Iako znamo da na Zapadu slavne ličnosti često postanu slavne preko veza u industriji zabavne muzike, kod nas je slučaj malo drugačiji. Dosta ljudi se proslavilo i izašlo time iz siromaštva, a dosta toga je došlo kroz godine rada i pjevanja gdje god su stigli. Danas otkrivamo impresivnu priču jednog takvog pjevača.
- Umjetnik o kojem se danas raspravlja uvijek je otvoreno govorio o svom albanskom podrijetlu i svom odrastanju u siromaštvu; Folker je odrastao uz 17 braće i sestara, skrivajući tugu iza vedrog ponašanja.
Beki Bekić, iskusna figura pop glazbene industrije, može se pohvaliti dugom karijerom koju karakterizira mnoštvo uspješnih hitova i izuzetan nedostatak skandala. Njegov iskreni osmijeh i pozitivna perspektiva na život stekli su mu naklonost brojnih obožavatelja tijekom godina. Djetinjstvo mu je obilježeno poteškoćama.
Odgojen u albanskoj obitelji sa 17 braće i sestara, igrao je ključnu ulogu u njihovoj podršci dok je manevrirao kroz glazbenu industriju, etablirajući se kao pouzdana prisutnost u njihovim životima. Pokazao je izuzetnu nesebičnost, nudeći i vodstvo i zaštitu svojoj obitelji. Njegovo pravo ime je Behljuj Behljiji. “Nikada nisam skrivao svoje albansko podrijetlo, ali sam stalno isticao da sam podrijetlom iz Gusinja u Crnoj Gori.
Moja je odanost usmjerena prema Jugoslaviji. Njegovi roditelji snosili su odgovornost za odgoj dvanaestero djece, a uz to su uzeli šestero siročadi, što je uvjetovalo pjevačevo rano uključivanje u radnu snagu još u osnovnoj školi kako bi pomogao uzdržavati cijelo kućanstvo.
Beki je izjavio: “Kako je moj otac stario, težina brige za našu obitelj postajala je sve opterećujuća. Moj najstariji brat, koji je neko vrijeme proveo u Njemačkoj, pružao je znatnu pomoć neko vrijeme; međutim, na kraju se oženio i osnovao svoju obitelj, što je razumljivo uvelo nove obveze, preuzeo sam inicijativu i prihvatio svaki raspoloživi posao, istovario bih robu, rad tijekom popodneva i zaradio skroman prihod od nekoliko dinara.
- Odlučio je izbjeći hvalisanje i umjesto toga je iskreno govorio o svom odgoju i roditeljima. Tvrdi da je stekao prave vrijednosti koje su mu usadili i naučio kako se prema drugima odnositi s poštovanjem.
Unatoč činjenici da moji roditelji nisu formalno pismeni, oni su utjelovljenje duboke mudrosti i integriteta. U znak poštovanja prema njima, napravio sam posvetu u pjesničkom obliku, ponavljajući njihov često ponavljani savjet: “Budi pošten, sine moj; nastojte biti dobar čovjek, brinite za svoju braću i sestre i poštujte trud drugih.”
Tako je nastalo “Alipašino proljeće”, moj autobiografski stih. Našao sam se ispred vode koja je izbijala iz kamena, vijugala u rijeku i na kraju se ulijevala u jezero. Ova kompozicija posvećena je idiličnom raju mog odrastanja. Od roditelja sam naučio da posjedujem posebnu vezu sa svojim susjedima, onu koju definira istinski osjećaj bratske i bratske ljubavi. Prenijeli su mudrost: “Brini za bližnjega, jer oni su tvoj brat i sestra.”
Djeca ih često nazivaju “ujak”. Taj se osjećaj umjetnički izražava od 1981., počevši od singla “Novica Negovanović”. Nakon toga, nekoliko albuma je producirano u suradnji s Draganom Aleksanrićem, uključujući “Daj reci da”, “Sve što boli čljak borja” i “Žute ruže”. Ipak, upravo je pjesma “Marama šarena”, objavljena 1991. godine, ključni trenutak u Bekijevoj karijeri.
- “Maramu” sam snimio u vrijeme izbijanja sukoba u bivšoj Jugi. Raka Đokić je preporučio njegovo uklanjanje, upozorivši da bi to moglo ugroziti integritet zapisnika zbog problema oko “zelenih” i ostalih šalova.
Po povratku kući pustio sam cijelu kasetu svojoj supruzi, koja je, unatoč neglazbenom obrazovanju i oštećenju sluha, slušala s velikim fokusom. Odmah je uočila izostanak jedne određene pjesme, koja se slučajno pokazala najboljom među njima. Ovo zapažanje potaknulo je moju ponovnu procjenu, što je u konačnici rezultiralo odlukom da se “Marama” uvrsti na CD.
Postalo mi je jasno da postoje situacije kada je mudro obratiti pažnju na žensku perspektivu. Imao sam čast čuti maestra Dragana Aleksandrića koji je dao neprocjenjivu uputu: glazbu nikada ne smijemo zanemariti jer svako iskustvo, pa tako i one najmanje dojmljive izvedbe, nudi pouku.
Naglasio je da svi oblici izražavanja sadrže elemente koji se mogu zapamtiti i iskoristiti. Naime, dok sam snimao album prvijenac, Dragan Aleksandrić mi je savjetovao da na naslovnici stavim svoj nadimak iz djetinjstva kako bih povećao svoju prepoznatljivost među publikom.
U tom trenutku u sobu je ušla njegova supruga uzviknuvši: “O Bekiću, stigao si. Folker je također otkrio kako nema ništa protiv toga što je odgojen u velikoj obitelji koja broji 17 braće i sestara. “Iznimno smo cijenili jedno drugo, bili uključeni u društvene interakcije i neizmjerno cijenili život; čak i sada, ustrajemo u našem poštovanju života, jer posjedujemo oštru svijest o našim prošlim iskustvima i sadašnjim situacijama. Ostajemo odlučni u svom identitetu i naše korijene, uvijek svjesni našeg putovanja,“, izjavila je pjevačica.