Većina ljudi teži tome da sve u njihovom životu bude planirano i organizovano a to se odnosi i na njihov dom prije svega. Pedantne osobe poenakad i pretjeruju u stvaranju reda i kada je čišćenje doma u pitanju ali postoje i one koje se ponašaju suprotno.

Suprotno tome, postoje oni koji imaju opušteniji pristup i u čišćenje se upuštaju tek kada to postane imperativ. Bez obzira s kojom se skupinom poistovjećivali, vrlo je vjerojatno da te osobe u vama izazivaju iritaciju i osjećate potrebu da ih kritizirate kad god ne zadovolje vaše standarde. Iznenađujuće, psiholozi su uspostavili vezu između određenih aspekata nečije osobnosti i stanja u kojem žive.

  • Istina je – oni tvrde da način na koji upravljate životnim prostorom može pružiti uvid u vaš karakter. Ako imate skrivene kante za smeće i neuredne kante za smeće, a vaš dom u početku izgleda uredan, to sugerira da date prednost projiciranju povoljne slike drugima, često prikrivajući sebe. Ove osobe pridaju veliku važnost održavanju pozitivne percepcije, čak i ako to znači pribjegavanje samozavaravanju i iluzijama.

Nadalje, psiholozi tvrde da obilje poderanih i oštećenih stvari u kući ukazuje na nesposobnost učinkovitog suočavanja s osobnim izazovima. Kada se u nečijem stambenom prostoru pronađu oštećeni predmeti, to služi kao jasan pokazatelj da je rješavanje osobnih problema bez vanjske pomoći nedostižan pothvat.

Ove osobe često ovise o intervenciji ili pomoći drugih, krećući se kroz život bez određenog plana ili smjera. Osim toga, radni stol ispunjen neredom ne samo da implicira osjećaj samozadovoljstva, već također označava i određenu razinu kreativnosti, osobito kada se bez napora mogu pronaći potrebni predmeti usred nereda neurednog radnog prostora.

Sklonost odugovlačenju očigledna je kada promatrate kadu za pranje rublja koja se stalno puni. Nedostatak namještaja ili predmeta u hodniku ukazuje na vlasnika stana djetinjeg raspoloženja, koji izbjegava samoću i žudi za prisutnošću drugih kako bi svoj život ulio srećom i ushićenjem. Psiholozi su otkrili da neorganizirana kuhinja može biti odraz nečijeg negativnog emocionalnog stanja.

Čak i oni koji baš i ne uživaju u čišćenju potrudit će se održavati čistoću u kuhinji, prvenstveno zbog higijene. Nasuprot tome, kupaonica koja se ne održava čistom služi kao jasan znak stalnog stresa. Baš kao iu kuhinji, osiguravanje čistoće u kupaonici je ključno jer zanemarivanje može rezultirati stalnim stresom, napetostima i stalnim osjećajem hitnosti. Prisutnost prevelikog broja stvari u nečijem životnom prostoru može biti pokazatelj psihološkog stanja poznatog kao prekomjerno gomilanje.

Ovo posebno ponašanje spada u kategoriju opsesivno-kompulzivnog poremećaja, zahtijevajući stručnost i vodstvo psihologa ili psihoterapeuta. Unatoč raznim okolnostima koje se mogu pojaviti, i dalje je ključno dati prioritet održavanju čistog i dobro organiziranog kućanstva. Ovo je sastavni dio njegovanja okoliša koji odiše ljepotom, udobnošću i funkcionalnošću, što u konačnici promiče zdravije stanje uma.

Bonus tekst:

Kroz povijest, ljekovita svojstva češnjaka su bila priznata kao snažno i prirodno rješenje u borbi protiv prehlada i virusa. Ključno je uključiti ovaj moćan lijek u svoj dnevni režim, osobito tijekom zime kada prevladavaju virusne infekcije. Poznato je da tjelesni obrambeni mehanizam protiv bolesti ovisi o sposobnosti imunološkog sustava da se zaštiti od vanjskih čimbenika. S ovog aspekta češnjak (Allium sativum) se pokazao kao neprocjenjivo bogatstvo.

  • Sa svojom lukovičastom podzemnom strukturom i visokom stabljikom koja može doseći i do jedan metar, češnjak nudi istinske mogućnosti zaštite. Srećom, u našim krajevima češnjak je lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine. Opsežnim znanstvenim ispitivanjem potvrđeno je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, prvenstveno koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu.

Češnjak posjeduje bogat izbor esencijalnih hranjivih tvari, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor , i fosfor. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati u sirovom obliku ili kuhati, što ga čini izvrsnim dodatkom raznim jelima, a istovremeno služi i kao prirodni konzervans za zaštitu od kvarenja hrane. Kroz drevna vremena, češnjak je imao istaknutu ulogu u kineskoj medicinskoj praksi, služeći kao temeljna komponenta u raznim terapeutskim pripravcima.

 

 

Preporučujemo