O tome koliko je zdrav bijeli luk i koje sve prednosti ima kada je u pitanju naše zdravlja znaju svi međutim mnogi ga izbjegavaju konzumirati zbog njegovog jakog mirisa. Svaki dio ove biljke je ljekovit pa i njegova ljuska.

Potencijalne prednosti ljuski češnjaka često prolaze nezapaženo jer ih ljudi obično zanemaruju. Međutim, ti odbačeni pilinzi zapravo su vrijedan izvor fenilpropanoida, moćnih antioksidansa za koje se zna da jačaju imunološki sustav i potencijalno imaju svojstva protiv raka.

  • Iznenađujuće, stručnjaci su otkrili da ljuske sadrže čak i više korisnih spojeva nego pravi češanj luka. Štoviše, ove se namirnice mogu pohvaliti visokom koncentracijom flavonola, koji imaju sposobnost snižavanja krvnog tlaka i sprječavanja nakupljanja plaka unutar arterija.

Osim toga, djeluju kao izvanredan izvor dijetalnih vlakana, potiču zdravlje kardiovaskularnog sustava, pomažu u probavi, smanjuju razinu kolesterola i potencijalno smanjuju rizik od određenih vrsta raka. Kako bi se zajamčila njihova sigurnost, organski češnjak koristi se kao zaštitna mjera protiv pesticida. U domeni pripremanja juha, režnjevi češnjaka pokazali su svoju djelotvornost u rangu s bilo kojim drugim sastojkom.

Kako biste ljuske češnjaka uklopili u svoje kulinarske kreacije, jednostavno ih potopite u juhu i ostavite da se kuhaju. Prije posluživanja ne zaboravite ukloniti kore. Ako okus postane previše dominantan, prilagodite količinu u skladu s tim; Nasuprot tome, želite li izraženiji okus, slobodno dodajte dodatne kore.

Za samo 10-15 minuta kuhanja možete napraviti ukusnu juhu isključivo od ljuske češnjaka. Ova mirisna tekućina može se koristiti i kao svestrani sastojak, bilo da se radi o kuhanju riže ili kao temeljac za umake. Ne podcjenjujte vrijednost ljuski češnjaka – zamrznite ih za kasniju upotrebu u raznim jelima, uključujući variva i juhe.

Prije više od 5000 godina češnjak je postao prva biljka kojoj su službeno priznata ljekovita svojstva. U današnjoj eri znanstvenog napretka sada razumijemo razloge iza ove drevne izjave. Češnjak se može pohvaliti impresivnim nutritivnim profilom, budući da su njegove sjemenke pune bitnih elemenata kao što su voda, proteini, masti, ugljikohidrati, vlakna i minerali.

Među tim mineralima su natrij, kalij, magnezij, kalcij, fosfor, sumpor i željezo. Češnjak je bogat nekoliko esencijalnih vitamina, uključujući karoten, vitamin E, B1, B2, B3 i vitamin C, a njegova primarna zdravstvena korist proizlazi iz alicina, snažnog biljnog antibiotika. Češnjak se može saditi u jesen ili rano proljeće. Postoje različiti načini uživanja u češnjaku, bilo da je nasjeckan, kao sok ili čaj, kao namaz, svjež ili u obliku kapsula.

Svima nam je poznat miris češnjaka, iako to možda nije naša omiljena aroma. Ovo je primarni problem s kojim se pojedinci susreću. Međutim, postoje lijekovi od češnjaka dostupni za kupnju u ljekarnama koji nude određeno olakšanje za ovu zabrinutost. Za optimalne rezultate predlažemo korištenje svježe pripremljenog češnjaka, idealno napravljenog kod kuće.

Kako biste ublažili njegovu snažnu aromu, možete ga upariti s peršinom, metvicom, mažuranom ili majčinom dušicom. Ovdje je zbirka različitih ljekovitih svojstava povezanih s češnjakom. Stvaranje krvnih ugrušaka može spriječiti adenozin koji se nalazi u češnjaku. Nadalje, organski spojevi sumpora prisutni u češnjaku imaju sposobnost snižavanja razine kolesterola i djeluju kao preventivna mjera protiv pojave kancerogenih stanja. Nedavne publikacije u Journal of the National Cancer Institute and Carcinogenesis pružile su znanstvene dokaze koji podupiru svojstva češnjaka protiv raka.

Preporučujemo