Često možemo čuti koliko je opasan povišen krvni pritisak te da on može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih stanja koja mogu ugrozizi i život. Mnogo manje se priča o niskom pritisku.
Hipotenzija, odnosno nizak krvni tlak na prvi se pogled može činiti bezazlenim, osobito kod mlađih ljudi i onih koji vode aktivan i zdrav način života. U svakodnevnim raspravama često se susreću izrazi poput “Bolje nizak nego visok”, a mnogi pojedinci taj pojam povezuju s blagostanjem. Međutim, istina je mnogo kompliciranija. Kada su tjelesni organi lišeni odgovarajuće krvi i kisika, posljedice mogu biti ozbiljne, utječući i na trenutnu vitalnost tijela i na cjelokupno zdravlje.
Razumijevanje simptoma, uzroka i mogućih posljedica niskog krvnog tlaka ključno je za ranu identifikaciju problema i brz odgovor. Ovo je ključno, jer blaga vrtoglavica može eskalirati u stanje koje predstavlja značajan rizik za život. U području medicinske prakse, hipotenzija se definira kao stanje karakterizirano sistoličkim tlakom ispod 90 mmHg i dijastoličkim tlakom ispod 60 mmHg. Posljedično, ako uređaj prikazuje mjerenje 85/55, preporučljivo je razmotriti potencijalne temeljne uzroke i poduzeti preliminarne mjere za procjenu stanja.
Dok neki pojedinci mogu imati nizak krvni tlak bez ikakvih popratnih simptoma, kod drugih ovo stanje može ukazivati na prisutnost ozbiljnijih zdravstvenih problema. Hipotenzija se ne javlja bez opravdanja. Mogući uzroci uključuju: Neadekvatna hidracija – nedostatak tekućine u tijelu može dovesti do smanjene cirkulacije krvi. Problemi sa srcem – poremećen rad srčanog mišića, nepravilan ritam ili trajno zatajenje srca.
Poremećaji povezani s hormonskom neravnotežom, osobito oni koji utječu na štitnjaču i nadbubrežne žlijezde, kao i infekcije koje dovode do sepse ili septičkog šoka. Gubitak krvi može nastati kao posljedica traume, kirurških zahvata ili unutarnjeg krvarenja. Osim toga, specifični lijekovi, kao što su sredstva za smirenje, antidepresivi, diuretici i lijekovi za srce, mogu doprinijeti ovom stanju. Trudnoća, posebno tijekom prvog i drugog tromjesečja, zajedno s genetikom, igra važnu ulogu, budući da neke osobe mogu prirodno doživjeti niži krvni tlak bez ikakve povezane nelagode.
- Iako znaci niskog krvnog tlaka često mogu biti suptilni i postupni, ipak mogu imati značajan utjecaj na kvalitetu života. Vrtoglavica, koja se javlja osobito pri stajanju ili promjeni položaja tijela, uz stalnu slabost i umor, može se javiti i nakon odmora. Mučnina koja nema očitog probavnog porijekla. Zamagljen vid, povremeno popraćen učinkom zamračenja u vidnom polju. Problemi s fokusom, praćeni osjećajem da um radi usporeno. Osjećaj znojenja uz hladnu, često blijedu kožu. Ubrzan i slab puls može ukazivati na ozbiljna stanja koja potencijalno mogu dovesti do gubitka svijesti i kolapsa u teškim slučajevima.
Šok je jedna od najkritičnijih komplikacija povezanih s hipotenzijom koja zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju. Ovo stanje nastaje kada su osnovni organi lišeni odgovarajućeg kisika i hranjivih tvari. Manifestacije šoka uključuju: Hladna, vlažna koža popraćena plitkim i ubrzanim disanjem, slabim i ubrzanim otkucajima srca te znakovima mentalne zbunjenosti ili nesvjestice pokazatelji su šoka, stanja koje predstavlja značajnu prijetnju životu.
Presudno je djelovati brzo; Ako se pojavi bilo koji od ovih simptoma, trebali biste odmah kontaktirati hitnu pomoć. Ako primijetite simptome ili ste zabrinuti zbog niskog krvnog tlaka, postoji nekoliko praktičnih mjera koje možete poduzeti: Preporučljivo je potražiti savjet liječnika, osobito ako simptomi potraju ili se pogoršaju. Redovito kontrolirajte krvni tlak pomoću pouzdanog digitalnog uređaja. Povećajte unos tekućine, dajući prednost vodi kao najvažnijoj. Nemojte se suzdržavati od unosa soli ako ne postoji posebno medicinsko opravdanje. Suzdržite se od naglog ustajanja, osobito s kreveta ili stolice.
Preporučljivo je češće jesti manje obroke jer niske razine šećera u krvi mogu pogoršati simptome. Koristite kompresijske čarape jer pospješuju cirkulaciju i ublažavaju nagli pad krvnog tlaka. Daljnje preporuke uključuju: Nakon jutarnjeg buđenja, preporučljivo je ostati sjediti nekoliko minuta prije ustajanja iz kreveta, omogućujući tijelu da se postupno prilagodi i regulira cirkulaciju krvi. Ako osjetite vrtoglavicu, preporuča se sjesti ili leći, podići noge i duboko disati.
Suzdržite se od dugotrajnog izlaganja vrućim kupkama i tuševima, jer povišene temperature mogu uzrokovati širenje krvnih žila, što dovodi do daljnjeg pada krvnog tlaka. Iako se nizak krvni tlak često smatra manjim problemom, on može značajno utjecati na kvalitetu svakodnevnih aktivnosti. U manje teškim slučajevima može uzrokovati samo nelagodu; No, u kritičnijim slučajevima može dovesti do zatajenja organa, srčanog, pa čak i moždanog udara. Bitan čimbenik je brzo prepoznavanje simptoma, prepoznavanje temeljnih uzroka i personalizirani pristup liječenju.
Svaki pojedinac je jedinstven i ono što se može smatrati normalnim za jednu osobu može predstavljati značajan problem za drugu. Za optimalno zdravlje bitno je da krv cirkulira bez zapreka. Ovo osnovno osiguranje omogućuje da svi organi, od mozga do najmanjih stanica, funkcioniraju u skladu. Stoga je imperativ da ne dopustite da vas simptomi zateknu nespremne i onesposobe. Obratite pozornost na svoje tijelo, pratite krvni tlak i odmah reagirajte kada osjetite da nešto nije u redu. Putovanje do zdravlja počinje onog trenutka kada priznamo da čak i problemi koji se percipiraju kao “mali” mogu dovesti do značajnih posljedica.