Naš organizam je vrlo komplikovan mehanizak koji radi bez problema samo ako svi njegovi organi pravilno obavljaju svoju funkciju. Danas govorimo o jetri koja je zadužena za izbacivanje toksina iz našeg tijela.

Jetra je organ odgovoran za preradu većine toksina i štetnih tvari, stoga ju je neophodno povremeno detoksificirati. Značajnih 80% pojedinaca nije svjesno rizika povezanih s unutarnjom (visceralnom, abdominalnom) masnoćom koja se nalazi u području trbuha. Ova vrsta masti nalazi se duboko u trbušnoj šupljini, ispod trbušnih mišića, i nakuplja se oko unutarnjih organa, ometajući njihovu funkciju. Prisutnost visceralne masti također opterećuje jetru.

Smatra se da je jetra prvenstveno odgovorna za sagorijevanje većine masti. Ovaj organ pretvara višak masnoće iz hrane u kolesterol, koji se zatim pretvara u žuč i izbacuje kroz crijeva. Kada se višak masnoće iz hrane nakupi u stanicama jetre, pohranjuje se u njima. To nakupljanje dovodi do usporavanja metaboličkih procesa i povećanja težine, stvarajući začarani krug. Oštećene stanice jetre bore se za učinkovito upravljanje metaboličkim funkcijama, što rezultira pretvaranjem hranjivih tvari u mast.

Umjesto da razgrađuje masne stanice, jetra ih skladišti, posebice u području trbuha i trbuha. Masna jetra prvenstveno je posljedica suvremenog načina života, loše prehrane i nedostatka tjelesne aktivnosti. U Srbiji se nealkoholna masna bolest jetre ubraja među najčešća stanja koja pogađaju i odrasle i djecu. Iako ovo stanje ne mora uvijek dovesti do ozbiljnih problema, može poslužiti kao preteča značajnog oštećenja jetre. Kako bi se spriječile komplikacije, potrebno je na vrijeme započeti liječenje.

Stručnjaci ističu da oporavak nije moguć preko noći, ističući potrebu discipline pacijenata u terapiji. Iako se to ne može dogoditi u trenu, izvedivo je detoksicirati tijelo od problematičnih tvari unutar godinu dana. “Prehrambene navike i promjene u prehrani glavni su fokus liječenja, uz umjerenu tjelesnu aktivnost. Preporučuju se redovite laboratorijske pretrage i kontrole ultrazvukom, skenerima i magnetima. Uz terapiju koju propisuje specijalist, korisno je shvatiti da postoje alternativne metode čišćenja masne jetre koje uključuju ljekovito bilje i biljne napitke“, izjavio je dr. Dušan Vujnović, epidemiolog i travar.

  • Profesor dr. Momčilo Matić istaknuo je kako je promjena načina prehrane početni korak, a onima koji su dulje vrijeme konzumirali bogatu, masnu hranu savjetovao da obave analizu krvi kako bi se uvjerili da nema negativnih promjena. Ako je potrebno, liječnik može preporučiti čišćenje jetre i detoksikaciju. Dr. Matić je istaknula kako je nakon obilnih obroka u kojima smo uživali u posljednje vrijeme važno umjereno jesti i izbjegavati pretjerivanja dulje vrijeme. Odmorom od par dana nećemo ništa propustiti, no oni koji su duže vrijeme konzumirali nezdravu hranu trebali bi se posvetiti čišćenju i detoksikaciji jetre, izjavio je dr. Matić.

Kaže da je čaj od maslačka koristan ako ste se prepustili obilnim obrocima, a preporučuje ga obogatiti propolisom, peludom, đumbirom u prahu, cimetom i limunom. Doktorica Matić je savjetovala: „Konzumirajte ga ujutro na prazan želudac prije doručka, ali prije toga obavezno popijte čašu tople vode. Dr. Milovanović ističe da se bolesti jetre često razvijaju tiho, s minimalnim simptomima kod bolesnika.

Dr. Milovanović ističe važnost redovitog praćenja zdravlja jetre pretragama i ultrazvukom, jer simptomi poput malaksalosti, mučnine i nelagode u želucu mogu ukazivati ​​na potencijalnu bolest jetre, što omogućuje pravovremenu intervenciju kako bi se spriječilo pogoršanje stanja. Pacijenti koji pate od bolesti jetre zbog zlouporabe alkohola obično se javljaju s uznapredovalim stanjima i ozbiljnim komplikacijama, uključujući krvarenje, žuticu, nakupljanje tekućine u abdomenu i promijenjenu razinu svijesti. „Takve situacije često predstavljaju prijetnju preživljavanju.

Prema riječima prof. dr. Tamare Milovanović, rizik od smrti za pacijente primljene u bolnicu deset je puta veći nego za osobe koje se liječe od stabilne bolesti jetre. Znakovi bolesti masne jetre. Prema riječima stručnjaka, simptomi koji se mogu pojaviti uključuju umor, slabost, gubitak težine, smanjen apetit, mučninu, nelagodu u trbuhu i žutilo kože i očiju. Rano otkrivanje i liječenje može spriječiti napredovanje nealkoholne bolesti jetre i pomoći u smanjenju razine masne jetre.

Mnogi će pojedinci obično doživjeti početni stadij nealkoholne masne bolesti jetre, često toga a da nisu ni svjesni. Lice Prema riječima stručnjaka s klinike Cleveland, postoje različiti simptomi koji bi mogli upućivati ​​na masnu jetru, a neki su vidljivi i na licu. – žućkasta koža ili oči, – crvenilo kože ili eritem, – rosacea, – kapilare na licu, – blijeda koža koja može ukazivati ​​na anemiju. U ograničenom broju slučajeva, masna jetra se može razviti u stanje koje uzrokuje oštećenje jetre ako prođe nezapaženo i ne liječi se. Klinika Cleveland napominje da postoje različiti znakovi koji mogu ukazivati ​​na stanje, uključujući one koji se mogu pojaviti na vašim nogama i koži.

Prema British Liver Trustu, osobe koje dožive oštećenje jetre i promatraju tamnu, katranastu stolicu ili tamni urin trebaju odmah potražiti hitnu medicinsku pomoć. Dodatni ozbiljni simptomi kojih morate biti svjesni uključuju povraćanje krvi, lako stvaranje modrica, svrbež kože i oticanje u donjem dijelu trbuha.

Ipak, u nekim slučajevima, uznapredovali stadij nealkoholne masne bolesti jetre možda neće pokazivati ​​nikakve simptome, a taj nedostatak simptoma može trajati nekoliko godina. Ponekad ovo stanje može rezultirati nedostatkom hranjivih tvari što dovodi do novih simptoma. Na primjer, osip u blizini usta može sugerirati da problemi s jetrom utječu na razine cinka u krvotoku.

Preporučujemo