Kućanski poslovi spadaju u najteže i najmukotrpnije ali ih malo ko priznaje i vrednuje. Samo domaćice koje ga obavljaju znaju koliko im je potrebno truda rada i vremena a uz to se i velike sume novca izdvajaju na sredstva za čišćenje4.

Za one koji traže alternativu jakim kemikalijama za čišćenje pećnice, ovaj divan i provjeren trik uključuje korištenje samo narančine kore. Redovito održavanje čistoće vaše pećnice ključno je za sigurnost vaših jela i dugotrajnost optimalne funkcionalnosti štednjaka. Ako ne volite čistiti pećnicu i borite se s ribanjem, osobito ako radije izbjegavate jake kemikalije, ovaj jednostavan recept za domaću tekućinu za čišćenje bit će iznimno koristan.

Za optimalne rezultate, narančine kore treba nekoliko dana namakati u octu kako bi se njihova prirodna ulja oslobodila, što pomaže u uklanjanju tvrdokorne masnoće iz pećnice u kombinaciji s octenom kiselinom i sodom bikarbonom. Bitno je. Odbačeni vanjski sloj naranče, obično poznat kao narančina kora. ocat Korištenje narančine kore učinkovito uklanja sve nečistoće prisutne u vašoj pećnici.

Postupak: Kako biste sačuvali narančine kore i izvukli njihova aromatična ulja, stavite ih u staklenu posudu i provjerite da li su potpuno uronjene u ocat. Ključno je pravilno pokriti kore jer bi se svi izloženi dijelovi mogli pokvariti, a ne uliti svoju prirodnu bit u ocat. Staklenku dobro zatvorite i stavite u hladnjak na pet dana, a dopušteno je stajati i do dva tjedna.

Iako je moguće izravno upotrijebiti sadržaj staklenke, općenito je prikladnije pretočiti tekućinu u bocu s raspršivačem radi praktičnosti. Kako biste riješili te tvrdokorne mrlje, pospite ih žlicom sode bikarbone i zatim poprskajte mješavinom octa i narančine kore. Ostavite da odstoji otprilike 20 minuta, dopuštajući da dođe do kemijske reakcije i otpusti tvrdokornu, ljepljivu mrlju.

Da biste brzo uklonili eventualnu prljavštinu, jednostavno je istrljajte žicom. U slučaju da se mast pokaže tvrdokornom, nemojte se ustručavati ponoviti postupak. Kako bismo spriječili nakupljanje masnoće i mrlja u našim pećnicama, preporučljivo je očistiti ih odmah nakon svake uporabe.

Imajući ovo na umu, željeli bismo vam pružiti neke korisne prijedloge o tome kako bez napora i ekspeditivno očistiti svoju pećnicu koristeći potpuno prirodna sredstva za čišćenje. Korištenjem uobičajenih kuhinjskih sastojaka kao što su limun, soda bikarbona, ocat i sol, lako možete stvoriti vlastite proizvode za čišćenje.

Ako tražite prirodno rješenje za rješavanje tvrdokornih mrlja i zagorenih ostataka u vašoj pećnici, nemojte tražiti dalje od sode bikarbone i octa. Soda bikarbona se pokazala kao učinkovit lijek za ove probleme čišćenja. Za početak skupite vatrostalnu zdjelu ili sličnu posudu i dodajte do 5 žlica sode bikarbone.

  • Zatim sodu bikarbonu prelijte litrom vode. Zatim zagrijte pećnicu na 250 stupnjeva i stavite posudu sa smjesom unutra. Ostavite da odstoji otprilike četrdeset minuta. Nakon što vrijeme istekne, pustite pećnicu da se ohladi. Sada je vrijeme da pokažete snagu octa. Ocat je prirodni dezinficijens koji neće uzrokovati nikakvu štetu ili iritaciju poput kemijskih sredstava za čišćenje.

Uzmite bočicu s raspršivačem i nanesite ocat na staklo i unutrašnjost pećnice. Ostavite da odstoji još dvadesetak minuta. Nakon toga će vaša pećnica biti blistavo čista i spremna za korištenje. Alternativna metoda za čišćenje pećnice uključuje stvaranje paste miješanjem octa i sode bikarbone u vatrostalnoj zdjeli. Nanesite ovu pastu na područja unutar pećnice koja zahtijevaju uklanjanje masnoće pomoću četke ili štapića.

Preostalu pastu stavite u posudu i stavite u pećnicu. Ostavite pećnicu na temperaturi nižoj od 100 Celzijevih stupnjeva sljedećih 30-45 minuta. Nakon završetka procesa, masnoća će postupno postati podatnija, a jednostavno brisanje običnom spužvom bez muke će ukloniti masnoću iz pećnice. Uvođenje modernih modela pećnica,  opremljene postavkama timera i pomoći pri čišćenju, učinilo je korištenje ove tehnike još jednostavnijim. Kada kupujete uređaje poput pećnice, važno je uzeti u obzir ocjenu energetske učinkovitosti.

Odabir višeg energetskog razreda rezultirat će smanjenom potrošnjom električne energije, što će dovesti do uštede troškova i ekoloških prednosti za vaš životni okoliš. Stvaranje prirodne mješavine bez ikakvih poteškoća moguće je zbog sveprisutnosti soli u svakom kućanstvu kao kulinarskog proizvoda.

Započnite s prethodnim zagrijavanjem pećnice, a zatim nastavite s obilatim posipanjem soli na područja s kojih je potrebno ukloniti masnoću, bilo da se radi o unutrašnjosti pećnice ili staklu na vratima pećnice. Dok sol postupno postaje smeđa, to znači da je mast postala podatna i da se može lako obrisati. Uklonite preostalu sol iz pećnice i nastavite s čišćenjem svih dijelova uređaja spužvicom.

Započnite s rezanjem limuna i stavljanjem u zdjelu koja može izdržati visoke temperature. Kriške limuna prelijte vodom i po vrhu pospite solju. Uključite pećnicu i pustite je da radi dok voda u posudi potpuno ne ispari. Uklonite ostatke masnoće suhom spužvom, a ako još uvijek ima tragova masnoće na staklu, limunom nježno istrljajte preostalu prljavštinu. Ne samo da limun služi kao prirodni dezodorans, već i učinkovito neutralizira sve neugodne mirise koji se mogu pojaviti dok istovremeno dezinficira pećnicu.

Preporučujemo