Ljudi su ponekad pakosni i zli a vi to ni ne primjetite i mislite da su vam prijatelji. Međutim postoji nekoliko znakova po kojima možete prepoznati da vam ne žele dobro a prvi od njih je zavist.

Zavist je skrivena emocija koja se vješto maskira kao ponašanje suosjećajnog prijatelja, kolege ili čak člana obitelji. Često ostajemo nesvjesni činjenice da pojedinac u našoj blizini gaji osjećaje zavisti, pogrešno vjerujući u njihovu istinsku brigu. Bitno je to pomnije ispitati; postoji određeni pokazatelj koji otkriva kada vam je netko zavidan, a to je onaj koji se može lako identificirati. Zamislite scenarij u kojem ste doživjeli nesreću – možda ste bili otpušteni s posla, postali ste žrtva krađe, suočeni s izdajom, pretrpjeli razdvojenost od partnera ili niste uspjeli dobiti prijem na sveučilište.

  • U takvim okolnostima, pojedinac može izraziti sažaljenje, ponuditi slušanje i suosjećanje. Ne bi bilo neobično da ova osoba, u normalnim uvjetima, prema vama pokazuje nedostatak topline, povremeno čak i pretjeranu kritičnost. Sjećate li se je li ta osoba prije ismijavala vaše ideje ili odbacivala vaša mišljenja? Doista je neobično da ta ista osoba iznenada pokazuje zanimanje za vašu nevolju, kao da je došlo do promjene u njezinom stavu. Ova promjena nije ukorijenjena u istinskom kajanju; nego njihovoj zabrinutosti nedostaje autentična empatija.

Došli su promatrati vašu bol, patnju i nevolje s kojima se suočavate. Izvana se predstavljaju kao suosjećajni prijatelji, ali iznutra uživaju u vašoj nesreći. Psiholozi ukazuju da je ista regija mozga uključena u obradu i zavisti i fizičke boli. Posljedično, kada pojedinac doživi povrijeđenost, u njemu se mogu pojaviti osjećaji mržnje. Kao rezultat toga, svjedočenje dobrobiti druge osobe može izazvati nelagodu, navodeći osobu da vjeruje da je nedostojna i da želi nesreću toj osobi.

Takva osoba može uživati ​​u patnji drugih. Promatrajući pomno, može se otkriti da ova osoba pokazuje pretjeranu znatiželju u pogledu specifičnosti nesretnih događaja, što vas često navodi da podijelite svoje poteškoće. Njihovo uživanje u tuđoj nevolji teško je prikriti; ponekad im se na licu čak može pojaviti osmijeh.

Budite oprezni s osobama ove prirode, osobito onima koji se predstavljaju kao prijatelji. Njihov nedostatak iskrenosti i istinske dobre volje prema vama zahtijeva njihovo isključivanje iz vašeg života. U slučajevima kada potpuno uklanjanje nije izvedivo – kao što je na radnom mjestu – ograničite interakcije na minimum i ograničite rasprave isključivo na profesionalna pitanja.

Bonus tekst:

Kulinarska tradicija Afrike zamršena je i raznolika, oblikovana kroz brojna stoljeća pod utjecajem različitih kultura, geografskih obilježja i klimatskih uvjeta. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, na koju duboko utječu jedinstvena klima i običaji svake regije. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što dovodi do prevladavajuće prehrane koja uključuje žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak. Ove se žitarice obično koriste u pripremi osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”.

Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se od korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili manioka koje je kuhano i pasirano, dok se banku, koji se pravi od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrambenoj praksi zapadne Afrike, mahunarke – uključujući kikiriki, grah i slanutak – zajedno sa žitaricama, imaju veliku važnost. Znatne količine proteina i vlakana koje sadrže čine mahunarke izvanrednim dodatkom svakodnevnim jelima. Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, kao što se vidi u jelima poput juhe “egusi”, koja sadrži sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu.

Istočno područje Afrike, poznato po svojoj vlažnoj klimi pogodnoj za uzgoj raznolikog voća i povrća, u svojoj kulinarskoj tradiciji prikazuje živ izbor svježih namirnica. Na primjer, u Keniji, uobičajeno jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza, prati niz povrća i mesa. Štoviše, prevladava cjelovita konzumacija ili cijeđenje svježeg voća poput manga, ananasa i papaje. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti u sjevernoj Africi potiču uspješan uzgoj aromatičnog bilja i začina, što dovodi do prehrane koja je i raznolika i ukusna.

 

 

Preporučujemo