Da bismo bili zdravi potrebno je da jedemo puno voća i povrća i da imamo stalnu i redovnu fizičku aktivnost. Međutim postoje neke namirnice koje dovode do nadimanja a t6o je tema današnjeg članka.

Nadutost u trbuhu česta je pojava koja može biti potaknuta raznim namirnicama ili pretjeranim unosom hrane. No, mnogi ljudi i dalje ne znaju da specifično povrće, luk, značajno pridonosi ovom problemu. Istraživanja Lepa & Sretka pokazuju da je luk jedan od glavnih krivaca za plinove i nadutost zbog sadržaja vlakana. Ova vlakna mogu uzrokovati nelagodu i nadutost kod mnogih pojedinaca, a oni posebno osjetljivi na komponente prisutne u luku mogu doživjeti bolne grčeve u želucu, čak i uz konzumaciju malih količina.

Stručnjaci za prehranu preporučuju osobama koje često imaju nadutost da ograniče konzumaciju luka, osobito u sirovom stanju. Razlog tome je što sirovi luk sadrži veću koncentraciju spojeva koji mogu uzrokovati nadutost, dok kuhanje može umanjiti te učinke. Odabirom kuhanog luka umjesto sirovog luka možete značajno smanjiti šanse za pojavu nadutosti.

Uz luk, još nekoliko povrća također može pridonijeti stvaranju plinova i nadutosti. Među najčešćim uzročnicima su brokula, prokulica i cvjetača. Ovo povrće posjeduje jedinstvena vlakna i šećere koji mogu poremetiti probavu i dovesti do nakupljanja plinova. Kako biste spriječili nadutost, stručnjaci predlažu primjenu nekoliko jednostavnih strategija: jedite manje obroke dosljedno tijekom dana, izbjegavajte govoriti dok jedete kako biste smanjili potrošnju zraka i odvojite vrijeme za vrijeme obroka. Ovim promjenama u prehrani možete ublažiti nadutost, poboljšati probavu, smanjiti nelagodu i poboljšati cjelokupno zdravlje.

DODATNI MATERIJAL

Jeste li znali da su pčele neophodne za oprašivanje brojnih biljaka i da imaju izvanredne navigacijske vještine? Koristeći sunce kao smjernicu, pčele mogu pronaći put do svoje košnice s udaljenosti od nekoliko kilometara. Ova sposobnost proizlazi iz zamršenog sustava koji uključuje sjećanje na vizualne orijentire u njihovoj okolini i prilagođava njihove rute leta prema promjenama u intenzitetu svjetla.

  • Živeći u organiziranim kolonijama koje se mogu sastojati od tisuća, pčele su vrlo društvena bića. U tim zajednicama svaka pčela ima posebnu ulogu: pčele radilice skupljaju nektar i pelud, matica ima zadatak polagati jaja, a trutovi su odgovorni za njezinu oplodnju. Radnice također stvaraju pčelinji vosak, koji se koristi za izradu saća za čuvanje meda i jaja. Ovaj dizajn saća nije samo funkcionalan; nevjerojatno je učinkovit, ima šesterokutni oblik koji smanjuje potrošnju materijala, a maksimizira mogućnosti skladištenja.

Još je fascinantnija sposobnost pčela da prepoznaju ljudska lica. Istraživanja pokazuju da pčele koriste tehniku ​​prepoznavanja lica sličnu ljudskoj, analizirajući vizualne karakteristike povezane s licima. Ova sposobnost im omogućuje da se prisjete i identificiraju cvijeće koje posjećuju, čime se povećava njihova učinkovitost traženja hrane. S obzirom na ove izvanredne vještine, ne iznenađuje da su pčele vitalne za ekosustav i ključne za očuvanje brojnih biljnih i životinjskih vrsta.

Bez pčela, mnoge bi se biljke borile za razvoj, što bi rezultiralo ozbiljnim posljedicama i za naše izvore hrane i za okoliš. Dok je lovac šetao šumom, neočekivano je naišao na medvjeda. Kad je posegnuo za puškom, otkrio je, na svoje užasnuće, da je greškom ponio kišobran. Na njegovo zaprepaštenje, kada je uperio kišobran u medvjeda, on se ispraznio i ugasio medvjediću život! “To je nemoguće! Sigurno ga je netko upucao s leđa bez njegova znanja”, uzviknut će djed. – Baš tako, djede, baš kako treba – odgovori liječnik.

Preporučujemo