Naše tijelo je savršen i komplikovan mehanizam koji radi pravilno samo ako svi njegovi organi vrše svoju funkciju bez problema.Nedostatak pojedinih tvari poput željeza, vitamina i minerala može dovesti do raznih bolesti.

Obeshrabrujuće je čest nedostatak esencijalnih vitamina i minerala. Brojni zdravstveni problemi koji trenutno pogađaju pojedince mogu se pripisati nedostatku određenih hranjivih tvari. Optimalan rad cijelog ljudskog tijela ovisi o obilnoj opskrbi esencijalnim vitaminima i mineralima.

Mnogi pojedinci nisu svjesni da i manji i veći zdravstveni problemi mogu nastati zbog nedostatka određenih hranjivih tvari. Kako bi tijelo primilo odgovarajuću količinu, ključno je konzumirati ove vitalne tvari putem prehrambenih izvora ili dodataka prehrani. Nažalost, dr. Natalie Butler otkriva da postoji nekoliko nedostataka hranjivih tvari koji neočekivano prevladavaju.

Primarni sastojak crvenih krvnih stanica je željezo, koje se u kombinaciji s hemoglobinom prenosi kisik kroz tijelo. Željezo postoji u dva oblika: hem željezo i nehem željezo. Hem željezo, pretežno prisutno u hrani životinjskog podrijetla, tijelo lako asimilira. Crveno meso sadrži posebno visoke razine hem željeza. S druge strane, ne-hem željezo, koje se nalazi u životinjskim i biljnim izvorima, prevladava.

Međutim, ne apsorbira se tako lako kao njegov pandan. Tijelo se oslanja na vitamin D za dobrobit kože i kostiju, kao i za nesmetan prijenos živčanih signala. Kako bismo prirodnim putem stekli ovu esencijalnu hranjivu tvar, ključno je izlagati se sunčevoj svjetlosti jer koža sintetizira vitamin D iz kolesterola.

  • Znakovi nedostatka vitamina D manifestiraju se kao umor, nelagoda u mišićima i slabljenje snage. Mozak i živci oslanjaju se na esencijalni nutrijent poznat kao vitamin B12 za optimalno funkcioniranje, dok stvaranje DNK također zahtijeva njegovu prisutnost. Vegetarijanci i vegani suočeni su s povećanim rizikom od nedostatka ovog vitamina zbog njegovog nedostatka u biljnim izvorima.

Znakovi nedovoljne razine vitamina B12 mogu se manifestirati kao trnci ili gubitak osjeta u udovima, ošamućenost, gubitak snage, iscrpljenost, upala i povećanje jezika, slabljenje pamćenja, osjećaj paranoje i halucinacije. Svi smo svjesni vitalne uloge koju kalcij ima u održavanju zdravlja naših kostiju.

Međutim, njegova važnost nadilazi samo zdravlje kostiju. Kalcij je također ključan za pravilan rad naših živaca i bitnih organa. Kada postoji manjak kalcija, to se može manifestirati različitim simptomima kao što su slabi nokti, lomljive kosti i grčevi u mišićima. Kako bismo osigurali adekvatan unos kalcija, preporuča se uključiti izvore poput mlijeka, mliječnih proizvoda, tamnozelenog povrća i ribe u našu prehranu.

Gotovo polovica stanovništva sjeverne hemisfere, pa tako i Hrvatske, osjeća nedostatak vitamina D, osobito tijekom zime. Vitamin D igra ključnu ulogu u održavanju zdravog imunološkog sustava i utječe na pravilan rad različitih organskih sustava u tijelu. Neophodno je biti svjestan primarnih simptoma povezanih s nedostatkom vitamina D i naučiti učinkovite i prikladne metode za nadoknadu ove vitalne hranjive tvari.

Tipično, kada se tema razgovora vrti oko vitamina D, to se konkretno odnosi na vitamin D3, što je češće korišteni i jednostavniji izraz za spoj poznat kao kalciferol. Znanstvenici često naglašavaju činjenicu da vitamin D pokazuje ponašanje poput hormona u tijelu, budući da je njegov utjecaj opsežan i zamršen.

Osiguravanje odgovarajuće razine vitamina D ključno je tijekom cijele godine, ali postaje osobito ključno tijekom zimskih mjeseci. Proizvodnja vitamina D u našem tijelu ovisi o izlaganju ultraljubičastom sunčevom svjetlu, zbog čega se često naziva vitaminom sunca. Ova vitalna hranjiva tvar sintetizira se ispod kože kada je izložena sunčevoj svjetlosti.

Zbog našeg načina života i geografskih ograničenja, nismo u mogućnosti odvojiti dovoljno vremena za aktivnosti na otvorenom tijekom dana. Posljedično, nedostatak vitamina D postaje značajan problem, osobito u zimskoj sezoni kada su dnevni sati ograničeni i prigušeni. Unatoč mogućnosti dobivanja vitamina D iz izvora hrane, naš unos ostaje neadekvatan zbog ograničene raznolikosti prirodno prisutne hrane bogate vitaminom D.

Preporučujemo