Obavljanje kućnih poslova nam olakšavaju mnogi uređaji a među najvažnijim za domaćice je veš mašina. Često se desi da naša odjeća nakon nekoliko pranja prestane da bude mekana i zato se koriste omekšivači.
Možda je bilo slučajeva u kojima ste doživjeli razočaranje zbog odjeće koja nije dobro očišćena, što je rezultiralo neugodnim mirisom umjesto ugodnog. Povremeno, kada perilica ne uspije učinkovito očistiti rublje, može se pojaviti neugodan miris. U takvim situacijama, preporučljivo je procijeniti rad grijača i, ako stroj radi ispravno, istražiti druge potencijalne čimbenike koji bi mogli uzrokovati problem.
Prisutnost neugodnog mirisa u tkanini može se pripisati kombinaciji pogreške korisnika i neispravnog stroja. Neki pojedinci imaju tendenciju pretjerane upotrebe deterdženta ili omekšivača prilikom pranja rublja, zbog čega ih stroj ne može učinkovito isprati. Kao rezultat toga, te se tvari nakupljaju u tkanini, što rezultira nepoželjnim mirisom, a ne ugodnim. Uzmite u obzir određenu količinu rublja koje perete i procijenite je li tkanina prikladna za primjenu omekšivača.
Razborito je biti oprezan pri korištenju omekšivača, osobito sa sintetičkim tekstilom, jer možda nije kompatibilan sa svim vrstama tkanina i treba ga u potpunosti izbjegavati u takvim slučajevima. Proizvođač trapera zadržao je čvrst stav po tom pitanju, tvrdeći da omekšivač nikada ne smije doći u dodir s traperom. Omekšivač je odgovoran i za širenje tkanine i za ubrzavanje blijeđenja boje.
Kako biste odredili odgovarajući vremenski okvir za pranje traperica, uzmite u obzir koliko često ih nosite i svoje jedinstvene karakteristike tijela. Ako se odlučite ne pridržavati ovog savjeta, preporučljivo je pričekati od 2 do 6 mjeseci prije pranja traperica. Neugodan miris koji ostaje na rublju prvenstveno je uzrokovan nakupljanjem prljavštine u perilici, a to može rezultirati i pojavom bijelih mrlja na vašoj odjeći.
Kako bi se to izbjeglo, ključno je pridržavati se nekoliko osnovnih smjernica održavanja. Nakon svakog ciklusa pranja, odmah izvadite odjeću iz perilice rublja. Temeljito isperite sve ostatke deterdženta s gumene brtve na vratima. Redovito sušite odjeljak za deterdžent kako biste spriječili nakupljanje vlage.
Za najbolje rezultate dezinfekcije, preporučljivo je pokrenuti prazan ciklus jednom mjesečno koristeći kombinaciju deterdženta i octa. Imam zgodnu malu strategiju koja može pomoći u održavanju svježine vaše odjeće cijeli tjedan nakon pranja. Kako biste postigli optimalne rezultate, preporučuje se suzdržati se od dodavanja omekšivača tijekom prvog pranja. Umjesto toga, pričekajte dok perilica završi svoj prvi ciklus i ubacite omekšivač kada započne sljedeći ciklus unosa vode.
Za jači miris preporuča se ostaviti veću količinu omekšivača na tkanini. Ipak, treba biti oprezan jer bilo koji preostali tragovi ovih emolijensa koji pojačavaju miris mogu izazvati iritaciju kože. U interesu vaše dobrobiti, časopis Glossy poziva čitatelje da daju prednost korištenju bioomekšivača, jer oni ne samo da štite od alergijskih reakcija, već i poboljšavaju cjelokupno zdravlje.
- Primarna namjena omekšivača je poboljšanje kvalitete pamučnog rublja, što je posebno korisno s obzirom na njegov izravan kontakt s tijelom. Međutim, važno je napomenuti da se ručnici za ruke, ručnici za kupanje i kuhinjski ručnici od pamuka ne smiju tretirati omekšivačem jer sadržaj masti u omekšivaču može ugroziti njihovu sposobnost upijanja. Kada je riječ o tkaninama od sintetičkih mikrovlakana poput sportske odjeće i rastezljivih materijala, važno je izbjegavati upotrebu omekšivača.
Prisutnost masnoće u omekšivaču može omotati sintetička vlakna, što dovodi do gubitka sposobnosti tkanine da upija vlagu i ometa cirkulaciju zraka. Te su kvalitete, koje su vrlo tražene u sportskoj odjeći, ugrožene. Štoviše, omekšivač ima štetan učinak na sintetička vlakna, što dovodi do bržeg rastezanja odjeće poput rastezljivih traperica. Važno je napomenuti da fino donje rublje izrađeno od elastinskih vlakana također treba poštedjeti omekšivača jer može uzrokovati krhkost vlakana.