Kada neko izgubi blisku i dragu osobu, onda prijatelji, poznanici i članovi porodice izrazavaju svoje saučešće upravo tim riječima a otac Predrag tvrdi da to nije pravilno.
U slučaju smrti člana obitelji, postoji kolektivna hitnost da se okupimo oko ožalošćene osobe kako bismo izrazili suosjećanje za njihov gubitak. Uobičajeno je čuti frazu “Primite moju sućut” tijekom posjeta ožalošćenima. Ipak, ovaj izraz nije sasvim prikladan. Otac Predrag pojasnio je koji je primjereniji način izražavanja sućuti, preporučivši da se u razgovoru s ožalošćenima treba suzdržati od riječi “primite izraze moje sućuti”.
- Otac Predrag Popović, poznat po redovitom duhovnom savjetovanju svojih sljedbenika o pitanjima vjere, ljubavi i traženja ravnoteže, kao i moralnim nedoumicama, nedavno se osvrnuo na temu primjerenog ponašanja u trenucima gubitka, posebice u vezi s izrazima sućuti. Istaknuo je neadekvatnost fraze “Prihvatite izraze sućuti” u komunikaciji s onima koji tuguju. “Iskrenost je ključna prilikom izražavanja sućuti.
Izbjegavajte izraze poput: ‘Molim vas, primite moju sućut’, nakon čega slijede pitanja poput: ‘Što je to bilo, što se dogodilo?’ Umjesto toga, povežite se s pojedincem izjavom: ‘Krist je uskrsnuo’. Prema riječima o. Predraga, ovo služi kao prikladan izraz sućuti. Dok bi pojedinac u početku mogao odgovoriti s iznenađenjem i tražiti pojašnjenje u vezi s ovom tvrdnjom, o. Predrag čvrsto vjeruje da će duboko značenje tih riječi postati očito primatelju u odgovarajućem trenutku. Što ovaj način izražavanja sućuti čini posebno prikladnim?
Otac Predrag istaknuo je kako ovaj oblik sućuti ima veliki značaj, posebice u trenucima gubitka. Kad netko objavi: “Krist je uskrsnuo”, osoba koja prima poruku vjerojatno će se upitati: “Što vas je navelo da to podijelite sa mnom?” Kao odgovor, netko može pojasniti: “To je zato što vaš otac, majka, brat, dijete – bilo tko od vaših najdražih – nastavlja postojati i oni će uskrsnuti. Brojni vjernici u komentarima su izrazili zahvalnost ocu Predragu na njegovom velikodušnom dijeljenju životnih mudrosti i smjernica, ocijenivši ovaj pristup inovativnim i vrlo pohvalnim.
Za velik dio ovo je prva prilika da iskuse takav način izražavanja sućuti, a mnogi su se time duhovno obogatili i nadahnuli. Otac Predrag Popović nudi duboko duhovno stajalište o tome kako izraziti sućut, nadilazeći tradicionalne izraze i rituale povezane s žalovanjem. On pojašnjava značenje izraza “Krist je uskrsnuo”, pružajući na taj način nijansiranije razumijevanje života, smrti i vjere u uskrsnuće. U svojim učenjima naglašava važnost izbjegavanja površnog iskazivanja empatije tijekom naših najtežih trenutaka.
Iako bi ova perspektiva za neke mogla biti neočekivana, ona donosi poruku nade i utjehe koja je duboko ukorijenjena u kršćanskim načelima, shvaćajući smrt ne kao kraj, već prije kao prijelaz u viši, vječni život. Ove nas tvrdnje potiču da gubitak ne doživljavamo samo kao zaključak, već kao temeljnu komponentu duhovnog putovanja, koja nudi priliku da ojačamo svoju nadu i vjeru u ponovno ujedinjenje s onima koje cijenimo. Otac Predrag pruža ne samo praktične savjete za artikuliranje emocija u izazovnim vremenima, nego nas također potiče da dublje promišljamo o značaju života i smrti, zajedno s bitnom funkcijom uzajamne podrške i duhovne otpornosti koja nas može uzdići, čak i usred najtužnijih okolnosti.
Ovaj pristup naglašava važnost religijskih simbola i izraza koji, unatoč tome što se čine nekonvencionalnima, posjeduju sposobnost poticanja dubokog razumijevanja i promicanja duhovne preobrazbe. Izravnim, ali uvjerljivim jezikom, otac Predrag pokazuje da se autentični izrazi suosjećanja očituju ne samo u našim izgovorenim riječima, već iu tome kako te riječi odražavaju našu vjeru i optimizam u životu, pružajući u konačnici utjehu onima koji proživljavaju tugu.