Postoje određene biljke koje mogu da uspiju i kada ih posadite u saksiju s drugim biljkama, a da neometano rastu. Biljke o kojima je riječ uz to i predivno mirišu, te cijela kuća miriše na njih.

Dok kuhate, začinsko bilje će vam biti nadohvat ruke. Nećete morati trčati u trgovinu ili tražiti izvor biljaka. Sve je uzgojeno u jednoj posudi, pod vašim savršenim nadzorom, što možda zvuči kao nešto što bi učinili samo ljudi s ogromnim vrtovima ili staklenicima, ali zapravo je za svakoga. Potrebna je samo veća posuda i niz ispravnih biljaka i malo predanosti. Uzgoj zeljastih biljaka u jednoj posudi je najbolja stvar ikada za onoga stanara koji ima ograničen prostor zbog malenih stanova s ​​malim balkonima, malom terasom ili samo jednim prozorom.

Uz malo predumišljaja, možete imati sjajan mali mirisni vrt koji ne samo da će fantastično mirisati, već će vaše kulinarske kreacije podići na viši nivo. Ne slaže se svaki susjed. Ovo je jedna od najčešćih pogrešaka početnika dok sade vrste s različitim zahtjevima na mjestu. Neki vole vlagu, dok neki dobro uspijevaju u otvorenim i suhim uvjetima. Kako on kaže, kada se ove različite potrebe spoje, čovjek će patiti ili će se previše osušiti ili će umrijeti od truleži zbog pretjeranog zalijevanja.

Stoga inzistira da je temeljna potreba poznavanja zahtjeva svake biljke i odabira skladnih kombinacija. Na primjer, bosiljak i peršin dobro uspijevaju tamo gdje ima dosta vlage i gdje je djelomično zasjenjeno, ali bi ružmarin i majčina dušica više voljeli da je mjesto suho i osunčano. Držeći biljke na okupu kojima je potrebna ista podrška, povećavate šanse za rast i šanse za probleme. Dobar vodič za sadnju uvijek počinje razgovorom o veličini lonca. Za mješovite usjeve preporučuje se posuda promjera najmanje 30 cm.

Na dnu, drenažni sloj, npr. treba postaviti šljunak, komadiće opeke ili glinene kuglice. To pomaže u slobodnoj drenaži viška vode koja može uzrokovati truljenje korijena. Nakon toga treba koristiti tlo dobre kvalitete koje je lagano, puno komposta i pravilno drenirano. Raspored biljaka posebno je važan kod sadnje ljekovitog vrta. Trebali bi zasaditi rub lonaca začinskim biljem koje voli puno sunca kako bi ih najviše svjetla pogodilo, poput ružmarina i majčine dušice.

Međutim, one koje dobro uspijevaju na vlazi iu djelomičnoj sjeni, poput bosiljka i peršina, treba smjestiti u sredinu ili bliže stranama, ali unutar područja pokrivanja. Evo sedam aromatičnih biljaka koje se mogu pametno kombinirati u vrtnom okruženju – barem dokle god želite izostaviti određenu „divlju“ sortu. Bosiljak Ružmarin Majčina dušica Peršin Origano Luk Korijander Poseban naglasak stavljen je na metvicu. Metvica je aromatična biljka i vrlo hranjiva, samo što pokazuje izrazitu invazivnost.

Ako ga želite unijeti u svoj vrt, bolje ga uzgajajte u maloj posudi; zatim je kasnije preselite u puno veću posudu kako bi joj se korijenje raširilo (i) da ne bi ”ugušilo” ostale biljke. Uzgoj biljaka još je jedna tema o kojoj se puno priča. Upute su lijepe i jednostavne: zalijevajte kada je tlo suho na dodir. Općenito, većina biljaka podnosi 4-6 sati izravnog sunca svaki dan. Međutim, ako vaša posuda stoji uza zid, trebali biste je povremeno okrenuti kako bi biljke ravnomjerno rasle i kako se ne bi počele naginjati na jednu stranu. Dobra praksa rezidbe potiče zdrav rast.

Ako je biljka bosiljak, peršin ili origano, ona će cvjetati ako se bere sustavno, ali ne smije se ukloniti više od jedne trećine u isto vrijeme. Nadalje, uklanjanje dijela tkiva obrezivanjem pomaže u usporavanju cvatnje, čiji razvoj smanjuje kvalitetu lišća kod određenih biljaka. Budnost i promatranje ključni su za dugoročno preživljavanje biljaka. Postoji način na koji biljke komuniciraju; kada lišće požuti, vrhovi se osuše ili se pojavi nepoznat miris, ispod se krije problem. To može biti previše zbijeno tlo, nedovoljna drenaža ili jednostavno dobivanje malo svjetla. Treba ga promatrati svakodnevno jer i najmanje promjene uočene rano donose velika poboljšanja. Učinkovit uzgoj aromatičnog bilja u posudi nije tako težak, ali zahtijeva punu pažnju i strpljenje. Kada se stavi u praksu, to se ne prevodi samo kao lonac s cvijećem; svaki dan stvara mali djelić prirode podsjećajući na jednostavnost potrebnu za obogaćivanje i poboljšanje života.

Preporučujemo