Krompir je povrće koje svi vole i koji se može pripremiti na veliki broj načina bilo kao prilog ili kao glavno jelo. Većina domaćinstava u jesen pravi zalihe krompira da im potraje preko zime i desi se da on proklija.
Jako cijenimo krumpir pripremljen u različitim oblicima. Prednost im je što se mogu kuhati, peći i pržiti, a izvrsni su i kao prilog ili u glavnim jelima. Koje korake treba poduzeti ako njihov krumpir počne nicati? Dok jedni tvrde da bi ove krumpire trebalo u potpunosti izbaciti, drugi preporučuju uklanjanje zahvaćenih dijelova i korištenje ostatka za obrok. Međutim, razine glikoalkaloida u krumpiru rastu tijekom procesa klijanja. Iako ti spojevi nisu opasni u ograničenim količinama, mogu postati otrovni ako se progutaju u velikim količinama.
Jedenje takvog krumpira može dovesti do glavobolje, mučnine ili probavnih smetnji. Međutim, ako ima samo ograničen broj izdanaka, a krumpir je zadržao čvrstinu, dozvoljeno je izvaditi klice i konzumirati krumpir. Ako je klijavost obilna i klice velike, preporučljivo je suzdržati se od konzumacije. Ako primijetite nekoliko centimetara vidljivih izdanaka, krumpir se može ponovno upotrijebiti za alternativnu upotrebu. Ovi predmeti se mogu koristiti za izradu kućnog sredstva za čišćenje, odstranjivača mrlja ili izbjeljivača, čime im se produljuje vijek trajanja.
Većina sorti krumpira sastoji se od škroba, tvari poznate po svojim sposobnostima izbjeljivanja i odmašćivanja. Ako ove namirnice želite koristiti za kućanske poslove, preporuča se kuhati ih i koristiti vodu od kuhanja. Nakon hlađenja, ova tekućina će učinkovito djelovati kao sredstvo za čišćenje kućanstva. Ovo organsko rješenje za čišćenje pomoći će vam u ribanju površina i uklanjanju čak i najtvrdokornijih mrlja. Učinkovito, ekonomično i ekološki održivo rješenje za održavanje vašeg doma.
Postoji jednostavna metoda za sprječavanje nicanja krumpira. Jednostavno stavite jednu jabuku u vreću krumpira. Jabuka ispušta plin etilen koji služi za održavanje svježine i čvrstoće krumpira. Kao rezultat toga, jabuka može spriječiti nicanje krumpira do osam tjedana. Koje su prednosti uključivanja krumpira u našu prehranu? Krumpir služi kao važan nutritivni izvor, jer osigurava ne samo ugljikohidrate, već i bitne minerale, uključujući magnezij i kalij. Bogate su vlaknima koja su ključne komponente u borbi protiv preranog starenja stanica i pojave raznih bolesti.
- Ovo povrće nudi širok raspon zdravstvenih prednosti. Ovo povrće bogato kalijem ima diuretička svojstva zbog visokog udjela vode, posebno kada se priprema kuhanjem. Za one koji cijene fizički napor, ova namirnica je vrijedan saveznik jer opskrbljuje energijom koja se postupno raspoređuje po tijelu. Štoviše, prisutni minerali neophodni su za kontrakciju mišićnih stanica. Varaju se oni koji iz svoje redukcijske dijete isključuju krumpir jer ti gomolji mogu poslužiti kao vrijedan saveznik, pod uvjetom da se ne kuhaju prženjem. Značajan udio vlakana uzrokuje osjećaj sitosti, što je ključno u borbi protiv neželjenih želja koje se mogu javiti između obroka.
Osim toga, služi kao tretman za nelagodu u želucu. Nadalje, fenolni spojevi koji se nalaze u krumpiru poboljšavaju učinkovitost probave ugljikohidrata. Kako bi se uzgojio uspješan urod krumpira, potrebno mu je osigurati dovoljno sunčeve svjetlosti, a izbjegavati pretjeranu toplinu koja bi mogla omesti njihov rast. Prinosi usjeva vjerojatno će se poboljšati kada je tlo dovoljno vlažno, obogaćeno humusom i održava neutralan pH. Vapnenačko tlo smatra se neprikladnim.
Jedna od prednosti uzgoja ove kulture je dostupnost preko 120 sorti koje se mogu prilagoditi specifičnim zahtjevima. Mogu se pripremati na različite načine, uključujući pečenje, kuhanje, pire, kao gratinirani krumpir ili ubaciti u salatu, između ostalog. Za postizanje blažeg okusa birajte sorte s ružičastim mesom jer se one sporije razvijaju u odnosu na krumpire sa žutim mesom. Ako više volite kuhani krumpir, odlučite se za mladi krumpir. Ljubiteljima pirea savjetujemo da biraju kasnije varijante.
Pojedincima koji svoje obroke vole završiti hrskavim krumpirićima savjetuje se korištenje charlotte, samba ili bintje krumpira. Gurmani će se vjerojatno odlučiti za živopisne opcije s plavim, žutim, crvenim ili ljubičastim mesom, budući da te vrste posjeduju značajne razine antioksidansa – spojeva koji se bore protiv slobodnih radikala i nude niz zdravstvenih prednosti. Tradicionalni recept za gratinirani krumpir, kojeg je predala moja baka, zahtijeva sljedeće sastojke:
Jedan kilogram krumpira Tri stotine mililitara šlaga Dvije žlice maslaca. Sol sitno mljeveni crni papar muškatni oraščić Jedan režanj češnjaka. Dvjesto mililitara punomasnog mlijeka Izborni dodaci uključuju odležani sir i razno začinsko bilje. Odaberite odgovarajuću posudu i po dnu ravnomjerno rasporedite češnjak i maslac. Krumpir prvo ogulite, zatim ga operite i osušite, a zatim ga narežite na kolutove debljine otprilike 4 mm. Ako želite, možemo ih grubo nasjeckati na ribež. Pomiješajte mlijeko i vrhnje u posudi za miješanje.
Skromnu količinu ove smjese stavite na podlogu i ravnomjerno rasporedite. Zatim na njega stavimo početni sloj krumpira koji dalje solimo, začinimo i oplemenimo muškatnim oraščićem. Možemo im poboljšati okus i miris ukrasivši ih začinskim biljem po želji. Pripremljene krumpire premažite vrhnjem, pa preko njih obilato pospite naribani sir i nastavite slagati dok se ne potroši sav krumpir. Posudu stavite u prethodno zagrijanu pećnicu i pustite da se postupno peče na 150°C oko 90 do 120 minuta, a vrijeme prilagodite debljini slojeva i pećnici koju koristite.