Naš način prehrane je direktmo povezan sa našim zdravstvenim stanjem i mnogi postaju svjesni ove činjenice i trude se da promjene svoje prehrambene navike i u ishranu ubace što više voća i povrća.
Suhe smokve predstavljaju izvanrednu opciju za konzumaciju u razdoblju posta iu hladnijim podnebljima, jer učinkovito opskrbljuju tijelo neophodnom energijom. Međutim, njihov primarni nedostatak leži u visokom kalorijskom sadržaju, što zahtijeva umjerenost u njihovom unosu. Konzumacija suhih smokava korisna je za zdravlje kostiju, jer služe kao vrijedna podrška u očuvanju normalne gustoće kostiju. Obiluju raznim vitaminima, posebno onima koji pripadaju B kompleksu.
Zbog toga je korisno za učenike i studente baviti se takvim aktivnostima tijekom studiranja, kao i za pojedince čije profesije zahtijevaju značajan mentalni napor. Zbog povišene razine kalcija služe kao prikladna alternativa mlijeku i mliječnim proizvodima kada konzumacija ovih namirnica nije izvediva iz bilo kojeg razloga. Osobe s dijagnosticiranim dijabetesom upozoravaju se na oprez pri konzumiranju suhih smokava zbog visokog udjela šećera.
Slično tome, oni koji su na dijeti za mršavljenje trebali bi se suzdržati od prekomjerne konzumacije. To je prije svega zato što proces sušenja uklanja velik dio vlage iz smokava, što rezultira povećanom koncentracijom glukoze. Suho voće je kalorijski bogato, što predstavlja potencijalne rizike za dijabetičare. Visokokalorična hrana zabranjena je čak i osobama s dijabetesom tipa 1, a ovo je ograničenje još kritičnije za oboljele od dijabetesa tipa 2, navodi se na web stranici Pobedi diabetes.org.
U suhom voću nedostaju spojevi koji smanjuju razinu šećera; nego doprinose značajnom povećanju tih razina, što predstavlja rizik. Stoga se suhe smokve ne preporučuju osobama s dijabetes melitusom, bez obzira na vrstu ili težinu. Kako bi im se produžio rok trajanja, sumporni dioksid i sulfiti koriste se u industrijskom procesu sušenja smokava. Unatoč tome, postoji značajna zabrinutost zbog mogućnosti da te tvari izazovu alergijske reakcije kod određenih pojedinaca, osobito onih s astmom. Stoga se takvim osobama preporuča suzdržati se od konzumiranja ovako tretiranih suhih smokava.
Bonus tekst:
Nekada smatran hranom za one sa ograničenim mogućnostima, kačamak sada doživljava preporod kao “čista” egzotična poslastica. Ovo jelo, napravljeno od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, naširoko je poznato kao kukuruzno brašno ili palenta. Zbog svog bezglutenskog sastava, kačamak ne samo da predstavlja ugodan doručak, već se ističe i kao jedna od najzdravijih dostupnih opcija. Bogata vitalnim hranjivim tvarima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo esencijalnim vitaminima poput A, E i raznim vitaminima B skupine, uz raznoliku lepezu minerala.
- Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Znatan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju postupno, podupirući tako normalne probavne procese u crijevima.
Primarni razlog za konzumaciju kačamaka leži u njegovim blagotvornim svojstvima, primjenjivim na pojedince bez obzira na prisutnost probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji, u kombinaciji s korisnim biljnim mastima, igraju ključnu ulogu u promicanju učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj mehanizam pomaže u prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao dragocjena dijetalna opcija osobama s povišenom razinom kolesterola.
Nadalje, vitalan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se savjetuje dojenčadi i djeci jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi osobe koje boluju od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa trebale uvrstiti kačamak u svoj dnevni režim prehrane.