U većini svijeta kafa je omiljeni napitak i mnogi ne mogu ni da zamisle početak dana bez nje.Kafa ima neke prednosti za naš organizam ukoliko se pije umjereno, a danas vas podsjećamo na napitak koji je bio omiljen u vrijeme naših baka.
- Zaokupljeni smo raspravom o slavnoj Melti iz davnih godina. Melta je mješavina kave koja se sastoji od korijena cikorije, šećerne repe, zdrobljenog ječma i raži. Ugradnja korijena cikorije prilično je netipična u ovoj mješavini, s obzirom na njegovu rijetku prisutnost u standardnim namirnicama; unatoč tome, nudi značajne zdravstvene prednosti za potrošače.
Neophodan element za njegovu pripremu je jedna litra vode na temperaturi vrenja. Za izradu ove mješavine upotrijebite četiri jednake žlice mješavine Melta kave.Proces uključuje spajanje sastojaka, ostavljanje smjese da odstoji, procjeđivanje i konzumaciju, bilo da se poslužuje topla ili ohlađena. Iskoristite ovu priliku bez odlaganja; to je izbor za koji ćete vjerojatno biti nagrađen.
DODATNI TEKST
Apiterapija, bitan aspekt prirodne medicine, uključuje primjenu pčelinjih proizvoda u liječenju određenih zdravstvenih problema, uz njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za poboljšanje dobrobiti i sprječavanje bolesti kod ljudi i životinja. Opseg apiterapije nadilazi puko oralno uzimanje; obuhvaća i lokalizirane aplikacije. Na primjer, med se koristi lokalno za olakšavanje zacjeljivanja rana koje se sporo oporavljaju, dok se otopine propolisa koriste za liječenje gljivičnih infekcija stopala i herpesa.
Nadalje, pčelinji otrov se terapeutski primjenjuje kod reumatskih stanja, a matična mliječ se, među raznim drugim primjenama, uključuje u kreme protiv starenja. Bitno je naglasiti da ljudsko tijelo ne može stvoriti otpor protiv pčelinjih proizvoda na isti način kao što to čini sa sintetičkim alternativama. Zamršen sastav i sinergistička svojstva pčelinjih proizvoda čine ih nezamjenjivima za očuvanje zdravlja i liječenje raznih bolesti.
Potražnja za formulacijama koje uključuju med, pelud, propolis i matičnu mliječ je u porastu, zahvaljujući njihovom povoljnom djelovanju na organizam. Medicinska učinkovitost meda ovisi i o kvaliteti meda i o specifičnom botaničkom izvoru iz kojeg je dobiven. Jedinstveni sastav meda daje značajna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Osim toga, djeluje kao lako probavljiva hrana koja brzo obnavlja potrošene razine energije; njegova redovita konzumacija povezana je s povećanom tjelesnom izdržljivošću i psihičkom ravnotežom.
Fitonutrijenti pronađeni u sirovom medu i propolisu pokazuju potencijal u prevenciji raka. Osim toga, sinergistički učinak flavonoida sadržanih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, ima značajnu ulogu u prevenciji i liječenju tumora. Istraživanja su pokazala da dosljedna konzumacija meda povećava razinu korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
Tradicionalna medicina već stoljećima priznaje terapeutske prednosti meda u ublažavanju simptoma povezanih s prehladom i gripom. Opsežne studije pokazale su da med djeluje kao idealno prirodno sladilo za osobe koje pate od dijabetesa tipa 2 i visoke razine kolesterola. Medicinska svojstva meda su brojna, jer ne samo da poboljšava apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava tijelo uklanjanjem štetnih tvari. Njegova terapeutska primjena obuhvaća liječenje raznih bolesti, poput gastritisa, čira na želucu i crijevnih infekcija, uz regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre.
Osim toga, med se koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih stanja, uključujući kronični bronhitis, bronhijalnu astmu, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Štoviše, pomaže u borbi protiv anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.