U ispovijestima koje možemo pronaći na internetu ljudi opisuju razne situacije u kojima su se našli i svoje doživljaje dijele sa potpuno nepoznatim ljudima. Ponekad se u komentarima javi veliki broj korisnika sa svojim savjetima.

  • Zajedno sa suprugom na svadbi kod jednog od njegovih rođaka, našli smo se za stolom broj 4. Prolazeći pored stola, uočili smo neka nepoznata lica, od kojih je jedno bila izuzetno lijepa djevojka. Naravno, kao gestu pristojnosti, pozdravljamo sve na način da se rukujemo, predstavljamo se i sjedamo na stolice namijenjene za vas. Pogledam svog muža i promatram njegovu pozornost usmjerenu prema nečemu ispod mobitela i stola.

Daljnjom provjerom postalo je jasno da ju je tražio na društvenoj mreži Facebook, pregledavajući njezine slike na kojima je ona u jednostavnoj i prozračnoj ljetnoj odjeći. Kad sam se raspitao o situaciji, nonšalantno je rekao da samo provjerava prepoznaje li je. Bilo bi malo reći da mi je potpuno pokvario tu večer.

DODATNI TEKST

Jednostavnim jezikom, nadutost djeluje kao tjelesni signal koji ukazuje na neučinkovitost želučane funkcije. U ovom tekstu predstavit ćemo sedam vrsta namirnica koje mogu izazvati nadutost. Kako napominje zdravstvena trenerica i nutricionistica Tatjana Popović, više čimbenika može pridonijeti nadutosti, a najzastupljeniji su loša prehrana i intolerancije na hranu, posebice laktozu i gluten.

Nakupljanje štetnih bakterija u crijevima, koje proizlazi iz lošeg odabira prehrane i specifične teško probavljive hrane, rezultira viškom plinova koji stvaraju nelagodu u predjelu trbuha. Važno je odvojiti vrijeme za temeljito žvakanje hrane. Povremeno, način na koji jedete može dovesti do problema; prebrzo konzumiranje obroka može rezultirati dodatnim gutanjem zraka, što potencijalno može dovesti do raznih probavnih komplikacija. Tatjana Popović, zdravstveni trener i nutricionist, foto: Privatna zbirka, Novica Vasić. Što dovodi do nadutosti trbuha?

Prehrana igra presudnu ulogu; nedovoljne prehrambene navike, posebice konzumacija hrane bogate rafiniranim šećerima, zasićenim mastima i teškim ugljikohidratima, mogu poremetiti ravnotežu crijevne mikroflore, što rezultira nakupljanjem plinova i nelagodom u želucu. Osim toga, prejedanje ili brzo uzimanje značajnih količina hrane može opteretiti probavni sustav, pridonoseći nadutosti.

Povećane količine bakterija u probavnom sustavu mogu doprinijeti nadutosti. Dodatni faktor za ovaj problem je prekomjerni rast bakterija u tankom crijevu, poznat kao SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth). Fermentacija neprobavljenih ugljikohidrata od strane ovih bakterija proizvodi plinove, što dovodi do nadutosti, nelagode i boli. Iako ovo stanje može biti povezano s poremećajem prehrane, ono također može proizaći iz raznih medicinskih problema, poput dijabetesa ili poremećaja štitnjače.

Slabost trbušne stijenke može rezultirati zadržavanjem plinova i tekućine u abdomenu, što dovodi do osjećaja nadutosti. Čimbenici koji doprinose ovoj slabosti mogu uključivati ​​nedovoljnu tjelesnu aktivnost, prejedanje ili čak trudnoću. Redovito vježbanje usmjereno na jačanje trbušnih mišića može pomoći u prevenciji ovog problema. Zatvor je stanje obilježeno otežanim pražnjenjem stolice, koje se javlja kada otpad ostaje u debelom crijevu. Ovo zadržavanje uzrokuje nakupljanje plinova i tekućine, što dovodi do nelagode i pritiska u abdomenu.

Glavni uzroci zatvora su prehrana siromašna vlaknima, nedovoljna konzumacija tekućine i nedostatak tjelesne aktivnosti. Osim toga, intolerancije na hranu, poput onih povezanih s laktozom i glutenom, mogu dovesti do značajnih probavnih problema. Intolerancija na laktozu i gluten može dovesti do značajnih probavnih problema. Pojedinci koji ne podnose laktozu bore se zbog nedovoljne razine enzima laktaze, što dovodi do nemogućnosti razgradnje mliječnog šećera, što potom izaziva simptome poput nadutosti, plinova i proljeva. Slično tome, oni s intolerancijom na gluten ili celijakijom često se susreću sa sličnim reakcijama nakon što pojedu hranu koja sadrži ovaj protein.

Preporučujemo