Mi danas ne možemo zamisliti život bez pojedinih kućnih uređaja a jedan od najvažnijih je frižider koji čuva naše namirnice od kvarenja. U njemu se često stvara led koji je potrebno ukloniti da bi radio kako treba.
Održavanje zamrzivača potpuno bez leda gotovo je nemoguće. Kada se vrata otvore, vlaga ulazi, što dovodi do smrzavanja i rezultira nakupljanjem na stranicama, stropu i dnu zamrzivača. Kako biste spriječili nakupljanje leda, možete nanijeti posebne sprejeve na unutrašnjost.
- Odmrzavanje može potrajati dosta vremena, ovisno o tome koliko hrane i leda ima u zamrzivaču. U biti, proces uključuje pražnjenje zamrzivača prebacivanjem sve hrane u hladnjak i zatim ga isključivanjem. Isključivanje uređaja, otvaranje vrata i čekanje mogu biti dugotrajni napori, osobito ako zamrzivač nije odmrznut dulje vrijeme. Srećom, postoji nekoliko savjeta za ubrzanje ovog procesa.
Možete postaviti ventilator ispred zamrzivača kako bi topli zrak strujao oko leda ili možete koristiti sušilo za kosu, pazeći da nikada ne dođe u dodir s vodom, čak ni s jednom kapi. Stavite ručnike na dno zamrzivača i usmjerite topli zrak na nakupine leda duž rubova zamrzivača. Ova metoda vam omogućuje da izvadite led u velikim komadima umjesto da ga jednostavno otopite.
Za uklanjanje laganog sloja leda, papirnati ručnik natopljen alkoholom može pomoći u uklanjanju komadića leda s rubova zamrzivača. Još jedna metoda koju možete isprobati je ona koju su koristile naše bake: zagrijte vodu u loncu, stavite je u zamrzivač i mijenjajte vruću vodu svakih 15 minuta dok se led ne otopi. Obavezno stavite debele ručnike na dno, jer oni ne samo da će upiti vodu, već će i zaštititi dno zamrzivača od topline posude.
Iako bi moglo biti privlačno, važno je izbjeći iskušenje korištenja oštrih predmeta poput noža ili odvijača. Struganje i lupanje može dovesti do oštećenja ili rupa u zamrzivaču. Ako je potrebno struganje, odlučite se za plastičnu ili drvenu lopaticu i nježno pritisnite. Nakon što se led otopi, uklonite ga univerzalnim sredstvom za čišćenje ili otopinom od jednakih dijelova octa, alkohola i vode (50-50).
Upotrijebite krpu od mikrovlakana za čišćenje svih otvora i osigurajte da je unutrašnjost temeljito osušena papirnatim ručnicima. Prema uputama DomInVrt-a, bitno je osigurati da su sve vrećice i spremnici s hranom dobro zatvoreni kako bi se smanjilo ispuštanje vode. Osim toga, ako planirate biti odsutni iz svog doma dulje vrijeme – bilo zbog odmora, vikenda ili bilo kojeg drugog razloga – i želite osigurati stabilan protok električne energije dok vas nema, evo korisnog prijedloga .
Za početak napunite čašu vodom i stavite je u zamrzivač. Zatim položite stari novčić vodoravno na površinu vode unutar čaše. Kada se vratite, pogledajte novčić jer će pokazati što se dogodilo dok ste bili odsutni. Položaj kovanice u čaši pomoći će vam u procjeni sigurnosti vaše hrane. Ako novčić ostane na vrhu leda, to znači da je napajanje ostalo neprekinuto, čime je vaša hrana sigurna.
Ako primijetite novčić na dnu šalice, to znači da je došlo do nestanka struje ili da led nije imao dovoljno vremena da se otopi i ponovno zamrzne. U tim je situacijama moguće da su se artikli u vašem zamrzivaču djelomično otopili prije ponovnog zamrzavanja. Ključno je imati na umu da iako se hrana ne može vidljivo činiti pokvarenom nakon odmrzavanja i ponovnog zamrzavanja, ona može sadržavati bakterije koje predstavljaju opasnost po zdravlje.
Stoga se preporučuje korištenje prozirne staklene čaše ili spremnika koji olakšavaju izravno promatranje svih promjena u stanju tvari koja se ispituje, uključujući varijacije u razini vode i vidljivosti novčića. Ako primijetite da se novčić nalazi u sredini ili ispod ruba čaše, to znači da je vaš zamrzivač prošao djelomično odmrzavanje nakon čega je uslijedilo ponovno zamrzavanje.