Lijepo i toplo vrijeme mami napolje veliki broj insekata a ugrizi nekih od njih mogu biti jako neprijatni i bolni i dovesti do neželjenih situacija. Jedno ružno iskustvo se desilo novinaru Bećiću a on ga j epodijelio sa medijima.
Aleksandar Bećić, novinar i pisac podrijetlom iz Mladenovca, nedavno je uživao uz bazen posljednjeg vikenda srpnja. No, iznenađujućim razvojem događaja, nepunih petnaest dana kasnije, on se našao pod skrbi Klinike za infektivne bolesti u Beogradu. Suprotno prvim pretpostavkama, Aleksandar se nije zarazio od zagađene vode ili neadekvatne higijene na bazenu. Razina čistoće je besprijekorna. Umjesto toga, njegova patnja je nastala zbog prisutnosti muha koje grizu u blizini bazena.
Nisu to bile bilo kakve mušice, nego one ozloglašene „Klintonke“. Bez ikakve svijesti našao sam se na bazenu, obavljajući svoje aktivnosti kao da je sve normalno. Vratio sam se kući i provodio vrijeme s drugima, potpuno nesvjestan onoga što će se dogoditi. Tek kasnije navečer obuzela me jaka groznica, zbog čega sam razmišljao je li to nekako povezano s mojim postojećim zdravstvenim problemima. Nisam ni znao da je ovo bio samo početak infekcije koja će uskoro prerasti u nešto doista zastrašujuće.
Nakon što mu je naglo skočio krvni tlak, odmah je potražio liječničku pomoć, pod dojmom da je to jedina tema razgovora. Nakon rješenja i njegovog kasnijeg puštanja, u to vrijeme nije bilo nikakvih daljnjih znakova ili indikacija. Sljedećeg dana primjećuje oteklinu na nozi koja se proteže od koljena prema dolje. Lako napominjem da je dobio svinjsku koljenicu, zbog moje vlastite debeljuške. No, da ostavimo šalu po strani, otok je, kako nam javlja, neugledan, upaljen i zadaje mu bol.
Po savjetu liječnika marljivo je davao tri različite kreme. Kao rezultat toga, otok je pokazao znakove laganog povlačenja, ali… Do petog dana pojavio se neobičan žulj, koji je do sljedećeg dana natekao do te mjere da je postalo očito da se vrag okrutno poigrao sa mnom. Bez oklijevanja sam odjurio u hitnu pomoć gdje su medicinski stručnjaci brzo identificirali krivca kao ugriz “Klintonke”. Hitno su mi rekli da bez odlaganja krenem u Beograd. U početku sam tražio stručno mišljenje vaskularnog kirurga koji je potvrdio da sam dobio ozbiljan slučaj “crvenog vjetra”, ali srećom, moje vene nisu zahvaćene.
- Nakon toga sam prebačen na Kliniku za infektivne bolesti gdje se od tada liječim. Osim toga, napominje kako Klinika za infektivne bolesti ima izvrsne uvjete, s dobro održavanim, klimatiziranim prostorijama i vrlo angažiranim timom liječnika i tehničara. Ističe njihovu nepokolebljivu predanost, navodeći da daju sve od sebe u skrbi. Na pitanje o pravom stanju njegovog stanja, on odgovara potvrdom da je dijagnoza doista celulitis. Kao nestručnjaku, trenutna situacija mi se čini puno alarmantnijom i da sam sklona panici, bila bih apsolutno užasnuta.
No doktorica je iznimno zadovoljna napretkom i uvjerava me da je sve jednako pozitivno kao što je bilo od samog početka, prema Aleksandrovom zaključku. Prema objašnjenju dr Biserke Obradović za Telegraf, insekti koji se obično nazivaju klintonkama obično izlaze iz vode i treba ih izbjegavati pod svaku cijenu ako pokušaju da ujedu. Prema liječniku, najučinkovitija mjera opreza je uklanjanje svake stajaće vode iz naših dvorišta jer se u njoj razmnožavaju komarci.
Prema njezinim riječima, ove mušice kada ugrizu ne samo da ispuštaju histamin poput komaraca, već i druge tvari koje mogu izazvati sustavnu reakciju kod osjetljivih osoba. Prema Obradovićevim riječima, primarni problem kod uboda je intenzivan svrbež, koji prevazilazi onaj izazvan komarcem. Svrbež je toliko jak da odoljeti nagonu za češanjem postaje nemoguće. Posljedično, bakterije, koje su već prisutne na koži, prstima ili noktima, počinju bujati u zahvaćenom području, što dovodi do infekcije i kasnijeg bakterijskog odgovora.
Unatoč tome, ovi insekti predstavljaju minimalne probleme, a “najopasniji” su prvenstveno problematični za osobe s povećanom osjetljivošću. Kako biste osigurali optimalnu zaštitu od insekata, preporučljivo je nositi majice dugih rukava i hlače dok ste u neposrednoj blizini vodenih površina. Dodatno, preporuča se primjena sredstva protiv insekata. U slučaju ugriza savjetuje se prvo namazati antialergijskom kremom, a zatim antibiotskom kremom. U slučaju teže reakcije potrebno je potražiti liječničku pomoć, navode medicinski stručnjaci.
Prema riječima dr. Aleksandra Rankovića, stručnjaka za infektologiju, postoji jedna vrsta insekata koja postoji u našem narodu i povremeno doživljava porast stanovništva. Ovi insekti, koji se obično nazivaju Clintonka muhe ili bube, zaslužili su svoje ime zbog značajnog porasta njihovog broja i učestalosti ugriza tijekom bombardiranja Srbije 1999. godine. Prema riječima liječnika, osjećaj ugriza ovih insekata često se ne osjeti odmah zbog prisutnosti anestetika u njihovoj slini, što ih razlikuje od komaraca i drugih insekata.
Svrbež se, s druge strane, obično manifestira kasnije. Tipično se ti ugrizi javljaju na ekstremitetima i karakterizirani su ne samo svrbežom, već i boli, crvenilom, oteklinom i stvrdnutom teksturom okolne kože. Prema njegovim zapažanjima, osobe s povećanom osjetljivošću mogu doživjeti pojačane reakcije, uključujući značajno oticanje, intenzivnu bol, povišenu tjelesnu temperaturu, pa čak i groznicu. Osim toga, može doći do alergijske reakcije koju karakterizira gušenje zbog jedinstvenog sastava sline insekta. Nakon primjene antibiotika Prema riječima dr. Aleksandra Rankovića, vjeruje se da insekt sam po sebi ne prenosi nikakve zaraze.
Međutim, najčešće zbog češanja nastaju komplikacije u vidu infekcija kože i potkožnog tkiva. Ugriz ovog kukca jako svrbi, što dovodi do stvaranja rana koje služe kao primarna ulazna točka za bakterijske infekcije. U većini slučajeva, promjene na koži nakon ugriza trebale bi prirodno nestati unutar 4-5 dana bez potrebe za bilo kakvim liječenjem. Ipak, preporučljivo je potražiti liječnički pregled za propisivanje terapije.
Liječenje blažih slučajeva prvenstveno je simptomatsko, dok se u težim slučajevima primjenjuju antialergijski lijekovi. Pacijentima koji su razvili bakterijsku infekciju mogu se propisati antibiotici. Na kraju napominje da se ove godine manji broj pacijenata javio na liječenje u ambulantu Klinike za infektivne bolesti UKC Niš zbog ujeda insekata u odnosu na prethodne godine.