Danas se prisjećamo popularnog folk pjevača Džeja Ramadanoskog koji je preminuo usljed srčanih tegoba i koji je bio omiljen ne samo kod publike nego i kod svojih kolega sa estrade.

Džej Ramadanovski dosljedno je isticao značaj Svete Petke u svom životu i često je posjećivao kapelu posvećenu ovom događaju, a pored toga posjećivao je i crkvu Ružicu na Kalemegdanu, unatoč svojoj muslimanskoj vjeri. Pripovijest o Šojki, u kojoj se pojavljuje patrijarh Pavle.Dorćolac, njegovat ćemo po obilju legendarnih priča i brojnih anegdota koje će se održati u pripovijedanju. Čovjek iz naroda, odlikovao se svojom spontanošću i čistim srcem, koristeći svoju prirodnu sklonost da prepričava izuzetne priče iz svog života.

  • Posebno je poznata priča o njegovom susretu s patrijarhom Pavlom ispred katedrale u Beogradu. Dok je putovao taksijem u blizini crkve, Jay je ugledao patrijarha Pavla na trotoaru i odmah je naredio taksistu da zaustavi vozilo. Žurno je izašao i krenuo prema starješini. Uz riječi: “Mogu li ti poljubiti ruku Ćala?” obratio mu se, kako je ispričao taksist koji je ranije vozio Ramadanovskog; pjevačica je naknadno potvrdila ovu priču.

Iako je slavio Veliki petak, običaj koji je prenio od bivše supruge Nade, i često odlazio u crkvu na Kalemegdanu, nije promijenio svoja uvjerenja. Nakon smrti njezina djeda Deja Ramadanovskog, njegova kći Maria preuzela je inicijativu da se pozabavi i razjasni očevu vjeru u svjetlu raznih glasina koje su kružile u medijima. Marija je na svom Instagram profilu podijelila sljedeće: Za novinare, moj otac, Jay Ramadanovski, bio je praktikant islamske vjere. Rođen je u obitelji Mazlam i Bari Ramadanovski, koji su oboje bili muslimanskog porijekla u Makedoniji.

Dok je bio čvrst pri svojim uvjerenjima, svake je godine štovao i poštivao Veliki petak. No, suzdržao se od obilježavanja ove prigode uz svijeću i kolač, kako je tradicionalno u pravoslavnim običajima; za njega je postojao samo jedan Bog i nije osjećao potrebu mijenjati svoja vjerska uvjerenja. “Molimo vas da izbjegavate objavljivanje naslova i članaka koji bi mogli naštetiti ugledu i dostojanstvu našeg dragog oca, dopuštajući nam da se od njega oprostimo”, poručila je Marija u ime obitelji Ramadanovski.

Iako je često svetkovao Veliki petak, običaj koji je prenio od pokojne supruge Nade, i redovito odlazio u crkvu na Kalemegdanu, nije promijenio svoja vjerska uvjerenja. Jay je jednom otvoreno razgovarao o svom vjerskom identitetu, razmišljajući o različitim utjecajima koji su oblikovali njegov život dok je ustrajno ostao vjeran svom islamskom naslijeđu. “Rođen sam u obitelji muslimanske vjere”, rekao je Jay za časopis Skandal. “Moj otac je bio islamista, a ja sam prigrlio njegova uvjerenja, međutim, zbog različitih životnih okolnosti, nisam previše razmišljao o tome kako ću definirati svoj identitet u svijetu.

U mladosti mi je bilo nebitno hoću li identificiran kao katolik, pravoslavac ili musliman Tek sam kasnije počeo češće odlaziti u kapelu Svete Petke, paliti svijeće za svoje najmilije, dok su moji posjeti sv. džamije bile su ograničene na samo nekoliko prilika.” Kapela Svete Petke, koja se nalazi na Kalemegdanu, spada među najposjećenije sakralne objekte u Beogradu. Tijekom cijele godine brojni se vjernici bave molitvom i zahvalnošću svecu; međutim, na blagdan 27. listopada, potop vjernika dolazi iz daleka i naširoko u čast sveca zaštitnika kojeg štuju mnoga kućanstva i vjernici.

Među tim štovateljima možda je bio i Jay Ramadanowski, poznat po svojoj pobožnosti. Svećenik, koji je svjedočio njegovoj prisutnosti u crkvi, napomenuo je kako je običaj da pojedinci različitih vjera s molitvom posjećuju takve svete prostore. Svećenik je primijetio kako nije neobično da brojni pojedinci, čak i oni izvan pravoslavne vjere, traže utjehu i blagoslov sveca. Istaknuo je važnost toga jer svetost nadilazi granice svake pojedine religije. Napomenuo je kako su brojni pojedinci prepoznali dobročinstva, iako su često izmicala pozornosti javnosti.

Kao što je objavljeno u novinskom članku, on je tiho opskrbljivao hranu za siromašnu djecu, pružao financijsku potporu i rješavao njihove razne potrebe. Ako je ova informacija točna, takvi postupci istinski odražavaju srž kršćanskog duha. Svećenik je s posebnim divljenjem istaknuo hvalevrijednost pjevača da se drži Kristova nauka izrečenog u svetom Evanđelju: „A kad daješ milostinju, neka ne zna ljevica tvoja što čini desnica tvoja. Svoj susret s Jayem okupljenima je ispričala starija žena, koja često pomaže u kapelici Svete Petke. Osvrnula se na svoja sjećanja, napomenuvši da je pokojnik više puta posjetio ovo mjesto.

Prilikom tih posjeta palio bi svijeće, molio se za njegovo zdravlje i uzimao svetu vodu. Njegova prisutnost nije bila ograničena samo na Veliki petak; pohađao je i običnim danima. Vijest o njegovoj smrti duboko me pogodila, primijetila je, ističući njegovu istinsku dobrotu i hvalevrijedne namjere dok se prisjećala njegove velikodušnosti. Žena je primijetila da, poput brojnih drugih sljedbenika, Jay redovito daje financijske donacije vjerskim osobama i za svetu vodu.Ovaj skromni i iskreni pristup ilustrira kako su Džejeva djela tiho odražavala njegovu duboku duhovnu bit, nadilazeći njegove specifične vjerske veze i zarađujući mu poštovanje pojedinaca iz različitih vjera i sustava vjerovanja.

Preporučujemo