Kućno cvijeće je ukras svakog doma a ljeti je prelijepo pogledati balkone koji su ukrašeni cvijetovima raznih boja. Danas vam donosimo savjet kako da održavate geranijume.

Kako se približava zima, obratite pažnju na pelargonije koje su vam donijele radost tijekom sezone. Konzultirali smo iskusnog vrtlara za savjet o tome kako ih učinkovito njegovati kako bismo osigurali da ponovno procvjetaju u proljeće, a nabavili smo i čvrste nove biljke. Bitno je znati da različite vrste pelargonija zahtijevaju posebnu njegu tijekom zime. Ono što može biti korisno za jednu vrstu, može biti krajnje smrtonosno za drugu!

  • „Uzgajam tri sorte pelargonija, a svake jeseni (otprilike u rujnu ili listopadu) poduzimam sljedeće korake: Klasični prstenovi s muškatnim oraščićem vjerojatno su najčešći, pokazujući cijeli spektar boja; zadivljujuće su i dobro reagiraju na njegu. Kako se temperature približavaju nuli, polako smanjujem zalijevanje dok se tlo u njihovim posudama potpuno ne osuši.

Ipak, nema potrebe čekati da se osuši prije brisanja prašine; jednostavno pustite da se osuši i zatim ih pažljivo podignite s tla netaknute zajedno s njihovim korijenjem. Trebali biste izvaditi sve suhe ili oštećene korijene, ali ako izgledaju zdravi, ne morate ništa poduzimati. Pažljivo zamotam svaku pojedinačno u obične novine, korijenje i sve ostalo, i stavim ih u podrum da počivaju u tamnom okruženju. U proljeće se selim na svježe tlo i pomlađujem, slično kao i ranije sorte.

Da biste dobili nove pelargonije, uzmite reznice za razmnožavanje prije zimskih mjeseci. Tirolski geraniji zahtijevaju minimalan napor za zimsko održavanje. Samo izvadim suhe i oštećene dijelove i premjestim posude u hladniji prostor unutar kuće. Zalijevam rijetko, otprilike svaka dva tjedna. Tijekom proljeća režem neprivlačan zimski rast i često premještam biljke na nova mjesta. S dolaskom sunčanih dana, unosim više vlage i hranjivih tvari.

Ja ću vratiti biljke u život. Tijekom proljeća, kada su dani ugodni, a noći ostaju hladne, prilagođavam ih stavljanjem biljaka na sunce tijekom dana, a zatim ih unosim u kuću. U proljeće, kad poželim nove pelargonije, samo u kolovozu i rujnu uzmem nekoliko reznica i stavim ih u manje posude. Preko posuda stavljam poklopce od plastičnih boca i čuvam ih u prostoriji na temperaturi od 10 do 15 stupnjeva. Prskalicu koristim isključivo za sadnju i ne zalijevam.

Zimi povremeno nanosim razrijeđenu otopinu za suzbijanje plijesni u supstratu koja predstavlja opasnost za sadnice. Naravno, imamo na umu važnost redovitog provjetravanja. Svoje živahne i uhodane sadnice tijekom proljeća presađujem u prostrane posude postavljene tijesno jedna uz drugu, gdje će ih sunce, uz pojačano zalijevanje, oživjeti u zapanjujućoj ljepoti. Pelargonije sa štitastim listovima su moj preferirani izbor, ali zahtijevaju veću njegu tijekom zime i razmnožavanja, što rezultira manjim uspjehom u odnosu na Tirolce.

Tijekom zime pokazuju visoku osjetljivost na svjetlost i hladnoću. Bitno je da prostor u stanu bude što svjetliji, a temperatura uvijek mora biti iznad nule. Prije zime očistim odumrlo lišće i, ako je potrebno, obrežem suhe grane. Uvijek osiguravam da biljka zadrži lišće tijekom cijele zime, jer to ukazuje na dobro zdravlje. Zimi jako pazim da ne pretjeram s zalijevanjem, jer previše vode može biti štetno za pelargonije – bore se s dodatnom vlagom dok su u fazi mirovanja.

Unatoč tome, uvijek pazim da se tlo potpuno ne osuši. Tijekom proljeća orezujem sav stari rast i polako potičem novi rast, baš kao i prije. I ja koristim reznice za razmnožavanje, ali ih stavljam u toplije okruženje i dosljedno nanosim sredstvo za poboljšanje korijenja prije sadnje u tlo. Planiram uzeti dodatne reznice, jer se pokazalo da se svaka od njih ne ukorijeni.

Preporučujemo