Jedan od najpoznatijih psihologa u svijetu je i danas Sigmund Frojd iako su savremeni stručnjaci osporili mnoge njegove teze.  Danas govorimo o jednoj vrlo važnoj koju  bi svi trebali primjenjivati.

Sigmund Freud je priznat kao ključna osoba u psihijatriji, s njegovim dubokim konceptima koje mnogi pojedinci još uvijek cijene, osobito u teškim trenucima. Važno je zapamtiti dvije važne stvari: poznati psihijatar je ukazao da ovaj pristup služi kao najbolja obrana od zavisti. Freud, austrijski neurolog koji je živio od 1856. do 1939., pojavio se kao jedan od najutjecajnijih mislilaca 20. stoljeća i slavljen je kao pionir u psihoanalizi. Rano je pokazao interes za istraživanje ljudskog ponašanja i rada uma.

U početku se njegov studij usredotočio na hipnozu, ali je na kraju prešao na korištenje razgovora kao metode terapije, što je postavilo temelje za ono što danas nazivamo psihoanalizom. Njegove revolucionarne metode za razumijevanje ljudske psihe rezultirale su značajnim otkrićima koja su imala dubok utjecaj na brojne društvene znanosti. Freudovi koncepti ne samo da su promijenili polje psihologije, već su odjeknuli i kroz književnost, filozofiju i druga područja ljudskog istraživanja.

Metoda koju je koristio bila je usmjerena na otkrivanje nesvjesnih motivacija koje oblikuju ponašanje osobe. Sljedeća dva pojma koja uvodi bitna su za ljudski život, zbog čega je ključno temeljito ih analizirati i razmisliti o njihovom značaju. Oni djeluju kao pokazatelji, štiteći nas od pojedinaca koji bi mogli osjećati zavist. Freud je rekao: “Ako želite potkopati vlastite ciljeve, podijelite ih sa svima.” Tvrdio je da se problem ne nalazi u vanjskim utjecajima, već u nama samima: “Kada počnete razgovarati o svojim namjerama, dobivate potvrdu sličnu onoj da ih ostvarite.”

  • To može dovesti do pada motivacije, entuzijazma i angažmana. Rasprava o planovima može umanjiti motivaciju i smanjiti entuzijazam za njihovu provedbu, budući da bi naš mozak mogao interpretirati te razgovore kao da su zadaci već obavljeni. Može biti korisno držati mnoge svoje planove privatnima. Kada pojedinci uspoređuju svoja postignuća s vašima, mogli bi se osjećati neprikladnima ako vaša postignuća vide boljim od njihovih.

Da biste potaknuli osjećaje ljutnje i ljubomore kod onih oko vas, počnite s dijeljenjem svojih uspjeha. Bitno je da se ponosite svojim postignućima i nema potrebe da ih skrivate. Međutim, budite oprezni kada govorite o ovim uspjesima. Ako djelujete kao arogantni, to može izazvati osjećaje ljubomore i zavisti među onima oko vas. Biti svjestan svoje publike presudno je za očuvanje vaših odnosa. Slična ideja odnosi se na borbe i teškoće s kojima se suočavate u životu. Često izražavanje negativnosti o svojim iskustvima ili sebi može privući energetske vampire koji cvjetaju na nesreći drugih.

DODATNI SADRŽAJ:

Ovaj će vam vodič pomoći razlikovati pravog prijatelja od lažnog. Vladeta Jerotić (1924.-2018.) bio je istaknuti psihijatar, filozof, teolog i književnik iz Srbije, čiji su uvidi značajno utjecali na više područja. Nakon medicinskog obrazovanja usredotočio se na psihijatriju. Njegova predanost pacijentima i njegova vještina u disciplini prikupili su mu divljenje i kao liječniku i kao učitelju. Osim medicine, Jerotić se posvetio i istraživanju vjere i filozofije. Njegova djela pokrivaju teme poput razvoja, morala, slobode i suštine života. Ljudi diljem svijeta privučeni su njegovim promišljenim pristupom i dubokim razumijevanjem.

Kao govornik ostavio je značajan utjecaj, a mnogi i sada iz njegovih propovijedi crpe inspiraciju i motivaciju. Promicao je razgovore o životnim teškoćama i inspirirao pojedince da krenu vlastitim putevima samootkrivanja. Njegovi pisani radovi i predavanja često su bili usmjereni na teme poput braka, veza, roditeljstva, partnerstva i prijateljstva. Obično se, kada tražimo prijateljstva, oslanjamo na zajedničke vrijednosti, uzajamno povjerenje, jak karakter i zajedničke interese.

Preporučujemo