Kada se iz nekog razloga u našem organizmu nakuplja voda dolazi do oticanja uglavnom nogu a razlozi za to nakupljanje mogu biti različiti. U nekim slučlajevima je to nedostatak jednog vitamina.
Kako bi se riješio problem zadržavanja vode u tijelu, bitno je uključiti određeni vitamin u prehranu. Ovaj vitamin je posebno učinkovit u ublažavanju oteklina u nogama, čime se ublažava nelagoda povezana s nakupljanjem viška tekućine. Zadržavanje vode manifestira se u dva primarna oblika: unutar krvožilnog sustava ili u tkivima i šupljinama, što dovodi do oticanja stopala, šaka, gležnjeva i nogu. Na zadržavanje vode mogu utjecati različiti čimbenici, poput hormonalnih promjena, nedostatka tjelesne aktivnosti i prekomjerne tjelesne težine.
- Osim toga, stanja koja utječu na srce, bubrege i kapilare mogu pridonijeti pojavi oteklina i zadržavanju vode. Za rješavanje ovog problema nužno je regulirati unos soli i u prehranu uvrstiti magnezij. Magnezij, kao esencijalni mineral, pridonosi više od 300 enzimskih procesa koji su ključni za osiguravanje optimalnih tjelesnih funkcija. Osim toga, veći unos magnezija može značajno smanjiti zadržavanje vode.
Istraživanja pokazuju da dodatak magnezija može ublažiti simptome koji se obično povezuju s predmenstrualnim sindromom (PMS), kao što su zadržavanje vode i nadutost. Ranije studije pokazale su da unos od 250 miligrama magnezija dnevno može značajno umanjiti razne simptome povezane s PMS-om, posebice nadutost. Kako bi se postigla dovoljna potrošnja magnezija, u prehranu se mogu uključiti visokokvalitetni izvori hrane, uključujući orašaste plodove, cjelovite žitarice, tamnu čokoladu, ribu i zeleno lisnato povrće.
Nadalje, pojedinci koji traže dodatnu podršku mogu pronaći dodatke magnezija lako dostupnima. Oticanje gležnja čest je problem koji pogađa i muškarce i žene. Genetski čimbenici mogu igrati značajnu ulogu u utjecanju na ovaj problem. Štoviše, specifični lijekovi poput onih za krvni tlak, hormonske terapije i antidepresivi mogu dovesti do oticanja gležnjeva. Ako primijetite oticanje gležnja koje proizlazi iz upotrebe ovih lijekova, neophodno je odmah potražiti liječničku pomoć.
Nadalje, prekomjerna tjelesna težina također može biti faktor koji doprinosi pojavi oticanja gležnja. Produljena razdoblja stajanja, poput onih tijekom gradskog putovanja na posao, mogu rezultirati oticanjem gležnjeva. Preporučljivo je osobama koje u ljetnim mjesecima oteknu gležnjevi uzeti česte pauze jer više temperature često doprinose zadržavanju tekućine u tijelu. Manifestacija natečenih gležnjeva također može značiti moguće kardiovaskularne probleme i smanjenu funkcionalnost mokraćnog sustava.
To je razlog zašto se edem nogu smatra značajnim simptomom kod osoba koje pate od bolesti srca. Dok oticanje stopala koje se manifestira samo nakon duljeg razdoblja hodanja možda ne opravdava uzbunu, poteškoće u hodanju uz znatnu nelagodu pri svakom koraku zahtijevaju konzultacije s liječnikom. Dobivanje liječničkog savjeta može ponuditi bitne uvide u učinkovite metode za ublažavanje oticanja stopala. Limfna filarijaza, koja se često naziva i elefantijaza, rezultat je invazije limfnog sustava raznim parazitima, od kojih je najrašireniji Wuchereria bancrofti.
Ovo stanje obilježeno je značajnom degeneracijom limfnih žila i pojavom jakog edema, koji pretežno zahvaća noge i testise. Glavni način prijenosa parazita je putem uboda komaraca, koji se obično nalaze u tropskim i suptropskim područjima Afrike, Azije, Srednje i Južne Amerike, kao i na pacifičkim otocima. Do 2018. bolest je pogodila nevjerojatnih 51 milijun osoba, a Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da je više od 882 milijuna ljudi i dalje osjetljivo na infekciju. Iako cjepivo nije dostupno, godišnja primjena dvaju lijekova može ponuditi zaštitu od ove opasne bolesti. U svjetlu sve češćeg putovanja u udaljena područja diljem svijeta, bitno je biti svjestan strategija za zaštitu od ovog rizika.