Ljudski ozak j eizuzetno složen organ koji još uvijek nije u potpunosti ispitan. Neki naučnici tvrde sa ljudi  koriste samo oko 10 posto njegovog kapaciteta i da su mogućnosti neslućene. Međutim kada se u mozgu dešavaju promjene to je uzrok za zabrinutost.

Pojava moždane magle često se može pripisati i stresu i nizu zdravstvenih stanja. Ovaj se fenomen očituje kao smanjenje kognitivnog funkcioniranja, što dovodi do poteškoća u zadržavanju pamćenja, dovršavanju zadataka i ispunjavanju odgovornosti.

Odgovor tijela na kronični stres je prelazak u obrambeno stanje, što rezultira pojačanim otpuštanjem hormona stresa koji imaju izravan utjecaj na kognitivnu funkciju. Stanja kao što su multipla skleroza, depresija, dijabetes, anemija i hormonalne fluktuacije mogu se manifestirati kao moždana magla.

Pojedinci mogu doživjeti niz simptoma uključujući smanjenu koncentraciju, smanjenu koncentraciju, smanjenu motivaciju, probleme s inicijacijom i kvalitetom sna, kao i dezorijentirano razmišljanje. To može biti osobito opasno za osobe koje već imaju problema s ravnotežom jer povećava rizik od slučajnih padova.

Kako biste ublažili poteškoće s pamćenjem, preporučljivo je izdvojiti trenutak i usporiti i učvrstiti ključne informacije ponavljanjem. Osim toga, korisno je minimizirati količinu istodobnih zadataka u kojima se bavite, jer će to ublažiti kognitivni napor vašeg mozga. Korištenje planera i zapisivanje bilješki učinkovite su strategije za poboljšanje organizacije, smanjenje stresa i sprječavanje gubitaka pamćenja.

  • Redovita tjelesna aktivnost i boravak na otvorenom mogu pozitivno utjecati na kognitivne sposobnosti. Može biti potrebno dosta vremena, često u rasponu od nekoliko mjeseci, da se potpuno oporavi od kognitivnog oštećenja koje se obično naziva moždanom maglom, osobito u slučajevima nakon napada Covid-19. Ključno je imati strpljenja tijekom ovog procesa i izbjegavati iskušenje da ubrzate svoj oporavak.

Dok moždana magla može biti razdražujuća, ključno je prepoznati da to nije trajno stanje. Primjenom gore navedenih prijedloga i strpljenjem, pojedinci mogu značajno napredovati u svom oporavku i poboljšati ukupnu kvalitetu života. Međutim, ako simptomi potraju ili ne pokazuju znakove poboljšanja tijekom duljeg razdoblja, nužno je konzultirati se s liječnikom za pomoć.

Fenomen koji se obično naziva “moždana magla” nije prepoznat kao medicinski izraz, ali to je izraz koji se koristi za karakterizaciju stanja mentalne zbunjenosti koje otežava kognitivnu funkciju, čineći izazovom koncentraciju i pamćenje informacija. Studija koja istražuje vokabular koji pojedinci koriste za artikulaciju moždane magle identificirala je disocijaciju, umor, zaboravnost i povećani kognitivni napor kao značajne deskriptore.

Kada se ovi simptomi spoje, stvaraju osjećaj sličan mentalnoj izmaglici. Problem moždane magle, koji vjerojatno postoji od zore ljudske inteligencije, stavljen je u prvi plan zbog modernog načina života, rastućeg svakodnevnog stresa i sve veće učestalosti sindroma izgaranja.

Ovi su čimbenici rasvijetlili ovaj prastari kognitivni izazov i prateće poteškoće koje predstavlja. Pandemija COVID-19 odigrala je značajnu ulogu u sve većoj raspravi oko moždane magle posljednjih godina. Točnije, kako su se pojedinci oporavljali od infekcije, značajan dio njih počeo je doživljavati prevladavajući dugotrajni kognitivni problem – moždanu maglu.

Ovo zapažanje potaknulo je opsežna istraživanja s ciljem stjecanja dubljeg razumijevanja ovog kognitivnog oštećenja. Aspekt moždane magle koji se može definirati kao “kognitivna neučinkovitost” ukazuje na izazove s kojima se pojedinci mogu suočiti u korištenju svojih postojećih kognitivnih sposobnosti.

Duljina trajanja ove kognitivne ranjivosti uglavnom je određena njezinim temeljnim čimbenicima. U slučaju da imate nedostatak sna ili manjak vitamina B12, indikacije bi se trebale početi smanjivati ​​čim se mirno naspavate ili riješite problem nedostatka ove esencijalne hranjive tvari.

Određivanje trajanja moždane magle koja je posljedica medicinskih stanja poput multiple skleroze ili COVID-19 predstavlja veći izazov. Njegovo rješavanje varira, pri čemu neki pojedinci osjete olakšanje u roku od nekoliko tjedana ili mjeseci, dok se drugi bore s njegovom postojanošću dulje vrijeme.

Preporučujemo