Maslac je danas mnogim domaćinstvima postao luksuz jer je njegova cijena jako visoka. On ima razne primjene u prehrani a u nekim kulturama, poput francuske na primjer on je neizostavan za pripremu obroka.

Pogledajte ovaj recept na YouTubeu i napravite svoj vlastiti ukusni maslac kod kuće. Proces je prilično jednostavan i bit će vam pristupačniji! Potrebne su nam 2 litre 30% vrhnja. Nakon ovoga, trebat ćemo:  Mala količina soli. Postupak: Kremu prebacite u veliku zdjelu. Sastojke počinjemo miješati mikserom. U početku smo udarali smanjenim tempom. Kada se materijal počne povećavati. Ubrzavamo proces mućenja. Skupite višak šlaga s rubova posude i pomaknite ga prema sredini.

Prilikom mućenja važno je da masa bude odvojena od tekućine. Ulijte dodatnu tekućinu kroz cjedilo u za to predviđenu posudu. Zatim smjesu stavite u cjedilo i uronite u posudu napunjenu hladnom vodom. Temeljito operite. Nježno rukama izvadite preostalu tekućinu. Maslac oblikujte u oblik po želji. Stavite na aluminijsku foliju i zamotajte. Stavite u hladnjak na jedan sat. Nakon što se skrutne, ukusni domaći maslac spreman je za upotrebu.

Od dvije litre vrhnja dobije se 770 grama maslaca. Osim maslaca, ukusan sir možete napraviti i kod kuće. Jednostavan recept za pravljenje domaćeg sira od samo dva sastojka, nije potrebno sirilo, a može se brzo pripremiti. Sve osnovne stvari koje trebate dostupne su u vašem domu. Potrebne su nam 2 litre mlijeka većeg udjela masti. 60 mililitara octa Malo soka od limuna (iako nije neophodno, jer sir može biti sasvim dobar i sam).

  • Začinite solju i paprom po želji. Ako više volite da vam je sir slaniji, slobodno dodajte još soli, a ako niste sigurni, uvijek je možete naknadno ubaciti u sirutku. Postupak: Dodajte mlijeko u lonac. Izbjegavajte korištenje mlijeka koje ima dugi rok trajanja; najbolje je odlučiti se za najsvježije dostupno mlijeko. Umiješajte sol i dobro promiješajte. Zagrijte mlijeko uz stalno miješanje.

Međutim, mlijeko se ne smije dovesti do vrenja; kada se počnu stvarati mjehurići, maknite ga s vatre. Dodajte ocat i, po želji, malo soka od limuna, zatim promiješajte – primijetit ćete kako se sirutka počinje odvajati. Zatim uzmite cjedilo i obložite ga komadom gaze. Ispraznite sadržaj posude i izvadite što više tekućine. Čvrsto smotajte gazu i žlicom istisnite preostalu tekućinu. Pažljivo ga izmjerite i ostavite u hladnjaku najmanje 1 sat.

Bonus tekst:

Ima onih koji misle da podrijetlo maslaca seže u drevnu Afriku, oko 8000 godina prije Krista. Suprotno tome, drugi tvrde da maslac potječe iz vremena nastanka zapadne civilizacije, koja je započela otprilike 3000 godina prije Krista. Maslac se više puta spominje u Bibliji, a iz okolnog konteksta može se zaključiti da se uglavnom smatrao posebnom hranom namijenjenom za slavlja i svečane prilike. U jednom slučaju, maslac se naziva sinonimom za mekoću.

Prema legendi, originalni maslac nastao je slučajno! Kako je objasnila, nomad bi pakirao mlijeko u ovčju kožu, baš kao što se to tradicionalno radilo, prije nego bi “starinsku bocu” stavio na leđa konja. Nakon cjelodnevnog hodanja i mućenja mlijeka, primijetio je nešto nevjerojatno: mast se odvojila i pretvorila u ukusan proizvod. Vjerovali ili ne, ova tehnika za proizvodnju maslaca i danas se koristi u raznim regijama diljem svijeta.

Najranija dokumentirana konzumacija maslaca može se pratiti unatrag do Rimskog Carstva i arapskih naroda, iako su ljudi na Mediteranu prvenstveno preferirali ulje za svoje potrebe kuhanja. Zanimljivo, čini se da su plemena u sjevernoj Europi imala poseban afinitet prema maslacu. Grčki pjesnik Anaxandrides nazvao je ta sjeverna barbarska plemena “jedačima maslaca”.

Smatra se da je klima utjecala na izbor hrane, pri čemu je maslac dulje trajao u hladnijim sjevernim područjima u odnosu na južne regije. Nakon toga, maslac je stekao popularnost u Europi i na kraju se proširio po cijelom svijetu. U suvremenoj kuhinji rijetko se može naći nacionalna kulinarska tradicija koja to ne ugrađuje u svoje recepte.

Preporučujemo