Krvni pritisak i njegovi parametri ukazuju na stanje našeg organizma a veliki broj ljudi kod kuće ima aparate za mjerenje pritiska , posebno oni koji imaju zdravstvenih problema. 

Bez sumnje, mjerenje krvnog tlaka predstavlja ključnu komponentu u procjeni zdravlja i sprječavanju teških stanja poput srčanog i moždanog udara. Unatoč tome, znatan broj pojedinaca—uključujući pacijente, medicinske sestre i liječnike—često ne provodi ovaj postupak točno, što dovodi do pogrešnih očitanja. Brojne svakodnevne prakse i navike – u rasponu od držanja i položaja ruku do konzumacije kave prije mjerenja – mogu značajno utjecati na rezultate.

Nadalje, razgovor s liječnikom tijekom mjerenja također može utjecati na očitanje krvnog tlaka, potencijalno rezultirajući vrijednostima koje su netočno povišene ili smanjene u usporedbi sa stvarnom brojkom. Dr. Tami Brady, pedijatar nefrolog u dječjem centru Johns Hopkins u Baltimoreu, posvetila je brojne godine proučavanju očitanja krvnog tlaka i kardiovaskularnog zdravlja kod djece i odraslih. Naglašava važnost dobivanja preciznih mjerenja krvnog tlaka kao ključnog koraka u prevenciji ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčani i moždani udar.

U svom istraživanju dr. Brady primjećuje da mnogi pojedinci, uključujući one u području zdravstvene zaštite, često nemaju svijest o različitim čimbenicima koji mogu utjecati na točnost ovih mjerenja, što u konačnici utječe na pravilnu dijagnozu i liječenje. Iako se može činiti jednostavnim točno procijeniti krvni tlak, pridržavanje specifičnih smjernica ključno je za dobivanje pouzdanih rezultata. American Heart Association, zajedno s nekoliko drugih stručnih subjekata, preporučuje da se mjerenja provode dok sjedite, osiguravajući da su obje noge čvrsto na tlu i da ruke udobno leže na stabilnoj površini.

Osim toga, manšeta mora biti postavljena na golu ruku u razini srca. Bitno je izbjegavati govor, korištenje telefona ili bilo kakvu smetnju tijekom procesa mjerenja. Štoviše, ključna je potvrda da je mjehur prazan prije očitanja jer taj faktor može utjecati na rezultate. Za postizanje točnijeg prosjeka, također se predlaže da se krvni tlak izmjeri najmanje dva puta unutar jedne sesije.

Anksioznost i stres mogu imati značajan utjecaj na rezultate mjerenja, što je osobito vidljivo kod osoba koje pate od “hipertenzije bijele kute”. Ovo stanje nastaje kada je krvni tlak osobe povišen isključivo u prisutnosti zdravstvenog radnika ili u medicinskom okruženju, dok u kućnom okruženju ostaje normalan. Takva odstupanja mogu dovesti do netočnih dijagnoza i neopravdanog liječenja. Krvni tlak se mjeri korištenjem para vrijednosti: sistolički tlak, koji predstavlja silu kojom krv djeluje na stijenke arterija tijekom otkucaja srca, i dijastolički tlak, koji označava tlak prisutan tijekom faze opuštanja srca.

Iako je normalno da krvni tlak varira tijekom dana, bitno je pratiti prosječni tlak tijekom vremena, čime se osigurava da utjecaj tjelesne aktivnosti ili stresa, koji može izazvati fluktuacije, bude minimalan. Hipertenzija, često poznata kao visoki krvni tlak, predstavlja glavni čimbenik rizika za razne zdravstvene probleme, poput srčanog udara, moždanog udara, kronične bolesti bubrega, zatajenja srca, pa čak i demencije. Prema centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, gotovo polovica odrasle populacije u Sjedinjenim Državama pati od visokog krvnog tlaka; međutim, samo 20% tih osoba uspješno upravlja svojim stanjem.

Ako se ne liječi, hipertenzija može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim komplikacijama i u konačnici može skratiti životni vijek. Zabrinjavajući primjer potencijalnih opasnosti koje predstavljaju netočna mjerenja prikazan je u slučaju Jamesa Younga II. U svojim četrdesetima, James je izvijestio da je imao različite simptome, poput glavobolje i nedostatka zraka. Iako je stalno pratio svoj krvni tlak kod kuće, očitanja nisu izazvala nikakve zastavice. Međutim, liječnička procjena pokazala je da mu je krvni tlak bio opasno povišen, što mu je ugrozilo život.

  • Ova je razlika nastala zbog korištenja neprikladne manšete i zastarjelog uređaja za mjerenje krvnog tlaka. Nakon što je primio dijagnozu kongestivnog zatajenja srca popraćenog raznim drugim ozbiljnim zdravstvenim problemima, James je odlučio prihvatiti zdraviji način života. Integrirao je hranjive prehrambene navike i bavio se redovitom tjelovježbom, što je rezultiralo značajnim poboljšanjem njegovog zdravlja. Trenutno, u dobi od 53 godine, radi kao koordinator kliničkog istraživanja na Sveučilištu Wayne State u Detroitu i posvećen je podizanju svijesti o vitalnoj važnosti preciznog mjerenja krvnog tlaka. Poteškoće povezane s preciznim mjerenjem krvnog tlaka nisu ograničene samo na pacijente i zdravstvene djelatnike.

Studija provedena 2017. otkrila je da je samo 1 od 159 studenata medicine u 37 zemalja uspio točno izmjeriti krvni tlak. U prosjeku su ti studenti uspjeli izvršiti samo 4,1 od 11 kritičnih koraka potrebnih za ispravno mjerenje. Takvi rezultati naglašavaju značajan problem u obrazovanju medicinskih stručnjaka i naglašavaju goruću potrebu za poboljšanom obukom i praksom u području zdravstvene skrbi. Štoviše, studija provedena 2023. godine pokazala je da čak 80% tlakomjera nabavljenih online nema potvrdu o točnosti.

Ovo predstavlja značajan problem, osobito jer se sve veći broj pojedinaca oslanja na kućne mjerače krvnog tlaka; nepostojanje odgovarajućih uputa ili neuspjeh da se potvrdi njihova točnost može rezultirati netočnim očitanjima. Šira zdravstvena zajednica, u suradnji s Američkim medicinskim udruženjem, proaktivno se suočava s ovim izazovima kroz zajedničke napore i obrazovne inicijative usmjerene na poboljšanje uvjeta potrebnih za precizno mjerenje krvnog tlaka. Bilo da se provode u kliničkim okruženjima ili kod kuće, točna očitanja neophodna su za sprječavanje ozbiljnih zdravstvenih komplikacija i osiguravanje sveukupne dobrobiti pacijenata.

Preporučujemo