Ljudi imaju neke osnovne potrebe i naše tijelo obavlja svaki dan određene funkcije a jedna od njih je i mokrenje čime se izbacuju iz tijela štetne stvari. Urin je važan pokazatelj našeg zdravlja i često se radi njegova analiza kada ljekari sumnjaju na bolest.
Čin mokrenja višestruk je refleks koji se oslanja na sastav mokraćnog mjehura, anatomske komponente dna zdjelice i različite elemente središnjeg i perifernog živčanog sustava. U tipičnim situacijama žena će isprazniti mjehur kao odgovor na osjećaj potrebe za mokrenjem, ne uzimajući u obzir trajanje od posljednjeg mokrenja ili učestalost mokrenja.
Tipičan dan za zdravu ženu s normalnom tjelesnom težinom i urednim načinom života uključuje ispijanje otprilike 2 litre vode i mokrenje oko 6 do 7 puta. Važno je napomenuti da se mokrenje između 4 i 10 puta unutar 24 sata još uvijek može smatrati unutar raspona normale, sve dok ne utječe negativno na kvalitetu života žene i nema temeljnih zdravstvenih problema ili abnormalnosti Indeks tjelesne mase.
Na učestalost mokrenja kod žena može utjecati nekoliko čimbenika, uključujući dob, volumen mokraćnog mjehura, dnevni unos tekućine, vrstu tekućine koja se konzumira, prisutnost temeljnih medicinskih stanja, korištenje lijekova i druge varijable. Na primjer, veći unos tekućine ili konzumacija diuretičkih napitaka poput kave i alkohola može dovesti do povećanja učestalosti mokrenja.
Raspon poremećaja mokrenja obuhvaća i rijetko i učestalo mokrenje, kao i nevoljno i noćno mokrenje, ponekad u kombinaciji. Ova stanja imaju dubok utjecaj na opću dobrobit osobe i zahtijevaju točnu identifikaciju i odgovarajuće liječenje. Na primjer, pretjerano aktivan mokraćni mjehur može rezultirati čestim i hitnim mokrenjem, dok se stresna inkontinencija može manifestirati kao nevoljno mokrenje tijekom razdoblja fizičkog napora.
- Čin mokrenja u trudnoći jedinstven je fenomen. Trudnica dobrog zdravlja, koja dobiva na tjelesnoj težini u granicama normale i konzumira preporučenu dnevnu količinu vode ili nezaslađenog čaja, obično mokri približno 8 puta u razdoblju od 24 sata. Povećana učestalost mokrenja tijekom trudnoće uzrokovana je hormonskim promjenama i fizičkim pritiskom koji na mjehur vrši rastuća maternica.
Savjetuje se trudnicama da svjesno uriniraju svaka 2 do 3 sata, osobito tijekom putovanja, kako bi se smanjio rizik od infekcija mokraćnog sustava. Urin zdrave žene obično izgleda kao bistra, svijetložuta tekućina ugodnog mirisa. Ne bi trebalo biti neugodnih osjeta tijekom mokrenja, prije i poslije. Sve promjene u boji, mirisu ili prozirnosti urina mogu značiti dehidraciju, infekciju ili druga medicinska stanja koja zahtijevaju hitnu medicinsku intervenciju.
Rano prepoznavanje potencijalnih zdravstvenih problema može se olakšati praćenjem učestalosti mokrenja. Normalna učestalost mokrenja može se razlikovati zbog raznih čimbenika, no važnije je iskustvo žene tijekom i nakon mokrenja.
Ako postoje znakovi nelagode, poput boli, peckanja, promjena boje urina ili osjećaja nepotpunog pražnjenja mjehura, savjetuje se potražiti savjet liječnika. Održavanje zdravog urinarnog sustava ovisi o odgovarajućoj hidrataciji i usvajanju zdravog načina života.
Učestalo mokrenjemože se pripisati različitim medicinskim stanjima ili vanjskim čimbenicima. Postoje slučajevi kada je infekcija mokraćnog mjehura jednostavno rezultat prisutnosti bakterije, dok ponekad označava ozbiljniji problem. Upravo je zato ključno pravodobno reagirati i konzultirati liječnika kako bi se otklonio uzrok i spriječile neželjene posljedice. Izbacivanje štetnih tekućina iz tijela postiže se činom mokrenja.
- U urinu se može pronaći kombinacija vode, mokraćne kiseline, uree i drugih štetnih tvari koje su filtrirane. Osjećaj punoće i posljedični nagon za mokrenjem signaliziraju izbacivanje urina iz mokraćnog mjehura, pri čemu bubrezi igraju ključnu ulogu u tom procesu. U prosjeku, pojedinci imaju tendenciju mokriti šest do sedam puta dnevno, iako na tu učestalost može utjecati količina popijene tekućine.
Kada osoba mokri više od sedam puta u roku od 24 sata, a pritom unese približno dvije litre tekućine, smatra se da se radi o učestalom mokrenju. Postoje različiti čimbenici koji pridonose pojavi učestalog mokrenja. To se može pripisati problemima s bubrezima ili prostatom. Osim toga, osobe s dijabetesom mogu imati učestalo mokrenje, a ta se pojava dodatno pojačava tijekom trudnoće.
Nadalje, stres ili tjeskoba, izloženost niskim temperaturama, upala mjehura i konzumacija značajnih količina određenih pića poput kave ili alkohola također mogu dovesti do učestalog mokrenja. Pojačano mokrenje također se može pripisati stanjima kao što su bubrežni kamenci, spolne bolesti i određeni tumori i karcinomi. Međutim, primarni uzrok ovog simptoma tipično je bakterijski izazvana upala mjehura. Muškarci s povećanom prostatom, trudnice i starije osobe skloniji su učestalom mokrenju, stanju koje se često opaža.