Svi se mijenjamo kroz godine i to je sasvim normalno, ali neke promjene mogu da nas iznenade. Hormonalne promjene su najinteresantnije, naročito kod žena u srednjoj dobi. Danas vam otkrivamo kakve simptome možete očekivati.
Istražite metode za ublažavanje ili smanjenje teških tegoba povezanih s menopauzom. Ova faza označava najdublju hormonsku promjenu za žene u dobi od 50 godina i starije. Osim toga, to je potpuno prirodan dio puta starenja. Menopauza je službeno priznata kada žena prođe cijelu godinu bez menstruacije.
- Menopauza se obično događa oko 51. godine; međutim, hormonalni pomaci mogu početi već u tridesetima, slično kao kod poznate glumice. Ove promjene također mogu započeti u četrdesetima, s varijacijama u intenzitetu tih hormonalnih fluktuacija među ženama.
Dok neke žene trpe simptome kao što su valovi vrućine, poremećaji spavanja, noćno znojenje i promjene raspoloženja, druge se možda uopće ne susreću s tim problemima. Ovo naglašava razliku između perimenopauze i menopauze. Perimenopauza je izraz koji se koristi za opisivanje prijelaza u menopauzu.
Stručnjaci s klinike Cleveland ukazuju da tijekom ove faze jajnici počinju smanjivati proizvodnju hormona estrogena i progesterona, što rezultira neredovitim menstrualnim ciklusima. Ova faza označava da se tijelo priprema za prekid oslobađanja jajašca i da se približava završetak reproduktivne faze. Početak perimenopauze razlikuje se među pojedincima.
Sve žene prolaze kroz fazu perimenopauze, koja može trajati nekoliko godina; usprkos tome, neće se svaka žena susresti sa simptomima povezanima s ovim prijelazom. Tijekom perimenopauze može se pojaviti niz simptoma, uključujući neredovite mjesečnice, promjene u trajanju ili tijeku ciklusa, valunge, pojačano mokrenje, poremećaje spavanja i emocionalne promjene.
- Razumijevanje da trudnoća ostaje mogućnost tijekom ove faze ključno je za žene, s obzirom da se ovulacija još uvijek može dogoditi neredovito. Što objašnjava varijacije u simptomima menopauze?
Dok se neke žene susreću s blažim simptomima tijekom perimenopauze i menopauze, druge podnose značajnije poteškoće. Dok konačno objašnjenje za ovu varijaciju ostaje nedostižno u znanstvenim istraživanjima, smatra se da bi genetski utjecaji ili tjelesne upale mogli biti faktori koji doprinose.
- Dr. Anna Kabeka, stručnjakinja za žensko zdravlje, napominje da žene s dijabetesom i inzulinskom rezistencijom mogu imati izraženije simptome, kao i pušači i oni koji su pretili i imaju zdravstvenih problema.
Kako biste identificirali konkretan problem, preporuča se procijeniti svoje stanje odmah nakon što se osjećate loše. Upravljanje hormonskim promjenama nakon pedesete godine života je ključno. Iako je menopauza prirodan i zamršen proces, ne zahtijeva dugotrajna razdoblja nelagode. Nakon što se prepoznaju simptomi menopauze, preporučuje se savjetovanje sa svojim ginekologom kako biste raspravili daljnje korake.
- Dr. Kabeka naglašava usvajanje zdravih načina života za ublažavanje teških simptoma povezanih s menopauzom, ističući važnost pravilne prehrane, redovite hidracije, dovoljnog sna i odgovarajuće tjelesne aktivnosti.
Ona potiče svoje pacijente da u svoju prehranu uvrste raznovrsno povrće i voće, uz kvalitetne proteine i zdrave masnoće, dok također predlaže voće s niskim glikemijskim indeksom poput bobičastog voća. Smanjenje izloženosti stresu je ključno, a rutinska provjera razine reproduktivnih hormona je od vitalnog značaja, jer ti podaci omogućuju vašem liječniku da preporuči terapiju ako simptomi eskaliraju do nepodnošljive razine. Nadam se da vam je ovaj članak pomogao da saznate nešto više o ovome.