U posljednjih nekoliko dana u našoj egiji je napadaa velika količina snijega što je stvorilo mnogo problema prije svega u saobraćaju ali i zbog nestanka električne energije. U nastavku pročitajte novu prognozu.

Vremenske prilike koje se trenutno promatraju u Beogradu nevjerojatno podsjećaju na zimsku klimu 2021. godine, tijekom koje je na prijestolničkom Košutnjaku palo snijega do 30 centimetara. Ivan Ristić, meteorolog amater, predvidio je snježne oborine ne samo u Beogradu nego i u cijeloj Srbiji, pokazujući da trenutni scenarij odražava onaj iz prosinca 2021.

  • Njegove prognoze sugeriraju da će početak Ledenih dana započeti sljedećeg vikenda i trajati do kraja 2024., s početkom razdoblja iznimno hladnog vremena. Ristić je na svom Facebook profilu objavio sinoptičke karte uspoređujući sadašnje okolnosti s onima iz 2021. Prema njegovim predviđanjima u Beogradu i bližoj okolici očekuju se snježne padaline, pri čemu se očekuju visine snijega od 15 do 20 centimetara, a nižim predjelima gradu može biti između 10 i 15 centimetara.

On je napomenuo da bi snežne padavine trebalo da počnu u popodnevnim satima, oko 16 sati, a da će se narednih dana u celoj Srbiji pojačati. Snijeg će padati umjeren, povremeno obilan, što će dovesti do zadržavanja snijega na tlu, a posebno će zahvatiti zapadnu Srbiju i okolinu Beograda. Ristić prognozira da će hladni dani, koje karakteriziraju maksimalne temperature ispod ništice, započeti već idućeg vikenda i trajati do kraja godine. Ovaj vremenski okvir će obuhvatiti značajan pad temperatura koji se očekuje u drugoj polovici prosinca i tijekom siječnja.

 

On ukazuje da će najhladnija faza vjerojatno biti od Božića do Svetog Ivana, kada se očekuje da će temperature pasti ispod ništice. Za siječanj se predviđa oštra zima, pri čemu se očekuje da će se snijeg na planinama zadržati bez značajnog otapanja, dok će u nižim područjima, poput Vojvodine, snijeg vjerojatno brže nestati. Problemi koji proizlaze iz snježnih padalina Zimske oborine dovele su do značajnih izazova u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

U ponedjeljak je Bosna i Hercegovina doživjela znatnu akumulaciju snježnih padalina, što je dovelo do rasprostranjenih nestanaka struje u velikim dijelovima zemlje. Deseci tisuća stanovnika ostali su bez struje, posebice u Unsko-sanskoj županiji. Nadalje, došlo je do prekida prometa zbog snježnih nanosa duž primarne prometnice, uz kamione zaglavljene u snijegu, što je otežavalo napore da se trasa očisti. Okolnosti u Bosni i Hercegovini bile su teške, pa je zbog kvarova na elektrodistribucijskoj mreži u pojedinim regijama došlo do otkazivanja nastave u školama.

Unatoč naporima ekipa Elektroprivrede BiH da saniraju elektromrežu, do podneva je obnovljeno tek dvije trećine oštećene mreže. Bez struje su ostali stanovnici Tuzlanske, Zeničke, Maglajske i drugih područja, dok su snježne padavine pogoršale probleme u opskrbi električnom energijom. Izdano je upozorenje na ekstremne snježne padaline.

Meteorolozi Istrameta izdali su upozorenje na vremenske modele koji ukazuju na vjerojatnost značajnijih snježnih oborina koje će zahvatiti ne samo Bosnu i Hercegovinu, već i područja u Hrvatskoj, uključujući Liku, gdje bi do Božića moglo doći do većih nakupina snijega. Sljedećih dana očekuju se dodatne obilne snježne padaline na tim područjima, a ekstremni vremenski uvjeti zadržat će se do četvrtka. Ove godine zima je u potpunosti utvrdila svoju prisutnost, a predviđanja pokazuju da će ledeni dani i snježne padaline potrajati do kraja godine.

Za stanovnike Beograda i okolnih područja to znači da se moraju pripremiti za teške vremenske uvjete koji sa sobom nose opasnosti povezane sa snijegom, ledom i niskim temperaturama. Okolnosti u Bosni i Hercegovini ilustriraju ozbiljnost izazova s ​​kojima se balkanske zemlje suočavaju tijekom zimske sezone, dok meteorolozi upozoravaju na potencijalno pogoršanje vremenskih uvjeta.

Preporučujemo