Stručnjaci smatraju da su crijeva jako osjetljiv organ na koji utiče ne samo naša prehrana nego i stres. Vrlo je važno voditi računa o zdravlju crijeva prije svega biranjem pravilne ishrane ali i izbjegavanjem stresnih situacija.

Održavanje i postizanje idealnog zdravlja crijeva od iznimne je važnosti, a taj se cilj može postići hranjivom prehranom i primjenom ciljanih metoda detoksikacije. Jedan učinkovit pristup podrazumijeva redovito uključivanje psiliuma, dobivenog iz sjemenki biljke Plantago, u vaš dnevni režim. Psyllium, kada se pomiješa s vodom, pomaže u procesu probave zahvaljujući svojim svojstvima detoksikacije.

Probavni problemi, osobito ponavljajući zatvor, često su uzrokovani sjedilačkim načinom života i konzumacijom brze hrane s malo vlakana. Ipak, psyllium služi kao prirodni lubrikant za crijeva zbog visokog sadržaja vlakana i sluzi, kao i prisutnosti lipida i nezasićenih masnih kiselina. Djelujući kao “sredstvo za čišćenje” crijeva, psilium služi ključnoj svrsi detoksikacije debelog crijeva i eliminacije štetnih tvari.

Njegova polisaharidna sluz, sposobna povećati svoju veličinu do 15 puta, učinkovito podmazuje stijenke crijeva. Osim toga, prehrambena vlakna koja se nalaze u psiliumu povećavaju masu dok se kreće kroz želudac i ulazi u debelo crijevo. Kad stigne, upija vodu, bubri i potiče prirodne kontrakcije crijeva.

  • Za optimalne rezultate s psyllium pahuljicama, preporuča se pomiješati jednu čajnu žličicu psylliuma s vodom, jogurtom ili voćnim sokom. Važno je odmah potrošiti smjesu jer se brzo pretvara u gelastu konzistenciju. Preporučljivo je povećati unos tekućine tijekom dana. Redovita konzumacija psiliuma ne samo da je sigurna, već nema negativnih učinaka na crijevnu floru, probavu i rad crijeva.

Osim toga, pokazalo se korisnim u ublažavanju simptoma povezanih s hemoroidima i drugim probavnim problemima. Međutim, neophodno je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom koji je upoznat s vašim individualnim zdravstvenim stanjem prije nego što psyllium uključite u svoj dnevni režim.

DODATNI TEKST:

Izostanak redovitog pražnjenja crijeva je glavna karakteristika zatvora, koju karakterizira rijetko i otežano izbacivanje tvrde stolice, obično manje od tri puta tjedno u trajanju od najmanje 12 tjedana. Ključno je da stolica bude pravilno oblikovana i da teži između 120-140 grama svaki dan. Kako se kretanje sadržaja kroz crijeva usporava, crijevna sluznica apsorbira vodu, što dovodi do stvaranja čvršće stolice.

Učestalost pražnjenja crijeva može varirati od dva do tri puta dnevno do jednom svaka tri dana. Održavanje optimalnog zdravlja uvelike ovisi o pravilnom radu probavnog sustava. Nakon što se hranjive tvari apsorbiraju iz hrane koju konzumiramo, tijelo izbacuje otpadne tvari kroz debelo crijevo u roku od 18 do 24 sata. Ako se ovi otpadni proizvodi ne eliminiraju u navedenom vremenskom roku, počinju se nakupljati, što rezultira neugodnim simptomima kao što su nadutost, nelagoda i smanjena želja za jelom.

  • Zatvor, prevladavajući pokazatelj probavnih problema, može se pojaviti privremeno zbog fizioloških uzroka ili uzroka izazvanih stresom, ili kao posljedica različitih bolesti i okolnosti koje utječu na pojedince u suvremenom društvu. Cijela populacija u nekom trenutku doživi zatvor, a otprilike jedna trećina ima dugotrajne epizode. S kulturološkog stajališta, zatvor se doživljava kao posljedica urbanog života, nezdrave prehrane, preskakanja obroka, zanemarivanja prirodnog nagona tijela za pražnjenjem crijeva i sjedeće rutine na poslu iu privatnom životu.

Susret s privremenim zatvorom česta je pojava kada krećete na duža putovanja, prolazite kroz stresne okolnosti, privikavate se na nepoznato okruženje (što uključuje promjene unutarnjeg i vanjskog okruženja, atmosferskih elemenata i društvenih interakcija) ili se suočavate s poremećajima u dnevnim obrascima. Dok većina pojedinaca koji pate od zatvora obično ne traži aktivnu medicinsku intervenciju, izvješće koje potječe iz Sjedinjenih Država otkriva da je oko 2,5 milijuna posjeta liječniku godišnje posvećeno problemima koji su izravno povezani sa zatvorom, što rezultira gotovo milijardom dolara potrošenim na laksative.

Preporučujemo