Donje rublje odnosno donji veš je esencijalan dio garderobe, ali kao i sve ostalo često se podere. Naš prvi instinkt je često da ga bacimo čim se pocijepa ili pukne, ali postoji način da se to iskoristi. Danas otkrivamo kako to možete izvesti.
- U prošlosti su žene marljivo popravljale svaki odjevni predmet koji je pokazivao znakove istrošenosti ili oštećenja. Međutim, u današnje doba masovne proizvodnje i pristupačne robe, ova praksa je postala gotovo zastarjela.
Umjesto da popravljaju, ljudi se sada odlučuju odložiti te predmete. Pojedinci koji posjeduju maštu i kreativnost imaju izuzetan talent pretvaranja odbačenih predmeta u vrijedna i vizualno privlačna umjetnička djela. Zahvaljujući internetu i raznim platformama društvenih medija, sada imamo pristup mnoštvu tehnika i hakova koji pokazuju kako pretvoriti naizgled bezvrijedne predmete u praktične i smislene kreacije.
Uzmimo, na primjer, sposobnost da se jednostavan par donjeg rublja uzdigne u ekstravagantan odjevni predmet koji oduzima dah. Postizanje uspjeha u ovom zadatku lako je dostižno uz samo osnovnu razinu znanja. Slijedite ovaj jednostavan vodič koji nudi YouTube kanal “sori fashion” kako biste postigli željeni rezultat.
- Evo postupka korak po korak: Započnite odvajanjem bočnih strana donjeg rublja. Nastavite rezanjem uz donji rub, učinkovito dijeleći predmet na dva odvojena dijela. Upotrijebite mjernu vrpcu da označite duljinu od 16,51 cm i kredom označite mjeru.
Započnite stvaranjem trokutastog izreza, pazeći na precizno uklanjanje materijala. Nastavite s rezanjem preostalog dijela na tanke trake. Pomoću alata za označavanje izmjerite segment od 18 inča na bijeloj tkanini. Nastavite s postupkom rezanja. Zatim ćemo nastaviti s pričvršćivanjem čipke na gornji dio odjeće. Istovremeno, dok šivamo čipku, pričvrstit ćemo i naramenice.
Osim toga, čipku ćemo pažljivo prišiti na donji dio bijele košulje, osiguravajući besprijekoran i neprekinut spoj. Značajan naglasak stavljamo na minuciozno šivanje čipke na mjestu gdje se gornji dio i košulja križaju. Isto tako, dovršili smo posljednji dio drugog dijela hlača i sada ćemo nastaviti spajati oba dijela šivanjem.
Kako bismo osigurali siguran spoj, poravnamo unutarnje strane i šivamo po cijelom obodu. Izvrsna košulja sada je u potpunosti konstruirana i spremna za trenutnu upotrebu. Istraživanje povijesnog podrijetla odjevnih predmeta otkriva da su donje rublje, posebice gaće, relativno nedavno uključene.
- Prilično je zapanjujuće da su tek 1950-ih žene u odabranim selima počele oblačiti ovu odjeću. Tijekom 19. stoljeća pojavila se modificirana verzija donjeg rublja, koja se postupno transformirala u suvremeno donje rublje koje trenutno koristimo.
Činjenica da je ovaj esencijalni odjevni predmet ušao u naše ormare tek početkom 20. stoljeća doista je izvanredna, a sve to dugujemo revolucionarnim pothvatima Elizabeth Smith Miller. Žene u 1800-ima koje su tražile oslobođenje i praktičnost vožnje bicikla imale su ključnu ulogu u revoluciji konvencionalnih hlača.
Početne iteracije ove odjeće, izgledom i svrhom nalik na kratke hlače, obično su se nosile ispod haljina i bile su široke i lagane. Elizabeth, zajedno sa svojim feminističkim kolegicama Elizabeth Cady Stanton i Ameliom Bloomer, ne samo da je poslužila kao izvor inspiracije za bezbrojne žene, već je također odigrala ključnu ulogu u orkestriranju značajne konvencije u Seneca Fallsu 1848.
Ovo značajno okupljanje djelovalo je kao katalizator za sifražetkinje. pokreta unutar Sjedinjenih Država, izazivajući transformativne društvene promjene. U iznenađujućem obratu, naizgled nevažno donje rublje koje se obično naziva gaćama odigralo je ključnu ulogu u ovoj monumentalnoj promjeni.
Kako su žene prihvatile ovu promjenu, steznik je konačno napušten početkom 20. stoljeća. Istovremeno, donje rublje doživjelo je značajnu transformaciju, smanjivši se u veličini i uključivši inovativne tkanine koje su proizvele različite siluete. Razvoj društvenih očekivanja za žene, zajedno s njihovom novopronađenom slobodom kretanja, otvorio je put udobnijem načinu života, što je kasnije utjecalo na prevladavajuće modne trendove tog doba.
- Uvođenje grudnjaka donijelo je revolucionarnu i korisnu promjenu u ženskom odijevanju, zamijenivši zastarjele korzete. Mary Phelps Jacob, mlada žena prepuna entuzijazma i osjećaja postignuća, revno se pripremala za svoj veliki ulazak u društvo u dobi od 19 godina.
Međutim, 1910., dok je pokušavala elegantno pričvrstiti svoju zapanjujuću svilenu haljinu, neočekivano je suočio s frustrirajućom preprekom – korzet se pokazao nepopustljivim. Bez njezinog znanja, razumjela je hitnost pronalaska rješenja, ali je ipak ostala nesvjesna dubokih implikacija koje bi njezini izbori nosili.
Opremljena lako dostupnim resursima, upustila se u kreiranje svog inauguralnog grudnjaka, koristeći pametnu kombinaciju isprepletenih rupčića ukrašenih finim ružičastim vrpcama. Neusporediva udobnost koju je pružala dovela je do bujice divljenja na balu, a gledatelji su se divili njezinom gracioznom i pribranom ponašanju.
- Nakon trenutka duboke spoznaje, prepoznala je nužnost osiguravanja pravne zaštite za svoju revolucionarnu kreaciju. Ključna godina 1914. svjedočila je značajnom odobrenju njezine patentne prijave, zauvijek promijenivši putanju cijenjenog grudnjaka.
Nakon toga, žene su vrlo brzo odbacile stezni korzet u korist profinjenog i emancipirajućeg modnog dodatka. Uvođenje ovog nedavno otkrivenog donjeg rublja dalo je pojedincima novootkriveni osjećaj oslobođenja i značajno poboljšalo njihovo opće zdravstveno stanje. Naravno, ova transformacija u donjem rublju također je pokrenula revoluciju u modi, budući da je grudnjak otvorio put mnoštvu inventivnih i svestranih dizajna koji su bili prikladni za svakodnevno odijevanje.