Sigurno se i vama desilo da omijeni komad odjeće uflekate hranom ili nečim drugim i ne možete je očistiti samo pranjem deterdžentom. Postoje i neki proizvodi za skidanje fleka ali oni i nisu tako učinkoviti.
Možda ste prihvatili ideju da se te mrlje ne mogu ukloniti; međutim, ima ohrabrujućih vijesti: doista ih je moguće eliminirati! Stručnjaci za čišćenje britanskog The Suna pronašli su jednostavno rješenje koje uključuje upotrebu alkoholnog octa. Prema stručnjacima, mrlje od deterdženta za rublje mogu nastati ako se deterdžent ne ispere pravilno tijekom procesa pranja. Srećom, takve se mrlje relativno lako uklanjaju.
- Da biste ih riješili, pomiješajte jednu šalicu alkohola s četvrtinom šalice vode u sudoperu ili sličnoj posudi. Namočite oštećenu odjeću u ovu mješavinu i nježno trljajte tkaninu o sebe kako biste uklonili ostatke deterdženta. Nakon toga ostavite odjeću da se namače u otopini najmanje 30 minuta do sat vremena, osiguravajući da ocat može adekvatno ukloniti sve preostale deterdžente.
Nakon dovršetka ovog postupka, odjeću prebacite u perilicu, bilo samu ili uz nekoliko drugih predmeta. Ključno je izbjeći preopterećenje perilice jer će to olakšati temeljito uklanjanje deterdženta s tkanine i osigurati da se svi ostaci učinkovito isperu. Ova jednostavna metoda ne samo da pomaže u očuvanju vaše voljene odjeće, već služi i kao ekološki prihvatljiva alternativa za uklanjanje neželjenih mrlja bez potrebe za jakim kemikalijama.
Bonus tekst:
Nekada smatran hranom prvenstveno manje privilegiranih, kačamak se danas ponovno etablira kao egzotično jelo “čistoće”. Ovo jelo od žutog ili bijelog kukuruznog brašna nadaleko je poznato kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svog sastava bez glutena, kačamak nije samo ukusna opcija za doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje imamo. Bogata vitalnim hranjivim tvarima potrebnim našim tijelima, kukuruzna krupica osigurava niz esencijalnih vitamina, uključujući A, E i nekoliko vitamina B skupine, uz niz važnih minerala.
Kačamak je poznat po značajnom sadržaju fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži otprilike 380 kalorija na 100 grama, koji se sastoji od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno utječu na zdravlje, posebice na rad crijeva. Značajna količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari sporije apsorbiraju, čime se potiču normalni probavni procesi u crijevima.
Glavni razlog blagotvornosti kačamaka za konzumaciju leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih problema. Osim toga, kukuruz je bogat karotenoidima koji su, zajedno s hranjivim biljnim mastima, ključni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. To pomaže spriječiti zatvor i regulirati probavu. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se preporučuje kao dragocjena namirnica osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, važan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i poboljšanju zdravlja srca.
Kačamak se preporučuje dojenčadi i djeci jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Za osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva važno je znati da kukuruz ne sadrži gluten. Shodno tome, kačamak treba uvrstiti u redovitu prehranu oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju ključnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne.
Budući da i kukuruz i kačamak imaju brojne dobrobiti za zdravlje probavnog sustava, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem smanjenja tjelesne težine. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i poboljšava probavu, što je neophodno za održavanje hranjive prehrane. Štoviše, daje značajnu energiju uz minimalan sadržaj kalorija, što energiju dobivenu iz njega čini posebno vrijednom u prehrani koju karakterizira ograničeni unos kalorija.