Do pojave vlage dolazi usljed velike razliek temperature vani i u našem domu. Vlaga izaziva buđ što je u stvari skup gljivica koje se jako teško uklanjaju a koje su štetne za naše zdravlje.

Kondenzacija se često događa u brojnim kućanstvima. Iako se često vjeruje da su prozori niske kvalitete glavni razlog, to nije nužno točno. Do kondenzacije dolazi kada vlažan, topao zrak dodirne hladnu površinu, što dovodi do brzog pada temperature zraka i rezultira stvaranjem vlage na toj površini. Kondenzacija se uglavnom stvara na površinama prozora, koji su najmanje izolirani dijelovi kuće, a na ovu pojavu utječu vanjska temperatura, unutarnja temperatura i razine relativne vlažnosti.

  • Među tim čimbenicima moguće je utjecati na unutarnju temperaturu i relativnu vlažnost. U nastavku su neki korisni prijedlozi za smanjenje vodene pare u zraku, što će zauzvrat smanjiti relativnu vlažnost: Provjerite postoji li pravilna cirkulacija zraka tijekom kuhanja i tuširanja. Ograničite trajanje tuširanja zimi kako biste smanjili razinu vlage u svom domu. Održavajte minimalan broj biljaka u zatvorenom prostoru. Izbjegavajte koristiti rolete ili zavjese za pokrivanje prozora osim ako to nije neophodno.

Osigurajte da sva sobna vrata ostanu otvorena kako biste pospješili pravilnu cirkulaciju zraka i suzdržite se od značajnih promjena sobne temperature. U prostorijama koje su hladne i relativno vlažne povećava se vjerojatnost kondenzacije. Suprotno tome, topli i suhi prostori obično ne doživljavaju kondenzaciju. Drveni prozori često imaju sitne pukotine koje dopuštaju prodor sušeg zraka izvana, čime se smanjuje vlažnost u prostoriji.

Nažalost, kondenzacija nije samo kozmetički problem; označava nezdravu mikroklimu u stanu, koja može rezultirati razvojem plijesni i gljivica, kao i povećanjem razine štetnih tvari u zraku. Posljedično, stanovnici mogu početi osjećati nelagodu. Savjeti za izbjegavanje kondenzacije: Upotrijebite odvlaživače: kako biste smanjili razinu vlage u zraku, postavite vrećice sa sredstvom za sušenje blizu ogledala i prozora. Osim toga, ako ih postavite u ormare i ladice, sredstva za sušenje mogu zaštititi vašu odjeću od vlage.

Razmislite o ulaganju u odvlaživač zraka: ako primijetite značajnu kondenzaciju tijekom zimske sezone, možda bi se isplatilo kupiti jedan. Cijena većine modela usporediva je s cijenom klima uređaja, a oni mogu odigrati ključnu ulogu u poboljšanju udobnosti vašeg doma. Isključite ovlaživač zraka: ako koristite ovlaživače zraka, razmislite o tome da ih deaktivirate tijekom hladnih dana kada je vjerojatno da će doći do kondenzacije na prozorima. Emitirana magla može dovesti do zamagljivanja prozora.

Koristite ventilatore: Aktivirajte odgovarajuće ventilatore kada kuhate ili se kupate. Ventilator u kupaonici može pomoći smanjiti kondenzaciju na ogledalima i spriječiti raspršivanje pare, što učinkovito sprječava zamagljivanje prozora. Obavezno držite vrata kupaonice zatvorena tijekom tuširanja. Poboljšajte cirkulaciju zraka: U zatvorenom prostoru topli zrak se diže. Tijekom hladnijih mjeseci postavite stropne ventilatore da se okreću u smjeru kazaljke na satu kako bi pomogli u distribuciji toplijeg zraka prema dolje. Otvorite vrata: ako su vanjske temperature niske, nakratko otvorite prednja ili stražnja vrata kako biste omogućili vlažnom zraku iznutra da izađe.

Povećajte temperaturu: Podižući toplinu u vašem stanu na proljetnu razinu, možete minimizirati šanse za stvaranje kondenzacije na unutarnjoj strani prozora, osobito ako se izvor grijanja nalazi u blizini. Premjestite svoje biljke: svaka biljka u vašem stanu doprinosi proizvodnji pare. Ako ih obično postavljate blizu prozora, razmislite o tome da ih tijekom zimskih mjeseci premjestite u različite dijelove stana. Pazite da ne pretjerano zalijete biljke, jer će to povećati razinu vlage u zraku.

Sušenje drva: Drva za ogrjev često zadržavaju značajnu količinu vlage ako su bila pohranjena na otvorenom prije nego što su unesena unutra. Ako mu dopustite da se aklimatizira u zatvorenom prostoru nekoliko tjedana prije upotrebe, razina vlage u unutarnjem okruženju može porasti. Odlučite se za prozore s dvostrukim ostakljenjem: dok je tipično pronaći prozore s dvostrukim ostakljenjem u novijim zgradama, starije kuće ih rijetko imaju. Razmislite o nadogradnji s jednokrilnih prozora na dvostruke prozore. Ako primijetite stvaranje kondenzacije između stakala, ovaj se problem općenito može riješiti zamjenom jednog od stakala.

Preporučujemo