Postoji mnogo osoba koje pate od raznih alergija a jedna od najčešćih je alergija na ambroziju koja upravo sada počinje da cvijeta. Simptomi su prilično neugodni a postoje neki koraci koje možete poduzeti.

Ako vam pojam drugog dijela ljeta priziva slike nadraženih očiju i nosa, šmrcanja i neugodnog grebanja u grlu, budite uvjereni da niste jedini – vjeruje se da je otprilike svaki deseti stanovnik Hrvatske alergičan na ambroziju. Obično poznata kao partizanka, fazanka ili pelin, ova biljka uspijeva na zapuštenim zemljištima i livadama, oslanjajući se na oprašivanje vjetrom za proizvodnju mnoštva visoko alergenih peludnih zrnaca.

  • Nemilosrdna i sveprisutna priroda ambrozije, vrlo invazivnog korova, očita je jer se širi brzinom od 6-20 kilometara godišnje. Kao rezultat toga, ne čudi da broj pojedinaca koji pate od alergija na ambroziju nastavlja postojano rasti. Biljke ambrozije obično cvjetaju od srpnja do rujna, a vrhunac cvatnje doseže u kolovozu, što se podudara s pojavom teških simptoma koje imaju oboljeli.

Iako nije neuobičajeno da različite vrste korova izazovu alergijske reakcije, tipičan prag za takve tegobe je koncentracija od 50 ili više peludnih zrnaca po kubnom metru zraka. No posebno je jaka ambrozija koja izaziva alergijske reakcije već u koncentraciji od 20-30 peludnih zrnaca po kubnom metru, prenosi centarzdravlja.hr. Kad netko ima alergiju na ambroziju, njegov imunološki sustav pretjerano reagira na pelud ambrozije.

To znači da iako pelud zapravo nije štetan poput bakterija ili virusa, tijelo ga pogrešno vidi kao prijetnju i pokreće napad. To dovodi do oslobađanja histamina u tijelu, što izaziva neugodne simptome. Simptomi koje pojedinci doživljavaju mogu se razlikovati i obično uključuju sljedeće: Oči mogu doživjeti kombinaciju crvenila i svrbeža. Osjećate svrbež nosa i napade kihanja.

Ako osjećate grubo grlo, kašljete ili piskate, to može ukazivati ​​na moguće stanje. Imati začepljen ili cureći nosni prolaz. Nadalje, postoji mogućnost pritiska na sinuse, što dovodi do boli u licu, kao i oticanja i plavičaste nijanse ispod očiju. Osim toga, pojedinci mogu doživjeti smanjenu sposobnost mirisa i okusa. Glavobolje, umor i poremećeni obrasci spavanja također se mogu pripisati alergijskoj reakciji na ambroziju, što dodatno ugrožava nečije opće dobro. Ponekad se može razviti alergijski ekcem, što rezultira osipom koji je i bolan i svrbež.

Ovaj osip karakterizira prisutnost malih izbočina i mjehurića na koži. Obično se javlja unutar dan ili dva od kontakta s peludom ambrozije i obično se prirodno povlači u roku od dva do tri tjedna. Tražite načine za ublažavanje simptoma alergije na ambroziju? Iako nije moguće potpuno izliječiti ovu alergiju, glavni cilj liječenja je olakšati simptome i spriječiti njihovu pojavu. To uključuje poduzimanje mjera za smanjenje izloženosti peludi ambrozije. Ostanite informirani o razinama peludi u vašem području redovitom provjerom prognoze peludi.

Kada je koncentracija peludi visoka, savjetuje se boravak u zatvorenom i klimatiziranom prostoru. Ako možete, pokušajte izbjegavati izlazak vani tijekom jutra i poslijepodneva za sunčanih i vjetrovitih dana, jer je to vrijeme kada je razina peludi najveća. Nakon padalina, pelud se ispire, što čini povoljno vrijeme za aktivnosti na otvorenom. Također je preporučljivo iskoristiti ovo vrijeme da otvorite prozore i osvježite životni prostor.

Kako biste izbjegli infiltraciju peludi, preporučljivo je zatvoriti prozore stana i automobila u vrijeme povišene razine peludi. Po povratku u zatvoren prostor nakon boravka vani, izujte se na ulazu i promijenite odjeću, osobito ako ste bili u prirodnom okruženju. Osobito ovu odjeću treba odmah oprati.

Osim toga, preporučuje se odmah se istuširati i očistiti kosu. Kako biste osigurali čistoću opranog rublja, preporučljivo je izbjegavati sušenje na otvorenom i radije se odlučiti za zatvoreni prostor ili sušilicu rublja. Osim toga, moglo bi biti korisno eliminirati tkanine iz područja u vašem životnom prostoru gdje se pelud može skupiti, poput zavjesa i tepiha.

Preporučujemo