Moždani  i srčani udari su među vodećim uzrocima smrtnosti u svijetu. Ono što je možda i najgore u svemu je što zanemarujemo neke signale koje nam tijelo šalje u vidu simptoma a danas govorimo o jednom od njih.

Infarkt miokarda, koji se obično naziva srčani udar, kritično je i potencijalno smrtonosno stanje koje se događa kada je protok krvi u srčanom mišiću opstruiran. Ova opstrukcija obično je posljedica nakupljanja masnih tvari u koronarnim arterijama, što može dovesti do krvnih ugrušaka i poremetiti normalnu cirkulaciju krvi. Brza liječnička intervencija ključna je za sprječavanje trajnog oštećenja srčanog mišića, što može dovesti do smrti.

  • To naglašava nužnost pravovremene medicinske skrbi kako bi se izbjegle ozbiljne i po život opasne posljedice. Brzo reagiranje na rane znakove i simptome srčanog udara često je ključno za preživljavanje. Neophodno je identificirati simptome i razumjeti kako otkriti situaciju koja zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Pokazatelji srčanog udara Iako je bol u prsima često najprepoznatljiviji i najčešći znak srčanog udara, simptomi se mogu razlikovati. Ovaj se osjećaj obično karakterizira kao pritisak, stezanje ili peckanje u prsima, koji može trajati nekoliko minuta ili se pojaviti u valovima.

Bol u prsima nije uvijek početni simptom srčanog udara, budući da postoji više drugih pokazatelja koji mogu signalizirati ozbiljan srčani problem. Mučnina je čest simptom, koji pacijenti često opisuju kao nelagodu u želucu koja bi mogla biti povezana sa smanjenim dotokom krvi u srce. Iznenadno prekomjerno znojenje bez jasnog razloga može djelovati kao znak upozorenja. Ova pojava, koja se često naziva hladnim znojem, može značiti da srce ne prima dovoljno krvi.

Iako su napadaji kašlja rijetki, mogu se dogoditi s vremena na vrijeme, osobito kod osoba sa srčanim problemima. Primarni pokazatelj srčanog udara je bol koja se širi iz prsa u ruku, obično pogađa lijevu ruku. Ključno je prepoznati da se ova nelagoda može osjetiti i u desnoj ruci. Često nesporazum je da se bol od srčanog udara osjeća samo u lijevoj ruci; međutim, medicinski stručnjaci upozoravaju da se bol u desnoj ruci ne smije zanemariti.

Taj se osjećaj može širiti prema leđima, vratu, ramenima, pa čak i trbuhu, što rezultira osjećajem pritiska ili nelagode u tim područjima. Osim toga, nelagoda se također može manifestirati u čeljusti, vratu i ramenima. Neudobnost u čeljusti ili vratu također može biti potencijalni znak srčanog udara. Tipično, ovaj osjećaj počinje u prsima i može biti popraćen pritiskom ili nelagodom u tim područjima.

Iako je uobičajeno da se bol u čeljusti i vratu miješa s problemima zuba ili naprezanjem mišića, ključno je ozbiljno je shvatiti ako se pojavi iznenada i bez vidljivog razloga, jer može značiti srčani udar. Osim toga, kod nekih se osoba može pojaviti nelagoda u ramenima ili leđima. Ta se nelagoda može pojaviti zajedno s bolovima u prsima ili samostalno, što otežava točno prepoznavanje srčanog udara.

Nažalost, mnogi ljudi ne prepoznaju odmah ove simptome, osobito kada nemaju tipične znakove povezane sa srcem poput boli u prsima, što može dovesti do odgode traženja pomoći dok im se stanje ne pogorša. Čimbenici koji pridonose riziku i načini kako ga spriječiti Iako srčana bolest može pogoditi bilo koga, nekoliko elemenata uvelike povećava vjerojatnost srčanog udara. Tom riziku pridonose pušenje, visoki krvni tlak, visoki kolesterol, dijabetes, pretilost i nedostatak tjelesne aktivnosti. Osim toga, značajni su genetski čimbenici, budući da su oni s obiteljskom poviješću srčanih bolesti izloženi većem riziku.

Preporučujemo