U kulinarstvu postoje neki trikovi koje većina domaćica ne zna a danas vam donosimo jedan upravo takav. Radi se o prženju ribe koja je zdrava namirnica i koju bismo trebali često konzumirati.

Prženu ribu popratite krumpirom ili dodatnom salatom koja se lijepo slaže uz ovo jelo. Za one koji uživaju u prženoj ribi i imaju pripremljen recept za nadolazeća jela, postoji savjet kako povećati hrskavost; ostaje jednako ukusan dok izbjegava upijanje ulja! Ovaj odlomak govori o sastojku koji se može koristiti kao zamjena za brašno, a to je nešto što mnogi pojedinci vjerojatno imaju pri ruci u svojim kuhinjama: gustin.

  • Škrob ili kukuruzni škrob stvara koricu oko ribe, pomaže u održavanju njezine hrskavosti i sprječava da upije prekomjerno ulje, što može dovesti do masne teksture. Sastojci: Za ovaj recept je pogodan 1 kg ribe, morske ili riječne. Trebat će vam i 200 g gustina, 3 žličice soli, 1 žličica papra, 1 žličica češnjaka u prahu, te začine po želji, te ulje za prženje. Priprema: Započnite tako što ćete ribu narezati na komade i posoliti je kao inače.

Najbolje je slanu ribu ohladiti dan ranije, iako je prihvatljivo i nekoliko sati prije prženja. Zatim stavite temeljac u zdjelu i dodajte jednu žličicu soli, zajedno s paprom, češnjakom i bilo kojim drugim odabranim začinima. Sve dobro promiješajte. Zagrijte veliku količinu ulja u dubokoj posudi, osiguravajući da riba može potpuno uroniti. Izvadite ribu iz hladnjaka i svaki komad dobro premažite prije stavljanja u vruće ulje. Ako je potrebno, povremeno okrenite ribu kako biste osigurali ravnomjerno pečenje sa svih strana. Ovo jelo lijepo se slaže s krumpirom ili dodatnom salatom.

DODATNI TEKST

Željka Bojić (34) od malih je nogu odlučila pomagati drugima, što ju je usmjerilo na medicinsku karijeru. Godine 2011. otkrila je da ima žučne kamence, no nakon operacije suočila se s mnogo surovijom stvarnošću: teškim problemom s jetrom, a njezina jedina nada za preživljavanje bila je transplantacija. S dvadeset godina bila sam studentica druge godine medicine kojoj je zdravlje bilo iznad svega.

Tijekom rutinskog ultrazvučnog pregleda koji je obavio liječnik koji me uputio otkrila sam da imam kamen u žučnom mjehuru, koji se obično naziva žučnim kamencem. S obzirom na moje medicinsko znanje i osviještenost, odlučila sam odmah u startu krenuti u akciju kako bih spriječila komplikacije koje ova dijagnoza može proizvesti ako se na vrijeme ne riješi, prenosi Željka svoje iskustvo.

Dana 3. studenoga 2011. ušla je u operacijsku salu puna nade, ne sluteći da će joj taj trenutak drastično promijeniti život. Sjećam se da sam sa sobom u bolnicu ponio knjigu iz fiziologije jer sam se trebao pripremiti za kolokvij zakazan za dva tjedna. Nažalost, moje mjesto u amfiteatru na Medicinskom fakultetu ostalo je nepopunjeno cijeli semestar. U udruzi „Zajedno za novi život“ izabrala sam suradnju sa svojim vršnjacima u borbi protiv stereotipa oko doniranja organa.

Suočivši se sa strahom od smrti, suočila sam se s komplikacijama nakon operacije, koje su, iako neuobičajene, nažalost pogodile Željku, jednu od nekoliko tisuća osoba kojima se to događa. Mjesec dana nakon početne operacije moja se situacija značajno pogoršala, što je dovelo do hitnog premještaja na VMA. U ovoj sam ustanovi počeo osjećati da nešto nije u redu i po prvi sam put iskusio duboki strah od smrti.

Tijekom jutarnjih obilazaka liječnici su pružili šture informacije i djelovali su daleko od optimizma. Koža i bjeloočnice su mi postale prilično žute, a apetita sam imao malo ili nimalo; moja majka mi je tijekom posjeta mogla staviti samo male komadiće hrane u usta. Bila je to užasna senzacija. Osjećao sam da postupno gubim borbu. Željka priznaje da je u tom trenutku istinski shvatila značenje stare poslovice „Zdrav čovjek ima tisuću želja, a bolestan samo jednu.

Preporučujemo