Svi ljudi teže da budu sretni ali niko ne može tačno da definiše šta je to što žele. Neki misle da je novac presudan a oni koji ga imaju tvrde da on ne donosi sreću. Da bise bili u miru sa samim sobom teba poslušati neke savjete.
Isprva se njegova proučavanja usredotočila na hipnozu; međutim, kasnije je prešao na korištenje razgovora kao metode terapije, postavljajući temelje za ono što danas nazivamo psihoanalizom. Njegov revolucionarni pristup shvaćanju ljudske psihe rezultirao je značajnim saznanjima koja su uvelike utjecala na brojne društvene znanosti. Koncepti koje je uveo Freud ne samo da su revolucionirali psihologiju, već su odjeknuli i kroz književnost, filozofiju i razna druga polja ljudskog istraživanja.
- Metoda koju je koristio bila je usmjerena na otkrivanje nesvjesnih motivacija koje utječu na ponašanje osobe. Sljedeća dva pojma koja uvodi su vitalna za svačiji život, zbog čega je neophodno temeljito razmisliti o njima i razmotriti njihove posljedice. Djeluju kao upozoravajući indikatori, štiteći nas od pojedinaca koji bi mogli biti zavidni. Freud je rekao: “Ako želite potkopati vlastite ciljeve, podijelite ih sa svima.” Tvrdio je da problem ne potječe od vanjskih utjecaja, već iz nas samih.
“Kada dijelite svoje namjere, potvrda koju dobijete može nalikovati tuđim postignućima.” Ova tendencija može rezultirati smanjenom motivacijom, entuzijazmom i angažmanom. Razgovori o planovima mogu smanjiti motivaciju i želju za njihovim izvršenjem, budući da naš um može interpretirati te rasprave kao da su zadaci već izvršeni. Može biti korisno držati mnoge svoje planove privatnima. Kad pojedinci uspoređuju svoje uspjehe s vašima, mogli bi se osjećati nedostatnima ako vaša postignuća vide kao bolja od njihovih.
Kako biste izazvali osjećaje ljubomore i ljutnje kod onih oko sebe, započnite razgovorom o svojim postignućima. Neophodno je biti ponosan na svoja postignuća i izbjegavati poriv za njihovim skrivanjem; međutim, budite oprezni kada raspravljate o ovim uspjesima. Pretjerano hvalisavost može među drugima potaknuti osjećaje zavisti i ogorčenosti.
Kako biste sačuvali svoje odnose, razmislite s kim razgovarate. Ova se ideja također odnosi na borbe i teškoće s kojima se susrećemo u životu.Često izražavanje negativnih osjećaja o svojim iskustvima i sebi može privući energetske vampire koji se hrane tuđom nesrećom. Ovo služi kao vodič za razlikovanje pravog prijatelja od lažnog.
Bonus tekst:
Vladeta Jerotić (1924.-2018.) bio je istaknuti srpski psihijatar, filozof, teolog i pisac čija su znanja i spoznaje imale značajan utjecaj na više područja. Stekao je doktorat i usredotočio se na psihijatriju kao svoju specijalnost. Njegova predanost pacijentima i stručnost u njegovom području stručnosti prikupili su mu divljenje i kao liječniku i kao učitelju.
Izvan medicine, Jerotić je istraživao područja religije i filozofije. Njegova književna djela bave se temama poput razvoja, morala, slobode i suštine života. Njegov promišljen pristup i duboko razumijevanje osvojili su čitatelje diljem svijeta. Kao predavač se istaknuo, a njegove propovijedi i dalje nadahnjuju i podižu mnoge. To je dovelo do razgovora o životnim poteškoćama i motiviralo pojedince da krenu vlastitim putevima samootkrivanja.
Njegovi spisi i govori često su se bavili temama poput prijateljstva, braka, roditeljstva i veza. Obično se oslanjamo na zajedničke interese, čvrst karakter, zajedničke vrijednosti i međusobno povjerenje kada tražimo prijateljstva. Ali kako da odgovorimo kada prijatelj istakne pogrešku koju smo napravili? Kakva je naša reakcija u tim trenucima?