Naš probavni sistem koji uključuje želudac i crijeva je jako važan za naše zdravlje i potrebno je voditi računa prije svega o načinu naše prehrane i namirnicama koje konzumiramo.

Rak debelog crijeva jedan je od najraširenijih oblika raka u svijetu, a po učestalosti zauzima treće mjesto. Njegova varljiva priroda proizlazi iz izazova prepoznavanja u početnim fazama, jer simptomi često oponašaju one manje ozbiljnih zdravstvenih problema. Simptomi poput bolova u trbuhu, proljeva ili anemije mogu pridonijeti odgođenom postavljanju dijagnoze. Još više zabrinjava sve veća učestalost slučajeva među mlađim pojedincima posljednjih godina, iako temeljni uzroci ovog trenda ostaju nejasni.

Ono što ostaje nedvojbeno jest da je rano prepoznavanje raka ključno za učinkovite rezultate liječenja. S tim u vezi, onkologinja dr. Ursina Teitelbaum istaknula je nekoliko bitnih mjera koje smatra nužnima za očuvanje zdravlja crijeva. Ne smije se zanemariti važnost obiteljske povijesti. Značajan faktor rizika za rak debelog crijeva je povijest ove bolesti unutar obitelji. Američko društvo za rak pokazuje da otprilike jedna trećina osoba s dijagnozom raka debelog crijeva ima članove uže obitelji koji su također dobili tu dijagnozu.

Stoga je ključno razgovarati s roditeljima, braćom i sestrama te drugim rođacima kako bi se utvrdila potencijalna genetska predispozicija. U slučajevima kada je bliski srodnik obolio od raka debelog crijeva, medicinski stručnjaci će preporučiti ranije i češće preventivne preglede. Dr. Teitelbaum je primijetio: “Zdravlje vašeg debelog crijeva uvelike ovisi o vašim genima.

 

2. Odgađanje kolonoskopija i pregleda nije preporučljivo. Iako se rak debelog crijeva obično povezuje sa starijim osobama, posljednjih je godina zabilježen primjetan porast slučajeva među mlađim odraslim osobama. Ovo naglašava važnost redovitih pregleda, posebno za one s već postojećim upalnim stanjima crijeva, poput Crohnove bolesti ili ulceroznog kolitisa. Unatoč tome, bitno je prepoznati da osobe bez obiteljske anamneze ili bilo kakvih vidljivih simptoma također mogu biti izložene riziku od razvoja ove bolesti.

  • Savjetuje se da se osobe u dobi od 45 i više godina podvrgnu početnoj kolonoskopiji, dok bi oni koji se smatraju rizičnim trebali to učiniti u ranijoj dobi. Ako se identificiraju polipi, dodatne evaluacije moraju se provoditi u češćim intervalima. Vjerojatnost uspješnog izlječenja uvelike se povećava ranim otkrivanjem raka. Dr. Teitelbaum upozorava: “Bez obzira na to koliko netko vodi brigu o zdravlju, postaje imperativ podvrgnuti se testiranju u određenoj dobi.”

3. Suzdržite se od previđanja atipičnih simptoma. Brojni pacijenti ostaju nesvjesni činjenice da simptomi uključujući promjene u probavi, nelagodu u trbuhu, prisutnost krvi u stolici i neobjašnjivi umor ili anemiju mogu značiti ozbiljan zdravstveni problem. Često čak ni medicinski stručnjaci ne identificiraju odmah te pokazatelje, što potencijalno može rezultirati odgođenim postavljanjem dijagnoze. Trebate li promatrati: Dosljedne promjene u probavnom procesu, Krvarenje u izmetu. Osjećaj nepotpune evakuacije crijeva. Ponavljajuća nelagoda u trbuhu, Kronična iscrpljenost bez vidljivog porijekla, Ključno je obratiti pozornost na ove simptome i bez odgađanja se obratiti liječniku. Dr. Teitelbaum naglašava važnost upornosti, rekavši: “Ako ste stvarno zabrinuti, morate biti ustrajni.”

 

4. Kamen temeljac prevencije leži u održavanju zdravog načina života. Iako je točno podrijetlo raka debelog crijeva i dalje predmet istraživanja, više od pedeset posto slučajeva povezano je s promjenjivim čimbenicima. Čimbenici rizika uključuju: Konzumacija duhana i alkohola prepoznati su kao čimbenici koji povećavaju rizik od raka. Osim toga, sjedilački način života karakteriziran nedovoljnom tjelesnom aktivnošću negativno utječe na rad crijeva.

Nezdrava prehrana, koju karakterizira konzumacija crvenog mesa i prerađene hrane, povezana je s povećanom vjerojatnošću razvoja bolesti. Suprotno tome, dobro uravnotežena prehrana koja obiluje vlaknima, povrćem, voćem i cjelovitim žitaricama doprinosi smanjenom riziku. Dr. Teitelbaum izjavljuje: “Iako ne postoji nepogrešiva ​​metoda za sprječavanje raka, održavanje zdravog načina života može uvelike umanjiti vjerojatnost njegove pojave.

5. Značaj razgovora o probavi i fekalnim tvarima. Iako razgovor o stolici može izazvati nelagodu kod mnogih pojedinaca, promjene u njezinu izgledu često mogu poslužiti kao početni pokazatelj značajnog zdravstvenog problema. Uočite li krvavu, izrazito tamnu ili rijetku stolicu, nužno je bez odlaganja potražiti savjet liječnika. Služi kao odraz vašeg općeg zdravlja i može djelovati kao rani znak bolesti. Uključivanje u otvorene rasprave može motivirati pojedince da potraže rane medicinske procjene. Dr. Teitelbaum tvrdi: “Vaša stolica je ogledalo vašeg zdravlja, a razgovor o njoj može vam spasiti život.”

Rak debelog crijeva predstavlja značajan zdravstveni problem koji progresivno utječe na mlađe osobe. Kamen temeljac učinkovite borbe protiv ove bolesti ukorijenjen je u ranom otkrivanju, rutinskim preventivnim pregledima i održavanju zdravog načina života. Osobe s obiteljskom poviješću raka debelog crijeva trebale bi se redovito podvrgavati pregledima. Ako primijetite bilo kakve netipične simptome, važno je da ih ne zanemarite. Nadalje, rasprava o vašem probavnom zdravlju ne bi trebala biti izvor bojazni, jer brza akcija doista može spasiti život.

Preporučujemo