Za danas imamo jednu poučnu priču koja se može pričati i kao vic. Postala je jako popularna na internetu i izazvala je veliki broj komentara a govori o snalažljivosti jednog dječaka.

  • Kad je frizerski salon dočekao dječaka, frizer se nagnuo i tiho rekao mušteriji: “Dopustite mi da pokažem čisti nedostatak inteligencije ovog djeteta. Pažljivo gledajte dok dokazujem da je doista glup. S novčanicom od 5 eura u jednoj i kovanicama od 2 eura u drugoj ruci, frizerka je pozvala dječaka i upitala ga: “Što biste željeli odabrati? Mladić je nakon izlaska iz frizerskog salona u džep stavio dva kovanica eura.

Frizer, blistajući od zadovoljstva i trunkom nadmoći, uzvikuje: “Vidite? Znao sam to cijelo vrijeme!” dok stoji pred još jednim kupcem, uživajući u svojoj opetovanoj ispravnosti. “Ovaj mladi jednostavno nije u stanju ništa shvatiti! Kakav glup dečko”, mrmlja dugo nakon što je dječak otišao. Nakon toga, dok je mušterija odlazila iz salona, ​​ugledao je mladića kako se prepušta kupnji sladoleda.

Prišavši dječaku, upitao ga je: “Mogu li nešto pitati? Dječak je progovorio i jednostavno rekao: “Raspitaj se. Možda niste upoznati s valutom ili postoji drugi razlog iza vaše odluke da odaberete dva eura umjesto novčanice od 5 eura. Uz vragolast osmijeh, dječak je razigrano polizao svoj sladoled i odgovorio: “Kad bih ikad prihvatio novčanicu od pet eura, više me nikada ne bi pitao ili ponudio novac.

Mnogo je pametnije uzeti dva eura više puta dnevno umjesto samo pet eura jednom. Uz srdačan smijeh, čovjek je bez prekida nastavio put. Bio je siguran da je budala prisutna u ovoj priči, ali mu je postalo jasno da ta budala nije dječak. Moral narativa je suzdržati se od brzopletih zaključaka. Početni dojmovi često mogu zavarati. Kako bismo donijeli pravednu prosudbu, bitno je temeljito sagledati situaciju iz različitih perspektiva, pažljivo razmotriti mišljenja svih uključenih pojedinaca, i tek tada možemo doći do dobro informiranog zaključka.

Bonus tekst:

Održavanje veza s članovima obitelji i prijateljima ključno je jer njihova podrška igra značajnu ulogu u prevladavanju stresnih situacija. Stoga se roditelji pitaju kako mogu olakšati interakciju s vršnjacima uz pridržavanje mjera socijalnog distanciranja. U svjetlu provedenih zaštitnih mjera, koje uključuju zabranu javnih okupljanja, zatvaranje škola, otkazivanje brojnih događanja i priredbi, kao i zatvaranje kina, igraonica, muzeja, kafića i noćnih klubova, izazov je pronaći načine kako za održavanje društvenih interakcija.

Trenutna situacija uvjetovala je pomak u načinu komuniciranja djece i mladih koji se sve više oslanjaju na suvremene tehnologije i društvene mreže. Međutim, u svjetlu okolnosti, te platforme zapravo mogu pružiti siguran prostor za kreativne društvene interakcije. Na primjer, pojedinci sada mogu organizirati video ili konferencijske pozive za održavanje virtualnih sastanaka, sudjelovati u online društvenim igrama ili čak planirati sinkronizirano gledanje televizijskih programa. 

Studije pokazuju da kada se djeca susreću s problemom unutar grupnog okruženja, vjerojatnije je da će pronaći uspješno rješenje nego kada se s problemom suoče sama. Osim toga, vršnjaci igraju ključnu ulogu u moralnom razvoju i njegovanju empatije kod djece. Stavljajući se u tuđu kožu, djeca stječu bolje razumijevanje različitih perspektiva i emocija. Nadalje, vršnjaci služe kao uzori za nova ponašanja, jer daju “nagrade” u obliku prihvaćanja i “kažnjavanja” kroz odbacivanje. Ovo modeliranje ponašanja ima za cilj postići prihvaćanje unutar grupe. Uspostavljanje odnosa s vršnjacima ne samo da doprinosi djetetovom samopoštovanju, već pruža i emocionalnu sigurnost, osobito u nepoznatim i potencijalno rizičnim situacijama.

Preporučujemo