Postoji izreka koja kaže da osmijeh i gvozdena vrata otvara a da je ljubaznost prema drugima jako lijepa osobina možete vidjeti i iz sljedeće priče koju vam donosimo.

Nakon što je završila smjenu u velikoj tvornici mesa, Lela se uputila u hladnjaču nešto provjeriti. U kratkom trenutku odvraćanja pažnje, vrata hladnjače su se zatvorila, ostavljajući je zarobljenu unutra. Unatoč njezinim očajničkim povicima i molbama za pomoć, nitko joj nije priskočio u pomoć jer su svi već bili otišli na dan, a izolacija hladnjaka osigurala je da ni oni u blizini nisu mogli čuti njezin plač.

Zarobljena u hladnoj sobi, shvatila je da ako bude morala izdržati do jutra, njezina je sudbina zapečaćena. Nakon nekoliko sati djevojka je bila gotovo beživotna i na rubu smrzavanja. Ipak, u jednom trenutku noćni čuvar otvorio je vrata i izvukao je iz hladnjaka. Kada se naknadno raspitala kod zaštitara zašto je prišao hladnjaku i otvorio vrata, iako to nije dio njegove redovne rutine, on je odgovorio:

  • “Ovdje sam zaposlen 35 godina. Dok brojni zaposlenici svakodnevno ulaze i izlaze, vi se ističete kao jedan od rijetkih koji me svako jutro i večer odaje priznanje. Značajan broj ljudi se ponaša kao da sam nevidljiv. Kad si danas stigao, pozdravio si me s osmijehom i rekao: “Dobro jutro, kako si?” Međutim, nakon završetka radnog dana, primijetila sam da mi je nedostajao tvoj rastanak, “Doviđenja, vidimo se sutra. Te riječi služe kao podsjetnik na moju ljudskost. Shvatio sam da nešto nedostaje, što me potaknulo da počnem istraživati ​​tvornicu. Tijekom ove potrage otkrio sam te.

Lekcija: Pokažite poštovanje prema svima. Baš poput vas, i čistačica i domar su osobe koje zaslužuju pažnju. Cijenite one koji se mogu angažirati s doktorom znanosti, istovremeno pokazujući ljubaznost prema nekome tko je možda u manjem položaju u tom trenutku. Sutra je nepredvidivo i nikad se ne zna što može donijeti.

 

Ljubaznost je lijep čin i općenito gledamo pozitivno na one koji su ljubazni, često se žele sprijateljiti s njima. Međutim, čini se da ljubaznost donosi opipljive nagrade. Čin ljubaznosti nudi i psihološke i fiziološke prednosti za naše tijelo. Prema tome, ljubaznost nadilazi biti samo ugodna osobina ili gesta; predstavlja način života koji pridonosi našoj dugovječnosti. Popularnost u društvu stječemo ne samo pomažući drugima i time što smo pouzdani, već i time što sami sebi koristimo u tom procesu.

Pojedinci koji pružaju pomoć drugima obično imaju veće samopoštovanje. Nadalje, djeca koja pomažu vršnjacima u školi razvijaju povoljniju percepciju cjelokupnog obrazovnog okruženja. Oni koji su spremniji podržati svoje kolege u razredu obično postižu bolje akademske rezultate i imaju veći uspjeh u školi u usporedbi s onima koji su usredotočeni isključivo na vlastiti učinak i dobrobit. Ideja da sudjelovanje u igricama čini djecu društveno neosjetljivijom i nepovezanijom s vršnjacima nije sasvim točna.

Točnije, utjecaj ovisi o vrstama igara u koje se upuštaju. Igre koje uključuju društvenu interakciju mogu značajno pospješiti razvoj altruističkih misli i djelovanja među djecom. Kada djeca sudjeluju u okruženjima u kojima su ljubaznost i poštovanje prema drugima temeljni principi – čak i unutar videoigre – ona upijaju te vrijednosti iz iskustva i njeguju ih u svojim životima. Duboki osjećaj radosti koji doživljavamo nakon što nekome pomognemo, zajedno s njihovom dubokom zahvalnošću, oblik je iskonske sreće.

Istraživanja pokazuju da se naša sreća povećava kada novac dajemo drugima umjesto da ga trošimo na sebe, čak i ako odluka o darivanju nije u potpunosti naša. Kada odlučimo dragovoljno davati, naša je sreća još veća. Iako kupnja nečega za sebe također može donijeti sreću, taj je osjećaj obično kraćeg vijeka i manje sveobuhvatan. Točnije, kada nekome pružimo financijsku podršku, u mozgu se aktivira područje percepcije nagrade, što rezultira razinom sreće usporedivom s onom koju osjećamo kada primimo nagradu.

U posljednje vrijeme sve su učestalije rasprave o nesvakidašnjem osjećaju koji pruža trčanje ili jogging. Fascinantno je primijetiti da nas pomaganje drugima također može dovesti do stanja euforije. Točnije, ova intenzivna toplina i val energije u tijelu nastaju kako tijekom radnji pomaganja, tako i tijekom trčanja ili snažne tjelesne aktivnosti. Ovaj fenomen je izazvan otpuštanjem serotonina, koji se često naziva hormonom sreće.

Preporučujemo