pola sata, ali potrebni su dugotrajni lijekovi dok stručnjaci ne odu.” Dr. Perišić preporuča: “Tihe kiseline mogu uzrokovati nelagodu, a da ne izazovu žgaravicu. U tim slučajevima savjetuje se konzumiranje čaja: započnite dan šalicom čaja od gospine trave prije doručka jer je to jedini čaj koji ima spoj za koji se zna da oblaže želučanu sluznicu, a nakon toga popijte čaj od metvice.

U idealnom slučaju, ciljajte na 4 do 5 šalica čaja od mente tijekom dana.” Što bismo trebali poduzeti ako osjetimo stalne bolove u trbuhu? Problemi mogu nastati zbog nekonzumacije gazirane vode, rekao je dr. Vojislav Perišić, koji je potom dao prehrambene smjernice. Profesor, koji je mnoge uhvatio nespremne raspravom o nezdravosti jogurta, istaknuo je važnost planiranja obroka tijekom dana i koncentracije na raznoliku ponudu namirnica.

  • Preporučio je: “Doktor je savjetovao pet manjih obroka dnevno uz minimalan unos masti. Birajte lakše ugljikohidrate poput pirea od krumpira i mrkve. Pripremite umak od jabuka i nakon toga začinite bananom. Štoviše, u svoje obroke ubacite kuhanu piletinu; ona je korisna unatoč nedostatku masnoća koje pojačavaju naš osjećaj sitosti tijekom probave”, rekao je liječnik.

Dr. Perišić napominje: “Luk je hranjiva namirnica, sadrži kvercetin i doista je Božji dar.” Moja pokojna majka bi prepolovila luk i pougljenila ga na štednjaku prije nego što bi ga stavila u juhu, u potpunosti prepoznajući njegove zdravstvene prednosti.

 

DODATNI SADRŽAJ:

Jagode  su među najomiljenijim i najpriznatijim vrstama voća, slavljene zbog svoje žarko crvene boje, slatkoće i sočnosti. Ove aromatične bobice uživaju globalnu popularnost i često se ugrađuju u razna jela, deserte i pića. Nadalje, jagode su prepune hranjivih tvari i pružaju širok raspon zdravstvenih prednosti.

Izgled i karakteristike – Obično su jagode crvene, ali se mogu naći i u bijelim i žutim varijantama. Prepoznatljivog su stožastog oblika, a krase ih sitne sjemenke koje su zapravo plodovi. Listovi su zeleni i perasto razdijeljeni, a visina biljaka jagode uglavnom se kreće od 15 do 30 cm. Kulturni aspekti – Jagode često simboliziraju dolazak proljeća i ljeta, signalizirajući početak sezone voća svojim sazrijevanjem.

U raznim kulturama ove se bobice povezuju s ljubavlju i romantikom, što ih čini popularnim izborom za ukrase i darove. Zaključno, jagode nisu samo ukusno voće; također nude brojne zdravstvene prednosti. Njihova prilagodljivost u kuhanju i visok sadržaj hranjivih tvari pridonose njihovoj popularnosti među potrošačima. Bilo da se uživaju svježe, uključene u deserte ili uključene u razna jela, jagode su i dalje jedno od najomiljenijih voća na svijetu.

Uzgoj – Jagode se uzgajaju u različitim regijama diljem svijeta i optimalno uspijevaju u umjerenim klimatskim područjima. Vole sunčana mjesta i bogato, dobro drenirano tlo. Postoji nekoliko sorti jagoda, uključujući: Sorte jagoda s jednim plodom daju plod godišnje, obično u proljeće ili rano ljeto.

Nasuprot tome, sorte s više plodova sposobne su proizvesti višestruke žetve tijekom sezone, često u rasponu od proljeća do jeseni. Korištenje kontejnera ili vertikalnih sustava omogućuje učinkovito upravljanje prostorom.

Preporučujemo