Zbog vlage i toplote može doći do pojave buđi u vašem domu što nikako nije dobro, prije svega zbog zdravlja vaših ukućana. Naime buđ izazivaju gljivice koje su jako uporne i teško ih se riješiti.
Do rasta plijesni dolazi zbog toplog, vlažnog zraka i neadekvatnog protoka zraka. Oni stvaraju ne samo vizualne probleme u stanu, već mogu predstavljati i zdravstvene rizike. Na primjer, mogu dovesti do raznih respiratornih bolesti i pogoršati simptome astme.
Prisutnost plijesni na zidovima i stropovima nije samo vizualni problem; također predstavlja značajne zdravstvene rizike. Otrovne gljivične spore koje se prenose zrakom mogu dovesti do raznih bolesti koje zahvaćaju kožu, dišni sustav i unutarnje organe. Važno je osigurati da zidovi budu temeljito očišćeni od potencijalne plijesni kako biste zaštitili sebe i svoju obitelj od ozljeda.
Također je bitno spriječiti rast plijesni. Vodit ćemo vas o učinkovitim načinima za uklanjanje plijesni, korištenjem pouzdanih kućnih tehnika—osim tipičnog ulja čajevca—i također uvođenjem naprednijih rješenja za rješavanje ovog problema. Kako se plijesan razvija na zidovima i stropovima?
- Prisutnost plijesni u prostoru vrlo je neugodan problem. Prije nego što razgovaramo o razlozima njenog rasta, važno je razjasniti što je zapravo plijesan. Ispostavilo se da je to skup raznih gljiva koje dijele slične strukturne značajke. Razlikuju se nitastim hifama i sivkastom ili zelenom bojom. Proces njihovog razvoja započinje sporama koje se prenose zrakom. Kada dospiju u okoliš s odgovarajućim uvjetima, kao što su odgovarajuća temperatura i visoka vlažnost, pretvaraju se u micelij sastavljen od međusobno povezanih hifa. Plijesan se razvija u vlažnim uvjetima, a postoji nekoliko čimbenika koji pridonose njenom rastu.
Razlog može biti: Kuhinja i kupaonica su područja koja su najsklonija stvaranju plijesni na zidovima i stropu zbog njihove tipično visoke razine vlažnosti, što je pojačano problemima kao što su neadekvatna cirkulacija zraka, loša ventilacija, uski prozori i nedovoljna izolacija u zgradi. Ipak, to ne znači da problem ne postoji u drugim prostorima. Gljive možete rasporediti u prostorima kao što su hodnik, dnevni boravak ili spavaća soba. Nadalje, emitiraju poseban miris plijesni.
Važno je prepoznati da se riječi “plijesan” i “gljivica” često koriste kao sinonimi, ali se zapravo odnose na različite pojmove. Plijesan zahvaća samo vanjski sloj površine, dok gljivice ne samo da oštećuju vanjski sloj, već ulaze i duboko u zidove i stropove. Vodič korak po korak za uklanjanje plijesni sa zidova i stropova. Borba s plijesni može biti izazovna, ali trud se isplati. Slijedeći naše savjete, možete postupno i učinkovito ukloniti spore plijesni iz prostorije.
Korak 1 – Identificirajte i uklonite izvor Prije nego što počnete s rješavanjem plijesni, bitno je locirati i ukloniti njezino podrijetlo. Ovo je bitan korak za učinkovito rješavanje problema. Osušite zidove, poboljšajte ventilacijski sustav i osigurajte često prozračivanje prostorija. Da biste to postigli, korisno je dodati otvore za ventilaciju u zidovima ili prozorima. Električni odvlaživač zraka učinkovit je alat za uklanjanje viška vlage iz zraka, pomaže u prevenciji plijesni, plijesni i neugodnih mirisa.
Korak 2 – Uklonite plijesan Kako biste uklonili plijesan sa zidova i stropova, počnite s uklanjanjem svih pogođenih slojeva. Ako su gljivice dovele do ljuštenja boje, možete je jednostavno ukloniti običnom lopaticom, a često će samo lagani dodir uzrokovati da se skine sama. Ako nema dodatnih oštećenja, sloj plijesni može se ukloniti pomoću mokre četke i fungicida. Budući da boravak u štetnom okruženju može predstavljati rizik za naše zdravlje, važno je nositi zaštitnu masku kada uklanjate plijesan sa zidova i stropova kako biste zaštitili dišni sustav od udisanja gljivičnih spora i kemikalija. Nakon što su gljivice očišćene sa zidova i stropa, područje je potrebno osušiti.
Korak 3 – Završna obrada i sprječavanje plijesni Kako bi se povećala učinkovitost postupka, preporučljivo je nanijeti temeljni premaz na zidove i tretirati ih specijaliziranim proizvodima protiv mrlja. Zatim nanesite boju na zid ili strop. Profesionalci predlažu da se odlučite za predmete koji imaju značajke za suzbijanje plijesni ili otpornost na vodu, a koji su dostupni u lokalnim trgovinama hardverom.
Sadrže ione srebra koji sprječavaju pojavu ovih promjena na površini. Također možete koristiti alkalnu silikatnu boju za renoviranje zidova i stropova, jer pomaže u sprječavanju razvoja plijesni i gljivica. Kako bi se izbjegao budući rast plijesni, bitno je primijeniti odgovarajuće preventivne mjere.