Mnoge domaćice smatraju da su zavjese jako važan detalj u njihovom domu i trude se da one lijepo izgledaju. Većina preferira zavjese snježno bijele boje koje su prilično teške za održavanje.

Predstavljanje bijelih zavjesa svakoj prostoriji daje osjećaj lakoće i svježine. Međutim, tijekom vremena ove zavjese mogu izblijedjeti i dobiti žutu ili sivu nijansu zbog nakupljanja prašine, izloženosti sunčevoj svjetlosti i dima. Dok kemijska izbjeljivača mogu učinkovito oživjeti svjetlinu zavjesa, ona također predstavljaju rizik oštećujući tkaninu i negativno utječući na okoliš. Srećom, postoji niz ekološki prihvatljivih i učinkovitih metoda za izbjeljivanje zavjesa kod kuće, koristeći uobičajene kućanske proizvode.

Ovaj će članak pružiti jedinstvene savjete i tehnike za dobivanje briljantno bijelih zavjesa bez pribjegavanja jakim kemikalijama. Naučit ćete važne informacije o korištenju tradicionalne perilice rublja, namakanju u robusnu otopinu za izbjeljivanje i učinkovitom rješavanju tvrdokornih mrlja. Nadalje, pronaći ćete bitne savjete o tome kako izbjeći neugledno žućenje zavjesa i zadržati njihovu besprijekornu bjelinu dulje vrijeme.

Metoda izbjeljivanja odavno je poznata našim bakama. Proces izbjeljivanja je nevjerojatno jednostavan i uključuje samo dva svakodnevna kućna lijeka. Pridržavajući se određenog redoslijeda, možete bez problema natopiti zavjese u ovim smjesama. Za početak temeljito očistite zavjese, a zatim ih potopite u toplu vodu na 10 minuta kako biste uklonili svu nakupljenu prašinu. Za početak pomiješajte 2 žlice octa s vrućom vodom kako biste dobili razrijeđenu otopinu.

Namočite zavjese u ovu smjesu 10 minuta. Zatim isperite zavjese u slatkoj vodi. Pripremite otopinu tako što ćete vruću vodu pomiješati sa 6 žlica soli, a zatim u tu otopinu uronite zavjese još 10 minuta. Završite postupak pranjem zavjesa u perilici i ostavite ih da se osuše na zraku. SAVJET: Sol se može koristiti za posvjetljivanje raznih tkanina, uključujući posteljinu i donje rublje. Ova prastara metoda, poznata još našim bakama, tijekom godina se pokazala učinkovitom. Samo produžite trajanje namakanja i dodajte značajnu količinu soli. Zatim nastavite s pranjem i vaše će rublje zablistati!

  • Soda bikarbona također posjeduje izvanredna svojstva izbjeljivanja. Za početak, pridržavajte se smjernica na naljepnici za održavanje zavjesa i pripremite veliki sudoper ili kadu napunjenu toplom vodom. Pomiješajte ½ šalice sode bikarbone s vodom i dobro promiješajte. Potopite zavjese u ovu smjesu na 2 do 4 sata, mijenjajući trajanje namakanja ovisno o tome koliko izgledaju sive. Za zavjese koje su znatno požutjele, natapanje preko noći je održiv izbor.

Osim toga, ocat služi kao moćna alternativa za povećanje svjetline. Kako biste postigli željeni učinak, ponovite prvi korak, ali ovaj put u toplu vodu umiješajte 1 šalicu bijelog octa umjesto sode bikarbone. Ocat služi kao prirodni omekšivač tkanine i pomaže u uklanjanju mineralnih naslaga iz tvrde vode koje mogu dovesti do promjene boje. Kako biste pojačali učinak izbjeljivanja, možete dodati sok od limuna. Za optimalno izbjeljivanje, umiješajte ½ šalice limunovog soka u toplu kupku za izbjeljivanje (točka 1).

Dok limunov sok ima svojstva izbjeljivanja, on može donekle oslabiti čvrstoću tkanine, stoga je preporučljivo koristiti ga pažljivo. Upute za pranje zavjesa su sljedeće: Nakon što je zavjesa mokra, iscijedite je kako biste uklonili višak vode. Nastavite s pranjem zavjesa u perilici rublja s blagim deterdžentom, pridržavajući se smjernica na etiketi i odaberite blagi ciklus s hladnom vodom. Kako biste pojačali učinak posvjetljivanja, možda biste trebali dodati ½ šalice sode bikarbone ili ¼ šalice bijelog octa u svoju mješavinu deterdženta za pranje rublja.

Kako biste spriječili da zavjese izgube svoj oblik ili promijene boju, preporučuje se suzdržati se od korištenja sušilice za rublje jer visoka toplina može biti štetna. Umjesto sušilice, ostavite ih da se osuše na užetu za rublje, idealno u zasjenjenom ili dobro prozračenom prostoru. Za učinkovito uklanjanje mrlja s bijelih zavjesa preporučljivo je prije pranja upotrijebiti odgovarajuće sredstvo za uklanjanje mrlja. Za obične mrlje, možda biste trebali pretprati enzimskim deterdžentom.

Za upornije mrlje, pomiješajte jednake dijelove vodikovog peroksida i sode bikarbone kako biste dobili pastu. Za tretiranje mrlje, namažite ovu pastu preko nje i ostavite da odstoji 15 minuta prije ispiranja. Kako bi vaše zavjese izgledale živopisno i spriječile da požute, neophodno je pridržavati se nekoliko jednostavnih smjernica. Redovito ih prati, idealno svaka 2-3 mjeseca, ovisno o tome koliko prašine ima u vašoj okolini, ključno je. Preporučljivo je prati zavjese osim rublja jarkih boja kako biste spriječili rizik od prijenosa boje.

Kada se ne koriste, preporučljivo je uredno složiti zavjese i držati ih na hladnom, tamnom i suhom mjestu. Nadalje, često usisavanje prozora i zavjesa pomoći će u izbjegavanju nakupljanja prljavštine tijekom vremena. Kako biste povećali profit, razmislite o dodavanju ¼ šalice bijelog octa u posljednje ispiranje za bolju kontrolu mirisa i poboljšane učinke dezinfekcije. Osim toga, nanošenje škrobnog spreja na zavjese nakon završnog pranja može pružiti mek i svjež izgled.

Preporučujemo