Kod nas se kao omiljeni napitak kod većine smatra kafa a čaj piju samo pojedini. Ostali ga konmzumiraju uglavnom kada su prehlađeni i bolesni a pri tome se zanemaruju prednosti ovog napitka.

Znanstvenici su potvrdili ono što tradicionalna medicina već dugo sugerira: čaj djeluje kao zaštitnik mozga, poboljšava pamćenje, poboljšava prisjećanje i pomaže u donošenju odluka. Nova studija koju su proveli znanstvenici s Nacionalnog sveučilišta u Singapuru (NUS) otkrila je da pojedinci koji redovito konzumiraju čaj pokazuju bolje organizirane regije mozga od onih koji ne piju čaj.

  • Nakon temeljite istrage koja je uključila 36 starijih osoba, istraživački tim je otkrio ovo otkriće pridržavajući se svih utvrđenih protokola za otkrivanje bolesti, korištenje lijekova i analizu simptoma. “Naša otkrića daju prvi dokaz blagotvornih učinaka konzumacije čaja na kognitivne funkcije. “Ova otkrića pokazuju da dosljedna konzumacija čaja može pomoći u zaštiti od opadanja moždanih funkcija povezanih sa starenjem”, izjavio je docent Feng Lei, voditelj tima s Odjela za psihološku medicinu na Nacionalnom sveučilištu u Singapuru.

Koje kognitivne funkcije obavlja mozak? Na vrlo pojednostavljen način, to uključuje pamćenje, razmišljanje i rješavanje problema. Zašto oni imaju značaj? Odgovor leži u činjenici da kako pojedinci stare, te se sposobnosti smanjuju, što dovodi do problema u zadržavanju pamćenja, lošijih vještina rješavanja problema i promijenjenih obrazaca razmišljanja pri obavljanju uobičajenih dnevnih aktivnosti.

Nekima bi moglo biti čudno da se takvi zaključci izvlače iz studije na samo 36 pojedinaca; međutim, uključenost suradnika s cijenjenih sveučilišta Essex i Cambridge daje značajan kredibilitet nalazima. Za nas koji nismo stručnjaci, ovo služi kao dovoljan dokaz; međutim, za stručnjake koji sumnjaju, detalji ovog otkrića mogu se pronaći u znanstvenom časopisu Aging, objavljenom 14. lipnja 2019. To pokazuje da su nalazi znanstveno valjani.

Prednosti Ranija istraživanja pokazala su da je konzumacija čaja korisna za zdravlje, s dobrobitima koje uključuju poboljšanje raspoloženja, pa čak i smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti. Slijedom toga, nalazi studije koju je proveo profesor Feng i objavili 2017. pokazuju da dnevna konzumacija čaja može smanjiti rizik od kognitivnog pada kod starijih osoba za 50 posto.

Nakon tog početnog otkrića, profesor Feng i njegov tim proveli su dodatna istraživanja o izravnom utjecaju čaja na moždane mreže. Istraživačka skupina pratila je 36 pojedinaca u dobi od 60 godina i starijih, prikupljajući informacije o njihovom zdravlju, načinu života i psihološkim simptomima. Svaki je sudionik istraživanja morao proći neuropsihološku procjenu i podvrgnuti se magnetskoj rezonanci tijekom studije provedene između 2015. i 2018. godine.

Istraživački tim otkrio je da su sudionici koji su konzumirali zeleni, oolong ili crni čaj najmanje četiri puta tjedno tijekom 25 godina pokazali znatno učinkovitije veze između različitih regija mozga u usporedbi s onima koji nisu pili čaj, na temelju njihovih kognitivnih procjena i slika rezultate. Ova međusobna povezanost među regijama mozga olakšala je njihovu sposobnost donošenja zaključaka, razumijevanja rasprava, poboljšanja pamćenja i vještina čitanja te učinkovitije komunikacije.

Kako bismo ilustrirali koncept, razmotrimo analogiju cestovnog prometa. Ovdje određene regije mozga predstavljaju odredišta do kojih želite doći, dok putovi koji povezuju ta područja mozga služe kao ceste koje ih povezuju. S organiziranijim cestovnim sustavom, prijevoz vozila i putnika postaje učinkovitiji, što rezultira smanjenim gubitkom vremena, goriva i stresa.

Profesor Feng je objasnio da kada su veze između određenih područja mozga jače, informacije se mogu obraditi brže, točnije i učinkovitije. Napomenuo je: “Naše ranije studije pokazale su da pojedinci koji piju čaj pokazuju superiorne kognitivne sposobnosti u usporedbi s onima koji ne piju.” Nedavno istraživanje o “moždanoj mreži” potvrđuje naše ranije zaključke da dosljedna konzumacija čaja poboljšava organizaciju mozga i pomaže u održavanju integriteta međuregionalnih moždanih veza.

Preporučujemo