Porbavno zdravlje je jako važno i nauka pokazuje da je to povezano sa svim faktorima našeg svakodevnog funkcionisanja. Međutim, problemi se znaju nekad javiti i bitno je da ih se efikasno riješi.
Želučani problemi jedan su od vodećih razloga zbog kojih ljudi neočekivano odlaze liječniku. Kada probavni sustav ne uspije adekvatno obraditi hranu, što uzrokuje povećanje želuca, to se često identificira kao bolest želuca. Ovo stanje može nastati zbog iritacije ili upale želučane sluznice. Takve pritužbe mogu poremetiti nečiju dnevnu rutinu, a nelagoda može trajati više dana. Problemi sa želucem mogu nastati zbog raznih čimbenika.
Sljedeći su najčešći uzroci: Stanje trovanja hranom prejedanje Može se javiti ili proljev ili zatvor. Gastritis Gastroenteritis Uobičajeno gastrointestinalno stanje koje zahvaća dvanaesnik poznato je kao duodenalni ulkus. Tijekom menstrualnog ciklusa značajan dio žena ima želučane probleme. Nakon što se identificira specifični izvor ovih problema, postaje ključno odabrati odgovarajući lijek za ublažavanje popratnih simptoma.
Prije nego što pribjegnete lijekovima, moglo bi biti korisno istražiti alternativne metode za smirivanje želuca. Brojni lijekovi za ublažavanje simptoma poput boli, nadutosti i mučnine mogu se naći u vašem vrtu i kuhinji. Ova prirodna rješenja nude nježan i učinkovit pristup pronalaženju olakšanja. 1. Aromatična biljka poznata kao paprena metvica. Od davnina se biljka poznata kao paprena metvica koristila za liječenje raznih želučanih tegoba.
Njegova svojstva pomažu u poboljšanju probave i apsorpciji hranjivih tvari, dok eterično ulje dobiveno iz sadržaja mentola potiče otpuštanje žuči u dvanaesnik, početnu točku probave. Nadalje, metvica posjeduje antimikrobna svojstva koja učinkovito eliminiraju mikroorganizme odgovorne za probavne probleme. Za ublažavanje osjećaja mučnine jednostavno više puta udahnite okrepljujući miris eteričnog ulja paprene metvice.
Dodatno, za ublažavanje grčeva, kružnim pokretima nježno umasirajte nekoliko kapi ulja na područje trbuha. Kumin, drugi začin na listi. Sjemenke kumina posjeduju izvanredna svojstva u uklanjanju plinova i ublažavanju grčeva. Ove sjemenke su sigurne za upotrebu kod dojenčadi i male djece. Započnite kuhanjem 200 ml vode, a zatim umiješajte malo mljevenih sjemenki kumina, malu količinu morske soli, malo naribanog đumbira i pola žličice sjemenki komorača.
- Pustite smjesu da kuha oko 5 minuta, procijedite je i konzumirajte jednom dnevno. Soda bikarbona, poznata i kao soda bikarbona, još je jedna opcija. Žgaravica i proces probave mogu se učinkovito riješiti upotrebom sode bikarbone, jer ima sposobnost neutralizacije želučane kiseline. Osim toga, ovaj izvanredni bijeli prah ima sposobnost ublažiti štucanje i smanjiti plinove. Da biste iskusili ove dobrobiti, jednostavno pomiješajte pola žličice sode bikarbone s toplom vodom i popijte smjesu.
Preporuča se nastaviti ovu praksu u trajanju do dva tjedna. Smokve koje su dehidrirane Smokve, kada se konzumiraju u osušenom obliku, mogu pomoći kod probavnih smetnji, mučnine i zatvora. Njihovo obilje lako probavljivih vlakana, kao i vitamina i minerala, čini ih vrijednim sredstvom u promicanju zdravog želuca. Kako biste iskoristili njihove prednosti, jednostavno stavite 40 suhih smokava u staklenku i potopite ih u maslinovo ulje. Zatvorite staklenku i ostavite smokve da se mariniraju 40 dana prije nego što ih uključite u svoju prehranu.
Za optimalne rezultate konzumirajte jednu smokvu prije svakog obroka. Kamilica, peti unos na našem popisu. Umirujuća svojstva kamilice potiču smiren i zdrav probavni sustav. Učinkovito otklanja prekomjerne plinove i ublažava upale želučane sluznice. Za pripremu čaja od kamilice zakuhajte 250 ml vode, maknite s vatre i dodajte obilnu šaku svježih cvjetova kamilice.
Ostavite smjesu da se natopi 5 minuta, zatim procijedite i konzumirajte do dvije porcije čaja dnevno. Aloe vera, šesta stavka na popisu, poznata je po svojim brojnim dobrobitima. Gel izvađen iz sredine debljeg lista aloe vere ima antibakterijska i protuupalna svojstva koja mogu pružiti olakšanje probavnim problemima. Za pripremu temeljito operite list i pomiješajte gel s toplom vodom.
Savjetuje se konzumiranje 30 ml razrijeđenog aloe vera gela tri puta dnevno. Đumbir, sedma stavka na listi. Konzumacija đumbira ima sposobnost ublažiti razne simptome povezane s probavnim problemima, poput bolova u trbuhu, grčeva, mučnine i povraćanja. Za pripremu lijeka za smirenje jednostavno stavite malu porciju svježeg korijena đumbira ili malo mljevenog đumbira u šalicu i prelijte vrućom vodom. Preporučuje se svakodnevna konzumacija ovog napitka. Kurkuma, osma stavka na popisu, ima svoj značaj.
Simptomi bolova u trbuhu i nadutosti mogu se učinkovito ublažiti i spriječiti da se ponovno pojave korištenjem od kurkume. Kurkuma ima sposobnost pospješivanja proizvodnje hormona koji igraju vitalnu ulogu u promicanju pravilne probave. Kako biste uključili kurkumu u svoju dnevnu rutinu, jednostavno pomiješajte 10 grama kurkume u prahu sa šalicom probiotičkog jogurta, dobro izmiješajući, i konzumirajte ovu mješavinu svako jutro prije obroka.
- Postoji širok raspon dostupnih prirodnih lijekova koji mogu učinkovito i sigurno umiriti želudac. Sastojci poput metvice, kumina, sode bikarbone, suhih smokava, kamilice, aloe vere, đumbira i kurkume posebno su korisni u ublažavanju želučanih tegoba. Uključivanjem ovih prirodnih lijekova u svoju rutinu, možete uvelike poboljšati dobrobit svog želuca i promicati zdraviji probavni sustav.